De website is nu nog groter en beter geworden! Go2War2.nl is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu is de sectie Artikelen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Inleiding

    De Oberbefehlshaber des Heeres was niet verantwoordelijk voor de operationele planning. Dit werd gedaan door de Generale Staf of Generalstab des Heeres onder leiding van de Chef des Generalstab des Heeres (Chef GenStdH) die daarmee de totale leiding over het Heer en de Kriegsmarine had (alleen de Luftwaffe viel onder Hermann Göring zelf).

    Een werkelijk gecoördineerde aanpak van de diverse Duitse strijdmacht onderdelen was er niet echt. Het Oberkommando der Wehrmacht (OKW) dat formeel boven het Oberkommando des Heeres stond was daar niet voor uitgerust. Hierdoor speelde veelal de Generalstab des Heeres een leidende rol in de planning van operaties. Ten tijde van de uitvoering van een operatie stond echter de Oberbefehlshaber des Heeres weer boven de troepen, zij het onder direct bevel van de Oberster Befehlshaber der Wehrmacht, Adolf Hitler.

    Definitielijst

    Kriegsmarine
    Duitse marine, naast de Heer en de Luftwaffe onderdeel van de Duitse Wehrmacht.
    Luftwaffe
    Duitse luchtmacht.

    Afbeeldingen

    Kenteken Chef des Generalstab des Heeres 1944-1945

    Indeling

    De Generalstab des Heeres werd bij de mobilisatie verdeeld in twee afdelingen, een 1. Staffel (Feldstaffel), voor de operationele leiding in het veld, en een 2. Staffel (Heimatstaffel) die ten alle tijde in Berlijn verbleef. Zodra de 1. Staffel zich in Berlijn ophield, functioneerden beide afdelingen onder dezelfde Stab.

    1. Staffel (Feldstaffel)

    Onder de 1. Staffel ressorteerde de Chef des Generalstab des Heeres, de Stab Oberkommando des Heeres, de Chef Transportwesens, de Generalquartiermeister, de General der Artillerie, de General der Pioniere und Festungen, de General der Nebeltruppe, de General der Osttruppen, de Gruppe III, de General zur besonderen Verwendung IV, de Chef des Heeres Nachrichtenwesens, de Chef des Kriegskarten- und Vermessungswesens, de Einzeldienststellen und Verbindungsorgane beim Generalstab des Heeres, en diverse kleinere onderdelen.

    2. Staffel (Heimatstaffel)

    Onder de 2. Staffel ressorteerde de Oberquartiermeister V, Beauftragten für Militärischen Geschichtsschreibung, de Zentralabteilung des Generalstabs des Heeres, de Organistionsabteilung 2. Staffel, Chef des Transportwesens, de Heersfilmstelle en de Kriegsakademie Berlin.

    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    mobilisatie
    Een leger in staat van oorlog brengen, dus eigenlijk de overgang van vredestoestand naar oorlogstoestand. Het Nederlandse leger werd gemobiliseerd op 29 augustus 1939.

    Chef des Generalstabs des Heeres (1. Staffel)

    De Chef des Generalstab des Heeres voerde formeel het bevel over de Heer en de Kriegsmarine. Vanaf december 1941 werd deze direct onder bevel gesteld van Adolf Hitler zelf. Bij de Chef des Generalstab des Heeres bevond zich tevens de Nationalsozialistischer Führungsoffizier (NSFO) beim Chef Generalstab des Heeres.

     



    Chef des Generalstabs des Heeres:
    Generaloberst Franz Halder
    (1 september 1939 - 24 september 1942)
    General der Infanterie Kurt Zeitzler
    (24 september 1942 - 1 juli 1944)
    Generalleutnant Adolf Heusinger
    (1 juli 1944 - 21 juli 1944)
    Generaloberst Heinz Guderian
    (21 juli 1944 - 28 maart 1945)
    General der Infanterie Hans Krebs
    (28 maart 1945 - 8 mei 1945)


    Nationalsozialistischer
    Führungsoffizier (NSFO)
    beim Chef des Generalstabs
    des Heeres
    General der Gebirgstruppen Ferdinand Schörner
    (1 februari 1944 - 1 maart 1944)
    General der Gebirgstruppen Georg Ritter von Hengl
    (1 maart 1944 - 1 februari 1945)


     

    Definitielijst

    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Kriegsmarine
    Duitse marine, naast de Heer en de Luftwaffe onderdeel van de Duitse Wehrmacht.

    Afbeeldingen

    Franz Halder Bron: Wilco Vermeer collection.
    Hans Krebs Bron: Bundesarchiv Bild 146-1978-111-10A.

    Stab Oberkommando des Heeres (1. Staffel)



    Stab Oberkommando des Heeres:



    Zentralabteilung des Generalstabs des Heeres
    Oberstleutnant Friedrich Hoßbach
    (1 juli 1935 - 15 augustus 1938)
    Oberst Kurt von der Chevallerie
    (15 augustus 1938 - 1 december 1939)
    Oberst Gustav Heisterman von Ziehlberg
    (? - 1942)


    Kommandant des Hauptquartiers OKH
    Oberst Kurt Schmelzer
    (1 sepetember 1939 - 4 maart 1941)
    Generalmajor Theodor Scherer
    (5 maart 1941 - 25 september 1941)
    Generalmajor Walther von Gündell
    (25 september 1941 - april 1945)


    Operationsabteilung
    Generalmajor Walter Buhle
    (1 september 1939 - 1 oktober 1940) 
    Generalleutnant Adolf Heusinger
    (1 oktober 1940 - 21 juli 1944)
    Oberstleutnant Fett
    (21 juli 1944 - 10 augustus 1944)
    Oberst Wendland
    (10 augustus 1944 - april 1945)


    Organisationsabteilung
    Generalmajor Hellmuth Stief
    (26 december 1942 - 20 juli 1944)
    Ordonnanzoffizier:
    Hauptmann Johann Condné
    (1 april 1945 - 23 mei 1945)


    Abteilung T 3/Fremde Heere
    Generalmajor Carl-Heinrich von Stülpnagel
    (1 december 1932 - 1 oktober 1935)
    Generalmajor Kurt von Tippelskirch
    (1936 - 1938)


    Abteilung Fremde Heere Ost
    Generalmajor Ebrehard Kinzel
    (1 maart 1939 - 31 maart 1942)
    Generalmajor Reinhard Gehlen
    (1942 - april 1945)


    Abteilung Fremde Heere West
    Generalmajor Ulrich Liss
    (1938 - 1 maart 1943)
    Generalmajor Alexis Freiherr von Roenne
    (1 maart 1943 - juli 1944)
    Generalmajor Willi Bürklein
    (1944 - mei 1945)


    Ausbildungsabteilung



    Definitielijst

    Abteilung
    Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond uit een aantal Kompanien. De Abteilung was de kleinste eenheid die individueel kon opereren en zichzelf kon handhaven. In theorie bestond een Abteilung uit 500 - 1.000 man.

    Afbeeldingen

    Friedrich Hoßbach Bron: Wilco Vermeer collection.
    Theodor Schrerer Bron: Bild 101I-004-3633-39A.

    Chef des Transportwesens (1. Staffel)



    Chef des Transportwesens:
    General der Infanterie Rudolf Gercke
    (1 september 1939 - 1945)
    Generalmajor Karl Theodor Koerner
    (1945)
    Generalmajor Mathias Peters
    (1945)


    Feldtransportabteilung




    Heimattransportabteilung
    (soms onderdeel Heimatstaffel)



    Verkehrsabteilung
    (soms onderdeel Heimatstaffel)



    Planungsabteilung



    Personalabteilung
    für das Transportpersonal



    Befehlshaber der Eisenbahntruppe
    (tot 1944)
    General der Eisenbahntruppe
    (vanaf 1944)
    Generalleutnant Will


    Vertreter des Reichsverkehrsministeriums
    beim Chef des Transportwesens



    Definitielijst

    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).

    Afbeeldingen

    Rudolf Gercke Bron: Bundesarchiv Bild 183-J15556.

    Generalquartiermeister (1. Staffel)



    Generalquartiermeister:
    General der Artillerie Eduard Wagner
    (1 augustus 1940 - 23 juli 1944)
    Generalmajor Alfred Toppe
    (23 juli 1944 - 8 mei 1945)


    Chefgruppe



    Abteilung I Versorgungsführung



    Abteilung II Kriegsverwaltung



    Abteilung III Nachschub



    Abteilung IVa Heeresintendant



    Abteilung IVb Heeresarzt/
    Generalarzt z.b.V.



    Abteilung IVc Heeresveterinär



    Heeresfeldpostmeister



    General der Motorisierung
    (tot 1944)
    General des Kraftfahrwesens
    (vanaf 1944)



    General der Kraftfahrparkgruppen
    des Feldheeres



    Heeresnachschubführer
    (tot oktober 1942)
    General der Nachschubtruppen
    (vanaf oktober 1942)



    General der Technischen Truppen



    Höherer Feldgendamerieoffizier
    beim OKH
    (tot eind 1944)
    General der Ordnungstruppen
    (vanaf eind 1944)



    General der Infanterie



    General der Artillerie

         General der Heeresküsten- und Festungsartillerie

         General der Heeresflaktruppen

         Höherer Offizier der Panzerartillerie
         (vanaf maart 1944)



    General der Pioniere und Festungen

         General zur bezonderen Verwndung
         beim General der Pioniere und Festungen

         Höherer Landungspionierführer



    General der Nebeltruppe



    General der Osttruppen
    (vanaf 1942 - december 1943))
    General der Freiwilligenverbände
    (vanaf december 1943)

         Inspekteur der turkvölkischen Verbände
         (tot december 1943)



    Gerichtswesen beim Generalquartiermeister
    (tot 1940)
    General zur besonderen Verwendung
    beim OKH
    (vanaf 1940)

         Heeresfeldjustizabteilung

         Gruppe Strafvollzug

         Gruppe Heeresberichterstattung

         Zentralgericht des Heeres



    General zur besonderen Verwendung IV
    beim Generalstab des Heeres



    Definitielijst

    Abteilung
    Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond uit een aantal Kompanien. De Abteilung was de kleinste eenheid die individueel kon opereren en zichzelf kon handhaven. In theorie bestond een Abteilung uit 500 - 1.000 man.
    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).

    Afbeeldingen

    Eduard Wagner Bron: Bundesarchiv Bild 146-1981-041-16A.

    Chef des Heeresnachrichtenwesens (1. Staffel)



    Chef des Heeresnachrichtenwesens:
    General der Nachrichtentruppe Erich Fellgiebel
    (1 september 1939 - 20 juli 1944)
    General der Nachrichtentruppe Albert Praun
    (20 juli 1944 - 8 mei 1945)


    General der Nachrichtenaufklärung



    Leitstelle der Nachrichtenaufklärung



    Kommandeur der Führungsnachrichtentruppen
    (1944 - 1945)



    Afbeeldingen

    Erich Fellgiebel Bron: Wilco Vermeer collection.

    Chef des Kriegskarten- und Vermessungswesens (1. Staffel)



    Chef des Kriegskarten-
    und Vermessungswesens:

    (soms ingedeeld bij 2. Staffel)
    Generalleutnant Gerlach Hemmerich
    (1 september 1939 - 24 maart 1945)


    Abteilung für Kriegskarten-
    und Vermessungswesen




    Kommandeur der Karten-
    und Vermessungstruppen



    Definitielijst

    Abteilung
    Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond uit een aantal Kompanien. De Abteilung was de kleinste eenheid die individueel kon opereren en zichzelf kon handhaven. In theorie bestond een Abteilung uit 500 - 1.000 man.

    Einzeldienststellen und Verbindungsorgane beim Generalstab des Heeres (1. Staffel)



    Einzeldienststellen und Verbindungsorgane
    beim Generalstab d. Heeres:




    General der Aufklärungsflieger
    und General der Luftwaffe beim OKH



    Ic Luftwaffe beim OKH



    Wetterberatungszentrale (mot.) beim OKH



    Fliegerverbindungsgeschwader II mit Kurierstaffel OKH



    Vertreter des Auswärtigen Amtes beim OKH



    Vertreter des Leiters der Organisation Todt beim OKH



    Sonderstäb I



    Sonderstäb II


    Sonderstäb III



    Sonderstäb IV



    Feldjägerkommando I



    Feldjägerkommando II



    Feldjägerkommando III



    Heeresfeldpolizeichef der Geheimen Feldpolizei (GeFePo)



    Außenstelle des Chefs des Wehrmachtstreifendienstes
    beim Generalstab des Heeres







    Definitielijst

    Luftwaffe
    Duitse luchtmacht.

    2. Staffel (Heimatstaffel)



    2. Staffel (Heimatstaffel):



    Oberquartiermeister V
    (tot 1942)
    Generalleutnant Erfurth


    Zentralabteilung des Generalstab
    des Heeres-Heimatstaffel



    Organisationsabteilung-Heimatstaffel



    Chef des Transportwesens-Heimatstaffel



    Heeresfilmstelle/Ausbildungsfilmwesen



    Kriegsakademie Berlin