De website is nu nog groter en beter geworden! Go2War2.nl is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu is de sectie Artikelen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

SS-Obergruppenführer

    SS-Obergruppenführer
    De rang van Obergruppenführer dook in Duitsland voor het eerst op in 1932 binnen de Sturmabteilung (SA) van de NSDAP (Nationaalsocialistische Duitse Arbeiderspartij). De formele Nederlandse vertaling betekent zoveel als "Hoge Groepsleider". In het SA-tijdperk en binnen de SA werd de rang bekleed door leden van de Oberste SA-Führung en veteranen van sommige SA-Gruppen.

    Toen onder de leiding van Heinrich Himmler de Schutzstaffel (SS) in formaat en belang groeide werd deze rang ook ingevoerd binnen de SS. Heinrich Himmler zelf was één van de eersten die deze rang zelf bekleedde. In deze begintijd droeg hij de titel Reichsführer-SS met de rang SS-Obergruppenführer. Vanaf 1 juli 1934 werd de titel Reichsführer-SS een aparte rang, hoger dan SS-Obergruppenführer.

    De rang van SS-Obergruppenführer werd regelmatig gebruikt om twee hoge officieren van de SS gelijk in rang te maken en zo een machtsstrijd binnen de SS te voorkomen.

    Rangvergelijking met overige rangen in Duitsland
    Heer Luftwaffe Kriegsmarine SA
    General der Infanterie (e.a.) General der Flieger
    (e.a)
    Admiral

    SA-Obergruppenführer


    Rangvergelijking met andere landen
    Verenigde Staten Sovjet-Unie Nederland Frankrijk
    Lieutenant General

    General-Polkovnik

    Luitenant-generaal

    Général commandant d'un corps d'armée

    Na de Nacht van de Lange Messen, waarbij de macht van de SA sterk werd ingeperkt, werden ook andere hoge SS'ers benoemd in deze rang. Enkele bekenden zijn Ernst Kaltenbrunner en Reinhard Heydrich. Dit kwam omdat de organisaties van SS en SA zich na die tijd geheel onafhankelijk van elkaar gingen ontwikkelen, waarbij met name die van de SS in belang en omvang ging toenemen.

    Andere SS'ers die tijdens de Tweede Wereldoorlog deze rang droegen waren onder andere Felix Steiner, Arthur Seyss-Inquart, Karl Wolff en Joachim von Ribbentrop. Uiteindelijk zouden 98 personen de rang van SS-Obergruppenführer bekleden, waarvan er 21 zouden dienen binnen de Waffen-SS.

    Militair stond de rang gelijk aan die van General. Militair werd de rang nogal eens gecombineerd met die van General der Waffen-SS of General der Polizei.
    De rang was hetzelfde voor de Sturmabteilung, de Allgemeine-SS en de Waffen-SS. Tot 1942 was de rang de op één na hoogste binnen de organisatie onder die van Reichsführer-SS. Vanaf 7 april 1942 werd door een besluit van Adolf Hitler zelf de rang van SS-Oberstgruppenführer ingevoerd die in rangorde er tussenin kwam te staan.

     
    Overzicht van personen die deze rang hebben bekleed tijdens de periode 1933-1945 (de lijst is helaas nog niet compleet, wij ontvangen gaarne uw aanvullingen)
    Heinrich Himmler 1933  
    Rudolf Hess 1933  
    Franz Xaver Schwarz 1 juli 1933  
    Josef Dietrich 1 juli 1934  
    Kurt Daluege 27 augustus 1934  
    Fritz Weitzel 9 september 1934  
    Walter Buch 9 november 1934  
    Walther Darré 9 november 1934  
    Udo von Woyrsch 1 januari 1935  
    Friedrich-Wilhelm Krüger 25 januari 1935  
    Max Amann 30 januari 1936  
    Friedrich Karl Freiherr von Eberstein 30 januari 1936  
    Philipp Bouhler 30 januari 1936  
    Josias Erbprinz zu Waldeck und Pyrmont 30 januari 1936  
    Wolf Heinrich Graf zu Holldorf 30 januari 1936  
    Friedrich Jeckeln 13 september 1936  
    August Heißmeyer 9 november 1936  
    Werner Lorenz 9 november 1936  
    Heinrich Schmauser 20 april 1937  
    Arthur Seyss-Inquart 16 maart 1938  
    Martin Bormann 20 april 1940  
    Hans Heinrich Lammers 20 april 1940  
    Joachim von Ribbentrop 20 april 1940  
    Otto Dietrich 20 april 1941  
    Reinhard Heydrich 24 september 1941  
    Paul Hausser 1 oktober 1941  
    Erich Julius Eberhard von dem Bach-Zelewski 9 november 1941  
    Hans-Adolf Prützmann 9 november 1941  
    Wilhelm Rediess 9 november 1941  
    Wilhelm Reinhard 9 november 1941  
    Albert Forster 31 december 1941  
    Theodor Berkelmann 30 januari 1942  
    Josef Bürkel 30 januari 1942  
    Karl Fiehler 30 januari 1942  
    Arthur Greiser 30 januari 1942  
    Richard Hildebrandt 30 januari 1942  
    Karl Kaufmann 30 januari 1942  
    Wilhelm Keppler 30 januari 1942  
    Dietrich Klagges 30 januari 1942  
    Wilhelm Koppe 30 januari 1942  
    Paul Körner 30 januari 1942  
    Wilhelm Murr 30 januari 1942  
    Fritz Sauckel 30 januari 1942  
    Karl Wolff 30 januari 1942  
    Theodor Eicke 20 april 1942  
    Emil Mazuw 20 april 1942  
    Oswald Pohl 20 april 1942  
    Paul Scharfe 20 april 1942  
    Walter Schmitt 20 april 1942  
    Franz Breithaups augustus 1942  
    Herbert Ernst Backe 9 september 1942  
    Siegfried Taubert 30 januari 1943  
    Friedrich Alpers 21 juni 1943  
    Gottlob Berger 21 juni 1943  
    Ernst-Wilhelm Bohle 21 juni 1943  
    August Eigruber 21 juni 1943  
    Joachim Eggeling 21 juni 1943  
    Karl-Hermann Frank 21 juni 1943  
    Konrad Henlein 21 juni 1943  
    Otto Hofmann 21 juni 1943  
    Hugo Jury 21 juni 1943  
    Hans Jüttner 21 juni 1943  
    Ernst Kaltenbrunner 21 juni 1943  
    Konstantin Freiherr von Neurath 21 juni 1943  
    Günther Pancke 21 juni 1943  
    Arthur Martin Phleps 21 juni 1943  
    Rudolf Querner 21 juni 1943  
    Hanns Rauter 21 juni 1943  
    Friedrich Rainer 21 juni 1943  
    Ernst Sachs 21 juni 1943  
    Julius Schaub 21 juni 1943  
    Felix Steiner 1 juli 1943  
    Alfred Wünnenberg 1 juli 1943  
    Karl Pfeffer-Wildenbruch 9 november 1943  
    Ulrich Heinrich Emil Richard Greifelt 30 januari 1944  
    Karl Hanke 30 januari 1944  
    Hartmann Lauterbacher 30 januari 1944  
    Wilhelm Stuckart 30 januari 1944  
    Otto Winkelmann 15 maart 1944  
    Werner Best 20 april 1944  
    Franz Breithaupt 20 april 1944  
    Leonardo Conti 20 april 1944  
    Ernst-Robert Grawitz 20 april 1944  
    Maximilian von Herff 20 april 1944  
    Hermann Höfle 20 april 1944  
    Georg Keppler 20 april 1944  
    Karl-Maria Demelhuber 21 juni 1944  
    Walter Krüger 21 juni 1944  
    Kurt Knoblauch 24 juni 1944  
    Curt von Gottberg 30 juni 1944  
    Oskar Schwerk 16 juli 1944  
    Heinrich von Maur 19 juli 1944  
    Wilhelm Bittrich 1 augustus 1944  
    Karl Gutenberger 1 augustus 1944  
    Jürgen von Kamptz 1 augustus 1944  
    Matthias Kleinheisterkamp 1 augustus 1944  
    Benno Martin 1 augustus 1944  
    Carl-Albrecht Oberg 1 augustus 1944  
    Erwin Rösener 1 augustus 1944  
    Gustav-Adolf Scheel 1 augustus 1944  
    Karl Wahl 1 augustus 1944  
    Fritz Wächtler 1 augustus 1944  
    Paul Wegener 1 augustus 1944  
    August Frank 9 oktober 1944  
    Herbert-Otto Gille 9 november 1944  
    Fritz Schleßmann 9 november 1944  
    Hans Kammler maart 1945  

     

    Definitielijst

    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Kriegsmarine
    Duitse marine, naast de Heer en de Luftwaffe onderdeel van de Duitse Wehrmacht.
    Luftwaffe
    Duitse luchtmacht.
    Nacht van de Lange Messen
    Nacht van 30 juni op 1 juli 1933 waarin Hitler op bloedige wijze afrekende met de veeleisende leiders van de SA, waaronder Ernst Röhm.
    Sovjet-Unie
    Sovjet Rusland, andere naam voor de USSR.
    Sturmabteilung
    Semi-militaire afdeling van de NSDAP. Opgericht in 1922 ter beveiliging van bijeenkomsten en leiders van de NSDAP. Hun toenemende macht werd gebroken tijdens de "Nacht van de Lange messen" (29-30 juni 1934).

    Afbeeldingen

    Kraagembleem SS-Obergruppenführer Bron: Hermann Historica.
    Tenue voor SS-Obergruppenführer / General der Polizei Bron: Hermann Historica.
    Uniform SS-Obergruppenführer Seyss-Inquart Bron: Willi Schumacher.
    Kraagembleem uniform SS-Obergruppenführer Seyss-Inquart Bron: Willi Schumacher.
    SS-Obergruppenführer Josef Dietrich Bron: Wilco Vermeer.

    Informatie

    Artikel door:
    Wilco Vermeer
    Geplaatst op:
    07-03-2014
    Laatst gewijzigd:
    23-08-2018
    Feedback?
    Stuur het in!

    Bronnen

    - Alquen G. d’, Die SS. Geschichte, Aufgabe und Organisation der Schutzstaffeln der NSDAP, Schriften der Hochschule für Politik 2,33, Berlin 1939
    - Haupt W., Gliederung und Organisation der SS (Stand: 9.11.1944), Stuttgart 1981
    - Birn R.B., Die Höheren SS- und Polizeiführer. Himmlers Vertreter im Reich und den besetzten Gebieten, Düsseldorf, Droste, 1986
    - Mehner K., Die Waffen-SS und Polizei 1939-1945, Reihe Führung und Truppe, Band 3, 389 S., Norderstedt, K. Patzwall 1995
    - Axis Biographical Research