De website is nu nog groter en beter geworden! Go2War2.nl is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu is de sectie Artikelen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Inleiding

    No. 3 Squadron opereerde tijdens de Tweede Wereldoorlog boven Frankrijk (1940), Groot-BrittanniŽ (1940 - 1943), NormandiŽ (1944) en Noordwest Europa (1944-1945). Gedurende deze periode vloog de eenheid met de Hawker Hurricane, de Hawker Typhoon en de Hawker Tempest. De eenheid vloog tijdens de Tweede Wereldoorlog met de vliegtuigcodes "OP", "QO" en "JF".

     

    Afbeeldingen

    Geschiedenis

    Ontstaan
    No. 3 Squadron, werd op 13 mei 1912 te Larkhill opgericht also nderdeel van het toenmalige Royal Flying Corps. De eenheid werd geformeerd door omvorming van de No. 2 (Aeroplane) Company van het Air Battalion Royal Engineers.

    Eerste Wereldoorlog
    Ten gevolge van het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, werd No. 3 Squadron naar Frankrijk gezonden, waarbij de eenheid vooral een rol als verkenningseenheid speelde. In oktober 1917 ontving het eskader de Sopwith Camel, waarmee het een rol kreeg als jachteskader. Toen de eenheid in oktober 1919 werd opgeheven, had het tijdens de strijd in Frankrijk, 59 vijandelijke toestellen neergeschoten.

    Heroprichting
    In 1920 werd No. 3 Squadron in India opnieuw opgericht en uitgerust met de Sopwith Snipe. Al in oktober 1921 werd de eenheid wederom opgeheven. Vrijwel onmiddellijk werd de eenheid in Schotland op RAF Leuchars, heropgericht als een verkenningseenheid en uitgerust met de Airco DH.9A. Later werd de eenheid nog uitgerust met de Westland Walrus en de Avro Bison, voordat het in april 1923 weer werd opgeheven.

    In april 1924 werd de eenheid opnieuw opgericht, vliegend met de Sopwith Snipe†en uiteindelijk uitgerust met de Gloster Gladiator. In 1935 werd de eenheid ingezet in Soedan, tijdens de Italiaanse invasie van AbessiniŽ.

    Tweede Wereldoorlog
    Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, was No. 3 Squadron gestationeerd op RAF Biggin Hill als onderdeel van Fighter Command. De eenheid was toen uitgerust met de Hawker Hurricane. In 1940 werd het eskader naar Frankrijk gezonden als onderdeel van de British Expeditionary Force. Al na 10 dagen moest de eenheid door de oorlogsontwikkelingen naar Engeland worden teruggetrokken. Vanuit Engeland werd de eenheid ingezet voor operaties boven Frankrijk en BelgiŽ.
    Op 21 juli 1940 werd B Flight gebruikt voor de oprichting van No. 232 Squadron. Een nieuwe B Flight werd geformeerd en No. 3 Squadron werd ingezet ter verdediging van de marinebasis Scapa Flow.

    In februari 1943 werd de eenheid uitgerust met de Hawker Typhoon en werd het een jachtbommenwerpereenheid. De Hawker Typhoon werd in maart 1944 ingewisseld voor de Hawker Tempest. Als onderdeel van de 2nd Tactical Air Force opereerde de eenheid in Noordwest Europa tot het einde van de Tweede Wereldoorlog.

    Na de oorlog
    Na de Tweede Wereldoorlog vloog de eenheid op diverse jachtvliegtuigtypen, tot het eind jaren 1950 werd omgeschoold op de English Electric Canberra bommenwerper. Gedurende deze naoorlogs periode opereerde de eenheid veelal vanaf bases in Duitsland. Begin jaren 1970 stapte de eenheid over op de Hawker Harrier. In 1999 keerde de eenheid uit Duitsland terug naar Groot-BrittanniŽ.

    Hier werd No. 3 Squadron onderdeel van het Joint Force Harrier, waarmee het ook kon opereren vanaf vliegdekschepen van de Royal Navy. De eenheid werd ingezet bij Operation Allied Force in Kosovo (1990), Operation Palliser in Sierra Leone (2000) en Operation Telic in Irak (2003). In 2007 stapte No. 3 Squadron over op de Eurofighter Typhoon, waarmee het in maart 2011 werd ingezet bij Operation Ellamy boven LibiŽ.

     

    Definitielijst

    Eerste Wereldoorlog
    Ook wel Grote Oorlog genoemd, conflict dat ontstond na een groei van het nationalisme, militarisme en neo-kolonialisme in Europa en waarbij twee allianties elkaar bestreden gedurende een vier jaar durende strijd, die zich na een turbulent begin, geheel afspeelde in de loopgraven. De strijdende partijen waren Groot-BrittanniŽ, Frankrijk, Rusland aan de ene kant (de Triple Entente), op den duur versterkt door o.a. ItaliŽ en de Verenigde Staten, en Duitsland, Bulgarije, Oostenrijk-Hongarije en het Ottomaanse Rijk aan de andere kant (de Centrale Mogendheden of Centralen). De strijd werd gekenmerkt door enorme aantallen slachtoffers en de inzet van vele nieuwe wapens (vlammenwerpers, vliegtuigen, gifgas, tanks). De oorlog eindigde met de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland en zijn bondgenoten in 1918.
    invasie
    Gewapende inval.
    Tactical
    Tactic betekent taktiek. De werkelijke uitvoering van het militaire bedrijf. De Amerikanen gebruikten de term Tactical ook om luchtmacht onderdelen aan te duiden die aanvallend optraden, zoals jagers en jachtbommenwerpers. Dit in tegenstelling tot Strategical, waarmee bommenwerper eenheden werden aangeduid.

    Afbeeldingen

    Het vaandel van No. 3 Squadron Bron: No. 3 Squadron Association.
    Hawker Hurricane Mk II C's No. 3 Squadron (september 1941) Bron: Wilco Vermeer collection.
    Eurofighter Typhoon, No. 3 Squadron Bron: Wkipedia.

    Bevelstructuur



    Commanding Officer:
    Squadron Leader H. H. Chapman
    (augustus 1938)
    Squadron Leader Patrick Gifford
    (november 1939)
    Squadron Leader Walter Myers Churchill
    (mei 1940)
    Squadron Leader Stephen Frederick Godden
    (juni 1940)
    Squadron Leader George Frederick Chater
    (september 1940)
    Squadron Leader Arthur William Cole
    (november 1940)
    Squadron Leader R. E. Barnett
    (januari 1941)
    Squadron Leader Edward Philip Patrick Gibbs
    (januari 1941)
    Squadron Leader Russell Faulkner Aitken
    (april 1941)
    Squadron Leader†Alex Edward†Berry
    (april 1942)
    Squadron Leader L. F. De Soomer
    (augustus 1942)
    Squadron Leader S. R. Thomas
    (augustus 1943)
    Squadron Leader Ronald Hawkins
    (september 1943)
    Squadron Leader Alan Sidney Dredge
    (oktober 1943)
    Squadron Leader†Kenneth Albert†Wigglesworth
    (augustus 1944)
    Squadron Leader Harvey Nelson Sweetman
    (september 1944)
    Squadron Leader Keith Frederick Thiele
    (januari 1945)
    Squadron Leader Robert Bruce Cole
    (februari 1945)








    Gedurende 1939 - 1945 gebruikte vliegtuigcodes en toestellen

    Gebruikte vliegtuigcodes:

    november 1938 - september 1939:
    OP
    september 1939 - mei 1944:
    QO
    mei 1944 - 1946:
    JF


    Gebruikte toesteltypen:



    maart 1938 - april 1941:
    Hawker Hurricane Mk I
    april 1941 - november 1941:
    Hawker Hurricane Mk IIA
    Hawker Hurricane Mk IIB
    april 1941 - mei 1943
    Hawker Hurricane Mk IIC
    februari 1943 - april 1944:
    Hawker Typhoon Mk IB
    februari 1944 - april 1948:
    Hawker Tempest Mk V


    Afbeeldingen

    No. 3 Squadron Hawker Hurricane Mk I, Squadroncode "OP" Bron: Wilco Vermeer collection.
    Hawker Hurricane Mk II c, No. 3 Squadron (1942), Squadroncode "QO"
    Hawker Tempest Mk V, No. 3 Squadron, Squadroncode "JF" Bron: Wilco Vermeer collection.

    Gedurende 1939 - 1945 gebruikte bases



    2 mei 1939:
    RAF Biggin Hill
    2 september 1939:
    RAF Croydon
    10 september 1939:
    RAF Manston /RAF Hawkinge
    10 mei 1940:
    Merville
    20 mei 1940:
    RAF Kenley
    2 juni 1940:
    RAF Wick
    2 september 1940:
    RAF Castletown
    14 september 1940:
    RAF Turnhouse
    9 oktober 1940:
    RAF Dyce
    12 oktober 1940:
    RAF Castletown
    2 januari 1941 - 29 januari 1941, detachement:
    RAF Sumburgh
    7 januari 1941:
    RAF Skeabrae
    19 februari 1941:
    RAF Castletown
    3 april 1941:
    RAF Martlesham Heath
    3 mei 1941:
    RAF Debden
    13 mei 1941:
    RAF Martlesham Heath
    23 juni 1941:
    RAF Stapleford Tawney
    9 augustus 1941:
    RAF Hunsdon
    14 augustus 1942:
    RAF Shoreham
    21 augustus 1942:
    RAF Hunsdon
    14 mei 1943:
    RAF West Maling
    11 juni 1943:
    RAF Manston
    28 december 1943:
    RAF Swanton Morley
    14 februari 1944:
    RAF Manston
    6 maart 1944:
    RAF Bradwell Bay
    6 april 1944:
    RAF Ayr
    14 april 1944:
    RAF Bradwell Bay
    28 april 1944:
    RAF Newchurch
    21 september 1944:
    RAF Matlask
    27 september 1944:
    B60 Grimbergen
    1 oktober 1944:
    B80 VoIkel
    2 april 1945:
    RAF Warmwell
    17 april 1945:
    B112 Hopsten
    26 april 1945:
    B152 Fassberg
    21 juni 1945:
    B160 Kastrup
    18 juli 1945:
    B156 Luneburg
    8 augustus 1945:
    B158 Lubeck


    Gedurende 1939 - 1945 gevallen slachtoffers

    Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn de volgende slachtoffers bij No. 3 Squadron gevallen*


    2 november 1939:
    Sergeant Harold Gordon Sillence
    9 november 1939:
    Pilot Officer Geoffrey Buller Mitchell
    11 maart 1940:
    Sergeant Ernest Harry Lomax
    13 mei 1940:
    Flying Officer Wilfred Sidney Charles Adams
    13 mei 1940:
    Flying Officer Raymond Bryce Lines-Roberts
    14 mei 1940:
    Sergeant Dennis Alfred Allen
    15 mei 1940:
    Flight Lieutenant Mark Medley Carter
    15 mei 1940:
    Sergeant James Leslie Clutton Williams
    16 mei 1940:
    Squadron Leader Patrick Gifford
    4 juni 1940:
    Flying Officer Albert Ransome Ball
    1 juli 1940:
    Aircraftman 1st Class Philip Henry Clarke
    9 juli 1940:
    Sergeant Henry Birrel Alexander
    1 maart 1941:
    Pilot Officer Ian Eric Brennan
    29 april 1941:
    Sergeant Richard Whittington Brewin
    5 mei 1941:
    Sergeant Robert Henry English
    17 juli 1941:
    Flight Sergeant Denys Hull Todd
    14 augustus 1941:
    Sergeant Frank Holt
    6 juni 1942:
    Sergeant John Scholes
    29 juli 1942:
    Flight Sergeant Alexander Jeremiah Shirm
    19 augustus 1942:
    Squadron Leader Alex Edward Berry
    26 november 1942:
    Flight Lieutenant John Lonsdale
    8 december 1942:
    Warrant Officer Basile Ronald Martin Burnham
    18 mei 1943:
    Sergeant Victor Bailey
    18 mei 1943:
    Flying Officer Leonard George Gill
    18 mei 1943:
    Flying Officer Robert Inwood
    18 mei 1943:
    Flight Sergeant Frederick Keene Whitall
    27 juni 1943:
    Sergeant Ernest Kiddle Ticklepenny
    1 juli 1943:
    Flying Officer Alan Trevor Little
    16 augustus 1943:
    Flight Lieutenant Baron Jean Michel P.M.G. de Selys Longchamps
    5 oktober 1943:
    Flying Officer John Lawrence Foster
    5 oktober 1943:
    Squadron Leader Ronald Hawkins
    10 november 1943:
    Flight Lieutenant Robert Matley Walmsley
    27 mei 1944:
    Flight Sergeant James Leslie Townsend Mannion
    1 juli 1944:
    Flying Officer George Edward Kosh
    3 juli 1944:
    Flight Sergeant Stanislaw Domanski
    13 september 1944:
    Squadron Leader Kenneth Albert Wigglesworth
    25 september 1944:
    Flying Officer Walter Davies
    1 oktober 1944:
    Warrant Officer Francis McGuire Reid
    29 december 1944:
    Flight Lieutenant Malcolm Finney Edwards
    29 december 1944:
    Flying Officer Kenneth Gordon Slade-Betts
    28 februari 1945:
    Flight Lieutenant Robert Frederick Humphries
    25 maart 1945:
    Flight Lieutenant Basil Michael Vassilliades
    31 maart 1945:
    Sergeant Harry Roy Butt
    30 april 1945:
    Flying Officer Stanley Thomas Worbey
    30 april 1945:
    Pilot Officer Douglas Roy Worley
    3 mei 1945:
    Flight Lieutenant John Bone
    12 mei 1945:
    Flight Lieutenant William Roy Robertson


    * Voor zover op dit moment bekend, aanvullingen zijn altijd welkom.

    Ontvangers Distinguished Flying Cross

    Distinguished Flying Cross†ontvangers:

    Sťlys de Longchamps, Jean Kapitein-vlieger; No. 3 Squadron / Royal Air Force
    Carey, Frank Reginald 'Chota'
    (31 mei 1940)
     Pilot Officer; No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Carey, Frank Reginald 'Chota'
    (31 mei 1940)
     Pilot Officer; No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Carter, Mark Medley
    (31 mei 1940)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Stephens, Maurice Michael
    (31 mei 1940)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Stephens, Maurice Michael
    (31 mei 1940)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Stone, Cedric Arthur Cuthbert "Bunny"
    (31 mei 1940)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Perrin, John Rowley "Jock"
    (1 april 1941)
     No. 3 Squadron, Royal Australian Air Force
    Rawlinson, Alan Charles
    (10 oktober 1941)
     No. 3 Squadron, Royal Australian Air Force
    Rawlinson, Alan Charles
    (26 december 1941)
     No. 3 Squadron, Royal Australian Air Force
    Jackson, John Francis "Old John"
    (7 april 1942)
     No. 3 Squadron, Royal Australian Air Force
    Mackichan, Ronald William Alexander
    (15 februari 1944)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Fairbanks, David Charles "Foob"
    (6 maart 1945)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Cole, Robert Bruce
    (4 mei 1945)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force Volunteer Reserve
    Thiele, Keith Frederick "Jimmy"
    (8 mei 1945)
     No. 3 Squadron, Royal Air Force
    Engineer, Minoo Merwan
    (2 oktober 1945)
     No. 3 Squadron, Royal Indian Air Force

     

    Afbeeldingen