De website is nu nog groter en beter geworden! Go2War2.nl is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu is de sectie Artikelen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Inleiding

    Het No. 609 (West Riding) Squadron maakte organisatorisch onderdeel uit van de Royal Auxiliary Air Force. Het eskader was aanvankelijke een bommenwerper eenheid, maar opereerde als jager eenheid tijdens de Tweede Wereldoorlog. De eenheid opereerde boven Groot-BrittanniŽ en het vasteland van Europa.

    Als squadron lettercode werden de letters "PR" gebruikt.

    Afbeeldingen

    Geschiedenis

    Formatie
    No. 609 Squadron werd op 10 februari 1936 geformeerd op RAF Yeadon. De eenheid maakte deel uit van de Royal Auxiliary Air Force. In juni 1936 kreeg het eskader de beschikking over de Hawker Hart, welke in december 1937 werden vervangen door de Hawker Hind. Op 8 december 1938 ging de eenheid over naar RAF Fighter Command. Voor trainingsdoeleinden, op vliegtuigen met intrekbaar landingsgestel, werden†een aantal Fairey Battle toestellen ingezet. In augustus 1939 ontving het eskader de Supermarine Spitfire Mk I jager.

    Operationeel
    Toen de Tweede Wereldoorlog in september 1939 uitbrak, werd No. 609 (West Riding) Squadron van reserve eenheid tot een volledig operationele eenheid. Als thuisbasis kreeg het vanaf mei 1940 de basis RAF Northolt. Van hieruit nam het eskader deel aan de gevechten om Duinkerken en Operatie Dynamo, de evacuatie van troepen uit Duinkerken.

    Tijdens de hierop volgende Slag om Engeland, opereerde de eenheid vanaf RAF Middle Wallop, met een vooruitgeschoven flight op RAF Warmwell. No. 609 (West Riding) Squadron, werd van hieruit ingezet voor de verdediging van de Zuidkust, ten Westen van Londen.

    In februari 1941 werd de eenheid overgeplaatst naar RAF Biggin Hill en opereerde gedurende die zomer ook boven bezet Frans grondgebied. In november 1941 werd het eskader tijdelijk uit de frontlinie teruggetrokken om bij te komen en te hergroeperen op RAF Digby. Na deze rustperiode, kwam No. 609 (West Riding) Squadron, in het voorjaar van 1942,†aan op RAF Duxford en ontving het de nieuwe Supermarine Spitfire Mk V. Al snel hierna werd de eenheid omgeschoold voor gebruik van de Hawker Typhoon, waarmee het eskader zich meer ging toeleggen op een rol als eskader voor grondaanvallen.

    Voorafgaand aan de invasie van Europa, nam No. 609 (West Riding) Squadron,†deel aan het aanvallen van Duitse radarinstallaties aan de Franse kust. Tijdens de invasie en de opmars hierna, nam het eskader deel aan aanvallen op†gronddoelen ter ondersteuning van grondtroepen, met behulp van onder de vleugels aangebrachte raketten.

    De eenheid verplaatste zich in november 1944 naar Nederland. In april 1945 werd Plantlunne in Duitsland de thuisbasis.

    Na de oorlog
    Na afloop van de vijandelijkheden, werd het eskader teruggetrokken uit operationele dienst en wederom onderdeel van de Royal Auxiliary Air Force. De thuisbasis in 1946 werd RAF Church Fenton, gevolgd door RAF Yeadon. Als reserve eenheid maakte het eskader gebruik van de deHavilland Mosquito NF.30 nachtjager om later om te scholen naar de Vickers Spitfire LF.16.

    In 1951 trad bij No. 609 (West Riding) Squadron het straaljager tijdperk aan met de omscholing op de Gloster Meteor. Met de omscholing kwam de eenheid wederom op RAF Church Fenton terecht. Tijdens de Korea oorlog kreeg de eenheid voor korte tijd wederom de status van operationele eenheid. In maart 1957 werd het eskader, evenals alle andere eskaders van de Royal Auxiliary Air Force, geheel opgeheven.

    Op 1 juli 1998 werd te RAF Leeming een Air Defence Support Squadron opgericht, dat op 1 oktober 1999 het nummer 609 kreeg toegewezen. Het werd echter geen vliegeskader, maar een grondverdedigingseskader, voor de bescherming van vliegvelden. Tussen februari 2003 en augustus 2003 fungeerde het als beschermingseenheid voor de RAF basis te Ali AL Salem tijdens Operatie Telic, maar een deel van de eenheid opereerde op de RAF basis Al Uedid in Qatar. De eenheid is sindsdien regelmatig operationeel in Irak en Afghanistan.

    Definitielijst

    invasie
    Gewapende inval.

    Afbeeldingen

    Hawker Hind's van No. 609 Squadron Bron: Wilco Vermeer collection.
    No. 609 (West Riding) Squadron gebruikte drie Fairey Battle's voor training Bron: Wilco Vermeer collection.

    Bevelstructuur

    Bevelstructuur:


    Bevelhebbers:
    Squadron Leader Geoffrey Hill Ambler
    (8 december 1938 - 28 december 1939)
    Squadron Leader Mark Thornton†Avent
    (28 december 1939 - 28 juni 1940)
    Squadron Leader†Horace Stanley†Darley
    (28 juni 1940 - 4 oktober 1940)
    Squadron Leader Michael Lister Robinson
    (4 oktober 1940 - 29 juli 1941)
    Squadron Leader†George Kemp†Gilroy
    (29 juli 1941 - 1 juni 1942)
    Squadron Leader†Paul Henry Mills†Richey
    (1 juni 1942 - 30 oktober 1942)
    Squadron Leader†Roland Prosper†Beamont
    (30 oktober 1942 - 5 mei 1943)
    Squadron Leader Alec Ingle
    (5 mei 1943 - 18 augustus 1943)
    Squadron Leader†Patrick Glynn†Thornton-Brown
    (18 augustus 1943 - 29 december 1943)
    Squadron Leader J.C. Wells
    (29 december 1943 - 30 juni 1944)
    Squadron Leader Louis Emmanuel J.M. Geerts
    (30 juni 1944 - 14 augustus 1944)
    Squadron Leader Raymond A. Lallemant
    (14 augustus 1944 - 17 september 1944)
    Squadron Leader T.Y. Wallace
    (17 september 1944 - 14 november 1944)
    Squadron Leader†Renť Jean Ghislain†Demoulin
    (14 november 1944 - 6 december 1944)
    Squadron Leader E.R.A. Roberts
    (6 december 1944 - 16 maart 1945)
    Squadron Leader Lawrence W.F. Stark
    (16 maart 1945 - 15 september 1945)






    Afbeeldingen

    Squadron Leader Michael Lister Robinson Bron: Wilco Vermeer collection.
    Squadron Leader Roland Prosper Beamont Bron: Wilco Vermeer collection.

    Indeling bij Hogere Formaties

    Tijdens de jaren 1939 - 1945 was No. 609 (West Riding) Squadron ingedeeld bij:


    september 1939:
    No.13 Group, Fighter Command
    8 augustus 1940:
    No.10 Group, Fighter Command
    4 maart 1944 - 16 maart 1944:
    No.123 Wing; No.84 Group; Second Tactical Air Force
    16 maart 1944 - 1 april 1944:
    No.146 Wing; No.84 Group; 2nd Tactical Air Force
    1 april 1944 - 22 april 1944:
    No.123 Wing; No.84 Group; Second Tactical Air Force
    22 april 1944 - 30 april 1944:
    APC Llanbedr, No.136 Wing
    30 april 1944 - 8 mei 1945:
    No.123 Wing; No.84 Group; Second Tactical Air Force


    Definitielijst

    Tactical
    Tactic betekent taktiek. De werkelijke uitvoering van het militaire bedrijf. De Amerikanen gebruikten de term Tactical ook om luchtmacht onderdelen aan te duiden die aanvallend optraden, zoals jagers en jachtbommenwerpers. Dit in tegenstelling tot Strategical, waarmee bommenwerper eenheden werden aangeduid.

    Afbeeldingen

    Fighter Command embleem Bron: Wilco Vermeer collection.

    Door No. 609 (West Riding) Squadron gebruikte vliegtuigen

    Door No. 609 (West Riding) gebruikte vliegtuigtypen tijdens de jaren 1939 - 1945:

     
    augustus 1939 - mei 1941:
    Supermarine Spitfire Mk I
    februari 1941 - mei 1941:
    Supermarine Spitfire Mk IIa
    mei 1941 - mei 1942:
    Supermarine Spitfire Mk Vb
    Supermarine Spitfire Mk Vc
    april 1942 - ?
    Hawker Typhoon Mk Ia
    mei 1942 - september 1945:
    Hawker Typhoon Mk Ib


    Afbeeldingen

    Typhoon Mark IB, DN604 ‘PR-F’ “Mavis”, RAF Manston Bron: CH 9822, Imperial War Museums.

    Door No. 609 (West Riding) Squadron gebruikte vliegbases

    Door No. 609 (West Riding) gebruikte vliegbases tijdens de jaren 1939 - 1945:


    februari 1936 - augustus 1939:
    RAF Yeadon
    augustus 1939 - oktober 1939:
    RAF Catterick
    oktober 1939:
    RAF Acklington
    oktober 1939 - mei 1940:
    RAF Drem
    mei 1940 - juli 1940:
    RAF Northolt
    juli 1940 - november 1940:
    RAF Middle Wallop
    RAF Warmwell (een flight)
    november 1940 - februari 1941:
    RAF Warmwell
    februari 1941 - juli 1941:
    RAF Biggin Hill
    juli 1941 - september 1941:
    RAF Gravesend
    september 1941 - november 1941:
    RAF Biggin Hill
    november 1941 - maart 1942:
    RAF Digby
    maart 1942 - augustus 1942:
    RAF Duxford
    augustus 1942:
    RAF Bourn
    augustus 1942 - september 1942:
    RAF Duxford
    september 1942 - november 1942:
    RAF Biggin Hill
    november 1942 - juli 1943:
    RAF Manston
    juli 1943 - augustus 1943:
    RAF Matlask
    augustus 1943 - december 1943:
    RAF Lympne
    december 1943 - februari 1944:
    RAF Manston
    februari 1944:
    RAF Fairwood Common
    februari 1944 - maart 1944:
    RAF Manston
    maart 1944:
    RAF Tangmere
    maart 1944 - april 1944:
    RAF Acklington
    april 1944 - juni 1944:
    RAF Thorney Island
    juni 1944:
    B.2 Bazenville, Frankrijk
    juni 1944 - juli 1944:
    RAF Hurn
    juli 1944:
    B.10 Plumetot, Frankrijk
    juli 1944 - september 1944:
    B.7 Matragny, Frankrijk
    september 1944:
    B.23 Morainville, Frankrijk
    september 1944:
    B.35, Baromesnil, Frankrijk
    september 1944 - oktober 1944:
    B.53, Merville, Frankrijk
    oktober 1944 - november 1944:
    B.67 Ursel, BelgiŽ
    november 1944 - december 1944:
    B.77 Gilze-Rijen, Nederland
    december 1944 - januari 1945:
    A.84 ChiŤvres, BelgiŽ
    januari 1945 - maart 1945:
    B.77 Gilze-Rijen, Nederland
    maart 1945 - april 1945:
    B.91 Kluis, BelgiŽ
    april 1945 - mei 1945:
    B.116 Wunstorf, Duitsland


    Afbeeldingen

    No. 609 (West Riding) Squadron op RAF Manston Bron: CH 9822, Imperial War Museum.

    Ontvangers Distinguished Service Order

    Distinguished Service Order ontvangers:

    Robinson, Michael Lister
    (5 augustus 1941)
     Acting Squadron Leader; No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force

     

    Afbeeldingen

    Ontvangers Distinguished Flying Cross

    Distinguished Flying Cross ontvangers:

    Dundas, John Charles
    (22 oktober 1940)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Howell, Frank Jonathan
    (25 oktober 1940)
     Flight Commander, A Flight, No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Curchin, John
    (1 november 1940)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Crook, David Moore
    (1 november 1940)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Robinson, Michael Lister
    (26 november 1940)
     Acting Squadron Leader; No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Dundas, John Charles
    (7 januari 1941)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Bisdee, John Derek
    (11 juli 1941)
     Flying Officer; No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Ogilvie, Alfred Keith
    (11 juli 1941)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Richey, Paul Henry Mills
    (8 augustus 1941)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Baldwin, John Robert
    (26 februari 1943)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Ingle, Alec
    (17 augustus 1943)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force
    Baldwin, John Robert
    (14 januari 1944)
     No. 609 (West Riding) Squadron, Royal Air Force

     

    Afbeeldingen