De website is nu nog groter en beter geworden! Go2War2.nl is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu is de sectie Artikelen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Het Britse 20th Destroyer Flotilla

    Inleiding
    Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het Britse 20th Destroyer Flotilla, een speciale eenheid bestaande uit zes mijnen leggende torpedobootjagers, betrokken bij vele operaties.

    Geschiedenis
    Het 20th Destroyer Flotilla bestond uit torpedobootjagers, die speciaal ingericht waren voor het leggen van mijnenvelden. De eenheid werd voor het eerst geformeerd tijdens de Eerste Wereldoorlog†in februari 1918. Het werd toen gestationeerd in Immingham aan de rivier de Humber.† Direct na afloop van de Eerste Wereldoorlog werd het 20th Destroyer Flotilla naar de Baltische Zee gezonden ter ondersteuning van de Britse interventie tijdens de Russische Burgeroorlog. Eind 1919, begin 1920 keerden de schepen terug naar Groot-BrittanniŽ en werd de 20th Destroyer Flotilla opgeheven.

    Tijdens het interbellum kan het 20th Destroyer Flotilla sporadisch in diverse Navy List publicaties teruggevonden worden. Over het bestaan en de inzet is niet veel bekend. In 1936 werd gerapporteerd dat het gehele flottielje zich in Gibraltar bevond met acht schepen. Tijdens de Spaanse Burgeroorlog nam de eenheid deel aan de blokkade door het International Non-Intervention Committee.

    Samenstelling (volledige samenstelling, met name tijdens het interbellum is niet bekend)

    maart 1918 - mei 1918
    HMS Abdiel (F49) - Flottieljeleider
    HMS Ariel (H07)
    HMS Ferret (H32)
    HMS Legion (H45)
    HMS Sandfly (H99)
    HMS Venturous (D87)
    HMS Tarpon (F22)
    HMS Telemachus (F23)


    juni 1918 - mei 1919

    Flotilla Leader
    HMS Abdiel (F49) - Flottieljeleider
    Depot ship (vanaf juli 1918)
    HMS Leander
    Fast Division
    HMS Tarpon (F22)
    HMS Telemachus (F23)
    HMS Vanoc (H33)
    HMS Vanguisher (D54)
    HMS Vehement (F12)
    (tot 1 augustus 1918)
    HMS Venturous (D87)
    HMS Vittoria (F96)
    (vanaf december 1918)
    Slow Division
    (tot maart 1919)
    HMS Gabriel (F00) - Divisieleider
    (vanaf juli 1918)
    HMS Ariel (H07)
    (tot 1 augustus 1918)
    HMS Ferret (H32)
    HMS Legion (H45)
    HMS Sandfly (H99)
    HMS Prince (F92)
    (september - november 1918)


    november 1919
    HMS Leander - Depotschip
    HMS Abdiel (F49) - Flottieljeleider
    HMS Simoom (G44)
    HMS Tarpon (F22)
    HMS Telemachus (F23)
    HMS Vanoc (H33)
    HMS Vanguisher (D54)
    HMS Venturous (D87)


    1930's
    HMS Montrose (D01) - Flottieljeleider
    HMS Greyhound (H05)
    HMS Grafton (H89)
    HMS Glowworm (H92)


    1940 - 1941

    39th Destroyer Division
    HMS Esk (H15)
    (september 1939 - 31 augustus 1940)
    HMS Express (H61)
    (1939 - september 1941)
    HMS Ivanhoe (D16)
    (december 1939 - 31 augustus 1940)
    40th Destroyer Division
    HMS Icarus (D03)
    (12 december 1939)
    HMS Impulsive (D11)
    (december 1939 - april 1941)
    HMS Intrepid (D10)
    (december 1939)


    1941 (Birsmarck operatie)
    HMS Intrepid (D10)
    HMS Icarus (D03)
    HMAS Nestor (G02)
    HMS Jupiter (F85)



    Tweede Wereldoorlog
    De eenheid opereerde aan het begin van de oorlog in de Middellandse Zee, maar werd al snel overgeplaatst naar Home Fleet. Op 14 december 1939 werd het 20th Destroyer Flotilla naar Home Fleet overgeplaatst. Weer werd de eenheid ingericht voor mijnenleg operaties. Na terugkomst uit de Middellandse Zee, was het 20th Destroyer Flotilla wederom gestationeerd te Immingham. Naast mijnenlegoperaties, werden de torpedobootjagers tevens gebruikt voor escorte en patrouille doeleinden. In april 1940 opereerde het in de omgeving van Noorwegen (onder andere Operatie Wilfred) en vervolgens in de Noordzee en bij Duinkerken (Operatie Dynamo). In 1941 nam de eenheid deel aan de jacht op de Bismarck (zie ook Operatie RheinŁbung).

    Commanding Officer:
    (volledig overzicht nog niet bekend)

    Commander Berwick Curtis
    (februari 1918)

    Ernest Russell Archer
    (30 augustus 1935 - februari 1936)

    Lieutenant-Commander Crouch

    Capt J G Bickford

    Commander Roderick C. Gordon

    Definitielijst

    Eerste Wereldoorlog
    Ook wel Grote Oorlog genoemd, conflict dat ontstond na een groei van het nationalisme, militarisme en neo-kolonialisme in Europa en waarbij twee allianties elkaar bestreden gedurende een vier jaar durende strijd, die zich na een turbulent begin, geheel afspeelde in de loopgraven. De strijdende partijen waren Groot-BrittanniŽ, Frankrijk, Rusland aan de ene kant (de Triple Entente), op den duur versterkt door o.a. ItaliŽ en de Verenigde Staten, en Duitsland, Bulgarije, Oostenrijk-Hongarije en het Ottomaanse Rijk aan de andere kant (de Centrale Mogendheden of Centralen). De strijd werd gekenmerkt door enorme aantallen slachtoffers en de inzet van vele nieuwe wapens (vlammenwerpers, vliegtuigen, gifgas, tanks). De oorlog eindigde met de onvoorwaardelijke overgave van Duitsland en zijn bondgenoten in 1918.
    interbellum
    Het tijdvak tussen WO I en WO II.

    Afbeeldingen

    HMS Abdiel Bron: Wilco Vermeer collection.
    Depotschip HMS Leander Bron: Wilco Vermeer collection.
    HMS Montrose Bron: Wilco Vermeer collection.
    HMS Esk Bron: Wilco Vermeer collection.
    HMS Icarus Bron: Wilco Vermeer collection.

    Informatie

    Artikel door:
    Wilco Vermeer
    Geplaatst op:
    18-03-2015
    Feedback?
    Stuur het in!

    Bronnen