TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Bidermann, Gottlob-Herbert (Gren.Reg.437)* 28 augustus 1920
† 1 september 2010

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Aichhorn, Alois18-04-192108-08-1942 
Adlmaier, Georg30-09-192128-05-1943 
Aigner, Xaver 16-02-1944 
Aimer, Johann (Hans)05-07-192007-03-1943 
Altmann, Johann18-11-191902-10-1942 
Andorfer, Rudolf16-04-192103-06-1943 
Albrecht, Walter (Panzer-Regiment 7)   
Ackeren, van, Heinrich05-01-191030-03-1944 
Apitz, Hans11-07-192012-05-1942 
Aingst, Gottfried   
Ablinger, Alois09-04-192213-06-1944 
Aitzetmüller, Josef07-09-191413-08-1941 
Achatz, Alois21-07-191404-02-1942 
Auffanger, Manfred (Wehrmacht)19-09-192310-08-1943 
Adelsmair, Alois11-06-191316-02-1943 
Ametsreiter, Ferdinand17-02-192107-03-1944 
Apel, Heinrich   
Angermaier, Josef30-04-191723-03-1943 
Aulinger, Michael14-09-191522-11-1941 
Angerer, Fritz 16-02-1943 
Aust, Willi   
Aulock, von, Johannes   
August, Karl   
Auer, Otto   
Auer, Erwin   
Asinger, Hermann (Reichsgrenadier-Regiment)   
Aselmann, Helmut (Grenadier-Regiment 974)   
Aschenbrenner, Eugen   
Artus, Hans   
Artopoeus, Bernhard   
Arntz, Helmut   
Arnold, Franz   
Arnim, von, Georg   
Arnhold, Rudolf   
Arndt, Karl   
Arndt, Georg   
Appel, Ludwig   
Angerstein, Otto   
Angermann, Wilhelm (Artillerie-Regiment 225)23-04-1897  
Androw, Otto   
Andresen, Julius   
Anders, Max   
Anders, Heinz   
Ammon, Friedrich   
Amling, Willi   
Aly, Günther   
Altstädt, Erich   
Altmann, Josef (Grenadier-Regiment 431)   
Altmann, Hans (Füsilier-Bataillon 57)24-04-191520-12-1943 
Althoff, Karl-Heinz   
Almstedt, Heinrich   
Allritz, Hermann (Grenadier-Regiment 53)   
Alles, Konrad   
Albrecht, Reinhold   
Albrecht, Erich   
Albiez, Wilhelm   
Aigner, Sebastian   
Ahrens, Hermann Gustav Paul (Pio.Bat.183)02-12-191929-09-1944 
Ahlburg, Richard   
Adrian, Paul   
Adolph, x   
Adam, Walter (Jäger-Regiment 40)   
Ackermann, Albert (s.He.Pz.Jäg.Abt.663)05-07-191500-03-1945 
Abraham, Wolfgang   
Abraham, Willi   
Ablinger, Alois   
Amado Lóriga, Santiago12-04-189031-01-1974 
Auerbach, Alfons04-02-192304-02-1944 
Arlow, Burghard06-11-191423-04-1945 
Asböck, Otto25-03-192614-11-1944 
Auner, Kurt05-05-1914  
Andersen, Klaus19-10-1918  
Arnold, Heinz12-02-1919  
Andexer, Günther   
Autti, Pietari Aleksanteri17-08-189323-10-1959meer 
Aho, Johannes Martti19-11-189621-06-1968 
Abel, Walter (Grenadier-Regiment 410)   
Anzinger, Max15-09-191114-06-1944meer 
Abromeit, Heinz03-08-1918  
Apel, Heinrich12-06-1913  
Agarici, Horia06-04-191113-07-1982 
Adrian, Ulrich19-03-191505-10-1941 
Assmann, Heinz (Kriegsmarine)15-08-190415-10-1954meer 
Ackermann, Alwin (KG 77) 12-07-1943 
Amtmann, Hans Leonard (Waffen SS)20-05-1919  
Ahrens, Helmut  meer 
Ahrens, Gerd01-08-191603-09-2007meer 
Aldenhoven, Franz02-02-192306-07-1943 
Auge, Wilhelm 22-01-1989 
Abel, Karl (Flak)   
Auer, Heinrich   
Arndt, Bruno   
Argast, Ernst   
Albrecht, Otto16-08-1912  
Altendorf, Rudolf16-07-191901-01-1945 
Alvensleben, von, Ludolf-Hermann (SS)17-03-190101-04-1970meer 
Altner, Ernst-Georg04-12-190112-04-1945meer 
Appel, Heinrich01-10-1920 meer 
Andrei, Tudor25-03-1915  
Albers, Hans-Peter20-11-191410-03-1956meer 
Abel, Josef (Infanterie-Regiment 217)03-01-191401-12-1984meer 
Abele, Anton (Nahaufklärungsgruppe 16)06-01-191527-08-1944 
Abel, Walter (Kampfgeschwader 55 'Greif')   
Abel, Fritz-Wilhelm (Kampfgeschwader 3 "Blitz")28-11-191902-03-1945meer 
Abel, Eugen (Fallschirm-Lehr-Abteilung)20-12-1917  
Abbinghoff, Hugo (KG 4 'General Wever')   
Arpke, Helmut20-03-191716-01-1942 
Arent, Peter Nikolaus26-06-191703-12-1942 
Albrecht, Oskar24-09-191413-11-1992meer 
Axmann, Artur "Arthur" (Reichsjugendführer)15-02-191324-10-1996meer 
Auer, Ludwig   
André, Heinrich   
Apollot, François   
Adamsons, Miervaldis29-06-191023-08-1948meer 
Alexy, Mathias   
Alves, Erich   
Ayerle, Ludwig   
Abel, Herbert (Fern-Aufkl.Gr. 10)06-06-1918  
Abel, Alfred (KG 53)31-12-192002-01-1943meer 
Axtmann, Fritz (Infanterie-Regiment 20)07-12-191413-09-1943meer 
Ax, Adolf23-06-190606-02-1983 
Austermann, Johannes (Grenadier-Regiment 1146)24-06-190612-08-1973meer 
Augenstein, Hans-Heinz11-07-192106-12-1944 
Auert, Heinz11-06-192118-02-2002 
Auer, Karl20-10-191631-03-1997meer 
Audorff, Paul06-02-190417-01-1981meer 
Audenrieth, Georg20-07-191715-01-1999 
Attenberger, Franz-Xaver (Artillerie-Regiment 114)19-07-191509-08-1991meer 
Assmann, Alois (Panzerjäger-Abteilung 61)05-06-191326-10-1987meer 
Ascherfeld, Willy21-03-191013-04-1945 
Ascher, Dietrich23-04-192308-10-2010 
Arndt, Fritz (Panzer-Pionier-Bataillon 32)01-06-191012-03-2003meer 
Armberger, Josef (SS-Panzer-Regiment 1)26-06-192021-08-1944meer 
Arendt, Velten-Reinhardt28-03-191923-03-1945 
Arendt, Kurt Dietrich Paul08-10-191709-01-1945 
Apitz, Willy27-01-191628-02-2004 
Aperats, Karlis04-03-189216-07-1944meer 
Apelt, Fedor14-10-190415-04-1988meer 
Antonescu, Ion Victor02-06-188201-06-1946meer 
Ansons, Zanis04-12-191124-11-1968meer 
Anneken, Udo11-10-191711-10-1997meer 
Angelmaier, Heinz (Sturmgeschütz-Brigade 279)22-07-191812-01-2014meer 
Angel, Otto20-02-191314-10-2002 
Andres, Hans11-04-192225-03-1944 
Andree, Harry02-10-191315-08-1944meer 
Anding, Friedrich26-06-191507-02-1996meer 
Anders, Friedrich04-11-191707-03-1988 
Ancans, Robert11-11-191901-01-1982meer 
Ammann, Franz (Grenadier-Regiment 256)03-11-191918-08-1943meer 
Amerkamp, Siegfried25-03-192003-09-1995meer 
Amelung, Günther08-04-191429-03-1944 
Ameiser, Anton01-08-190720-02-1976 
Amann, Herbert (Sturmgeschütz-Abteilung 905)11-10-191912-01-1944meer 
Altstadt, Rudolf16-01-191427-05-1974meer 
Altermann, Karl-Heinz (Pz-Gren.Reg. 25)04-06-192226-11-2013meer 
Altacher, Eduard24-01-191927-05-1945 
Alm, Karl04-01-191923-11-1944meer 
Amling, Fritz17-01-191606-03-1994 
Alex, Ernst01-03-191525-10-1965meer 
Albust, Rudolf28-06-191309-04-1945 
Albrecht, Willy07-07-190709-09-1996 
Altmann, Gustav (Fallschirmjäger)13-04-191220-02-1981meer 
Alber, Robert13-10-190607-06-1988 
Alber, Hermann Karl (SS-Pz.Gren.Reg.20)12-11-192502-08-1944 
Ahrens, Wilhelm "Willi"01-10-191226-08-1998 
Ahrens, Hinrich15-03-192131-12-2009meer 
Ahrens, Albert25-07-191710-03-1980 
Ahnert, Heinrich-Wilhelm29-04-191523-08-1942 
Agtha, Egon August29-01-191802-05-1945 
Afheldt, Eckard15-08-192103-12-1999 
Adrian, Josef-Hubert25-09-191100-03-1945 
Adolph, Walter11-06-191318-09-1941meer 
Adam, Helmut (Sturmgeschütz-Abteilung 192)01-10-191601-12-1942 
Achilles, Albrecht Adolf Konrad15-01-191427-09-1943 
Abraham, Erich Max Robert16-11-192108-12-1943 
Abele, Arnulf (Gren.Reg. 'Hoch u. Deutschmeister')08-11-191402-07-2000 
Arhens, Karl (Panzerjäger-Abteilung 8)   
Axthammer, Erich Michael03-12-192021-12-2015 
Autenrieth, Hans 08-06-1996 
Aulepp, Hermann (Flak-Regiment 411)17-08-190300-05-1945 
Augustin, Lothar   
Augustin, Hermann (Transportgeschwader 4)   
Aufhammer, Fritz28-11-191414-06-2002 
Auerhammer, Otto   
Aubrecht, Hermann (Jagdgeschwader 51 'Mölders')  meer 
Aschmann, Otto (Luftwaffe)01-03-1908  
Appelt, Horst19-12-1915 meer 
Appelmann, Friedrich (Aufklärungsgruppe 32)12-11-1915  
Anzinger, Max02-09-192012-01-1944 
Antrup, Wilhelm "Willy"01-02-191014-11-1984meer 
Andres, Josef 31-01-1945 
Andres, Ernst19-09-192111-02-1945meer 
Andorfer, Anton23-12-191911-04-1945meer 
Anders, Walter (Lw-Kampfgeschwader 3)   
Anders, Richard03-01-191509-09-1993meer 
Amtmann, Baptist (Kampfgeschwader 54 'Totenkopf ')22-02-192001-01-1945 
Amthor, Richard   
Ammeling, Bernhard22-01-191708-07-1943meer 
Ammann, Paul (KG 4 "General Wever")05-08-192009-08-1991meer 
Amelung, Heinz-Günther09-04-191726-12-1964 
Ambros, Walter (LW Flak-Waffen-Schule)   
Ambos, Johann "Hans"05-12-1920 meer 
Amann, Josef (Kampfgeschwader 100 'Wiking')   
Altmann, Klaus (Kampfgeschwader 100 'Wiking')15-07-191812-10-1942 
Altmann, Gerhard (Kampfgeschwader 77) 00-01-1942 
Anders, Walter (Lw-Kampfgeschwader x)   
Altendorf, Heinz26-02-191714-09-2008 
Altenaichinger, Robert03-01-192000-02-1994 
Alten, von, Ernst17-04-1913  
Alpers, Friedrich Ludwig Herbert25-03-190103-09-1944meer 
Aloè, Herbert13-07-1914  
Allexi, Josef11-06-1914  
Aldinger, Hermann (Flak-Regiment)22-07-190701-11-1993 
Albrecht, Gerhard30-11-1911  
Albrecht, Egon19-05-191825-08-1944meer 
Albers, Walter Wilhelm Fritz (SG.2 'Immelmann')17-01-192322-08-1943meer 
Albers, Hans (Lw-Aufklärungsgruppe)03-05-1914  
Aigen, Reinhard20-05-191319-09-1943meer 
Aechtner, Fritz04-03-191601-05-2007 
Adolff, Heinz-Paul29-06-191417-07-1943 
Ademeit, Horst08-02-191207-08-1944meer 
Ackermann, Karl (KG 4 'General Wever')   
Ackermann, Heinz (Kampfgeschwader 6)   
Ackermann, Georg (KG 53 'Legion Condor')12-03-191816-12-2007meer 
Abratis, Herbert Karl21-03-191829-03-1945meer 
Abrahamczik, Rudolf17-04-192004-12-1996 
Alteneder, Dr., Friedrich07-04-190912-01-1987 
Auffermann, Hans Jürgen ('U-514')01-10-191408-07-1943 
Arnold, Walter ("U-530")12-07-1920  
Appen, von, Karl   
Aniszewski, Bruno26-03-1919  
Anhalt, Wilhelm28-03-191713-06-1979meer 
Anders, Walter ("U-365")30-01-1920  
Ammermann, Rolf (Kriegsmarine)13-07-190923-03-1945 
Ambrosius, Wilhelm14-06-190319-09-1955meer 
Altenburger, Günther ("U 515")19-09-191423-03-2009 
Alexy, Hans24-02-191907-06-2007 
Albrand, Walter ('M-4621')31-01-1914  
Alberts, Hermann ('Z-31')06-03-190523-04-1988 
Ahlers, Bruno03-11-1915 meer 
Ackermann, Herbert ('U-185')29-12-191625-08-1943 
Abel, Ulrich, Dr. ('U-193')03-03-191223-04-1944 
Augsberger, Franz Xaver Josef Maria "Franz"10-10-190519-03-1945meer 
Astegher, Hans15-07-1916  
Asbahr, Erhardt14-03-191417-07-1943 
Arnold, Karl-Horst10-03-1918 meer 
Arnold, Alfred (SS Sturmbannführer)02-01-191510-10-1944meer 
Anlauft, Karl-Heinz15-05-191600-00-1977 
Anhalt, Günther (SS-Polizei-Rgt. 2)23-01-190627-04-1945meer 
André, Harro19-06-191702-03-1943 
Amlacher, Kurt01-05-192102-05-1945meer 
Albrecht, Heino09-03-192126-10-1995 
Aigner, Anton30-11-191416-11-1999 
Adolph, Günther14-11-1914 meer 
Aman, Hans (Infanterie-Regiment 19)28-01-191627-09-1943 
Amsberg, von, Joachim (Grenadier-Regiment 502)28-12-190327-05-1981meer 
Albert, d', Benvenuto24-10-1919  
Arentschildt, von, Alexander27-04-191122-06-1999 
Axtmann, Walter (Grenadier-Regiment 287)   
Austen, Hans27-07-191824-01-1994 
Aust, Friedrich   
Auras, Wolfgang   
Aulerich, Werner14-01-191609-04-1945 
Augustin, Hans05-08-190504-10-2000meer 
Auffermann, Albrecht (Pionier-Bataillon 101)05-08-191825-03-1966 
Auer, Rupert   
Auberger, Josef (Infanterie-Regiment 61)19-03-191908-04-2010meer 
Au, von der, Friedrich   
Atzl, Hermann (Gebirgsjäger-Regiment 136)   
Attenberger, Georg (Infanterie-Regiment 19)   
Aster, Hans-Heinrich28-10-1921 meer 
Aßmann, Erich (schwere Artillerie-Abteilung 526)   
Assmann, Adolf (Panzer-Regiment 5)   
Asshoff, Bruno15-02-1914  
Asendorf, Wilhelm27-11-1920 meer 
Aschermann, Hartmut (Panzer-Regiment 6)12-11-192113-05-2009 
Arnold, Herbert Friedrich (Panzer-Regiment 3)01-01-191403-01-1945meer 
Arnold, Friedrich (WH-Sturmgeschütz)10-05-191901-09-2006 
Arndt, Johannes07-10-190606-07-1944meer 
Armbruster, Walter (Jäger-Regiment 56)09-12-191405-04-1942 
Arius, Manfred (Panzer-Regiment 29)   
Apsel, Friedrich   
Apitzsch, Karl-Arthur25-10-192001-01-1943 
Apfelbaum, Erwin (Panzerjäger-Abteilung 158)   
Anzenhofer, Hermann (Pz-Aufklär.-Abt.17)05-06-192425-04-1945 
Antes, Paul   
Annuss, Gottfried Julius Karl09-03-191227-10-1985 
Aniol, Georg   
Angerer, Hermann Ignaz (Artillerie-Regiment 96)02-12-189312-02-1942 
Angerbauer, Alfred (Gebirgsjäger-Regiment 100)   
Andrews, Walter (Panzergrenadier-Regiment 361)   
Andrä, Heinz03-09-1921  
Andrä, Heinrich08-07-1915 meer 
Andersen, Ernst-August (Pio.Btl.196)20-07-1914  
Anders, Georg   
Anacker, Friedrich (Sturmgeschütz-Abteilung 191)   
Amsel, Georg   
Ammon, Lothar (Sturmgeschütz-Abteilung 190)   
Ammer, Hermann (Grenadier-Regiment 62)08-03-191409-12-2000meer 
Ammann, Lothar Harry Arthur (Pz-Gren.Reg.101)12-08-190205-02-1943 
Amling, Hans  meer 
Ambrosy, Gerhard   
Ambrosius, Dr., Lothar11-05-190309-01-1971meer 
Ambos, Helmuth25-07-1912  
Amann, Thomas (Pionier-Bataillon 157)31-08-190102-02-1944 
Altmann, Karl (Panzerjäger-Abteilung 160)01-11-191220-09-1942 
Alter, Max17-01-191015-03-2001 
Alsleben, Dietrich (Sturmgeschütz-Brigade 912)06-04-192022-02-1945 
Alm, Werner04-05-1917 meer 
Allmacher, Friedrich "Fritz"03-12-191426-12-1944meer 
Allersmeier, Heinz24-03-191723-03-2001meer 
Algermissen, Walter Wilhelm (Pz.Abt. 116)10-06-191528-12-1944 
Alexander, Heinz   
Aldrian, Franz20-09-1895 meer 
Aldrian, Eduard26-04-188801-10-1955 
Albrecht, Walter (Infanterie-Regiment)08-05-191423-05-1944 
Albrecht, Hans-Joachim18-03-192000-02-1945meer 
Albrecht, Fritz Wilhelm Karl23-12-190529-04-1977meer 
Albowitz, Herbert   
Albohm, Wilhelm19-03-192207-08-2001 
Albert, Wilhelm (Panzerjäger-Abteilung 35)24-04-191715-12-2004meer 
Albers, Hans-Wilhelm12-06-191404-06-1944meer 
Albat, Ernst18-05-191700-00-1992 
Aigner, Ludwig (Grenadier-Regiment 62)15-07-191604-04-2001 
Aigner, Hellmuth18-12-1905 meer 
Aichwalder, Josef   
Ahrens, Walter (Füsilier-Bataillon 83)24-06-191800-02-1945 
Ahrens, Friedrich06-05-1916 meer 
Ahnert, Heinz17-07-1917  
Ager, Franz14-02-1915  
Afheldt, Werner18-11-1908 meer 
Adrario, Friedrich (Panzerjäger-Abteilung 272)29-11-191825-06-2011meer 
Adomeit, Reinhard Erich14-07-191428-02-1945 
Adamowitsch, Felix (Sturmgeschütz-Brigade 904)20-11-191910-02-2013 
Adam, Walter (Aufklärungs-Abteilung 44)   
Adam, Walter (Divisions-Bataillon 258)   
Adam, Hans-Hermann (Artillerie-Regiment 333)10-08-1911 meer 
Achtermann, Wilhelm (Pz.Art.Reg.19)28-03-192410-04-1945 
Abs, Gerhard  meer 
Ableiter, Walter (Grenadier-Regiment 396)22-01-192222-06-1993meer 
Aberle, Heinrich Ferdinand (Inf.Reg. 282)21-11-188928-12-1941 
Abendroth, von, Ferdinand Max Karl (Pz.Abt.301)04-01-191616-07-1944 
Abendroth, Heinz (Grenadier-Regiment 94)   
Abele, Emil (Panzer-Regiment 35)14-05-191431-07-1993 
Abel, Wilhelm (Grenadier-Regiment 412)   
Abel, Werner Ernst Hermann (Schützen-Regiment 33)22-05-191404-10-1943 
Abel, Hans (Panzer-Aufklärungs-Abteilung 23)06-01-1921  
Abel, Friedrich (Panzer-Abteilung 21)   
Abel, Edmund (Radfahr-Sicherungs-Regiment 2)   
Abel, Adolf Wilhelm (161. Infanterie-Division)18-10-191426-08-1944meer 
Abbel, Heinrich (Infanterie-Regiment 124)   
Abbaß, Heinz-Dietrich (Schützen-Regiment 11)16-10-191719-03-1943 
Abbas, Horst (Artillerie-Regiment 114)07-09-1910 meer 

Bronnen