De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Raeder, Erich Johann Albert

Geboortedatum:
24 april 1876 (Hamburg/Nedersaksen, Duitsland)
Overlijdensdatum:
6 november 1960 (Kiel/Sleeswijk-Holstein, Duitsland)
Begraven op:
Nordfriedhof Kiel
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Erich Johann Albert Raeder (24 april 1876 in Wandsbek – 6 november 1960 in Kiel) was een Duitse marineofficier. Van 1928 tot 1943 was hij leider van het Oberkommando der Marine en vanaf 1935 Oberbefehlshaber van de Rijks- en Oorlogsmarine. Op 30 januari 1937 kreeg hij het Goldene Parteiabzeichen van de NSDAP.

Raeder werd in het Neurenbergse proces tegen de belangrijkste oorlogsmisdadigers voor het internationale militaire gerechtshof aangeklaagd en op drie punten schuldig gesproken. Hij werd in 1955 vrijgelaten ondanks dat hij eerder tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld werd.

Tweede Wereldoorlog
Het bovenwaterconcept van Raeder en andere officieren mislukte en successen kwamen vooral door onderzeeërs, maar de handelsoorlog ging toch door met bovenwaterschepen. Nadat op het initiatief van Raeder en het Außenpolitische Amt van de NSDAP in april 1940 de invasie van Noorwegen succesvol was afgerond, ontstonden (Unternehmen Weserübung) betere uitgangsposities voor de bovenwaterse schepen.

Alsnog zorgde de aangekondigde "volle Einsatz" van de spaarzame eenheden ervoor dat grote aantallen mensen en materialen (Panzerschiff Amdiral Graf Spee 1938, Schwerer Kreuzer Blücher 1940, Schlachtschiff Bismarck 1941), bij matig succes, verloren gingen. Dit zorgde er bij Hitler voor dat hij aan het bestaan van de grote bovenwaterschepen in de marine begon te twijfelen. Met moeite kon Raeder de Führer nog overtuigen. Niettemin ontving Raeder in 1941 vanwege zijn 65ste verjaardag 250.000 Rijksmark.

Toen op het eind van 1942 een aanval van het Panzerschiff Lützow en het Schwere Kreuz Admiral Hipper in verband met zes vernietigers in de slag van de Barentszzee mislukte, kreeg Hitler een woedeaanval en beschuldigde hij de marine ervan bang te zijn in zijn handelen. Hitler verklaarde verder dat de bovenwaterschepen buiten dienst gesteld en tot schroot verwerkt zouden worden.

Raeder die vanwege het mislukken van zijn levenswerk in zijn eer gekrenkt was, vroeg Hitler daaropvolgend om ontslag. Dit gebeurde op 30 januari 1943. Raeder kreeg daarvoor nog de mogelijkheid om zijn positie in een memorandum te verdedigen. Zijn opvolger Karl Dönitz lukte het Hitler te overtuigen de grote bovenwaterschepen te behouden voor opleidingsdoeleinden en redde daarmee deze schepen van Hitlers schroothoop. De titel van "Admiralinspekteur" van Raeder was in de marinehiërarchie niet opgenomen. Deze titel had geen enkele betekenis en diende alleen om de eer van de "Großadmirals" te redden.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
9 oktober 1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
16 augustus 1936
Deutsches Olympia Ehrenzeichen Erster Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
2 oktober 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
2 oktober 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  3.Klasse, 12 Jahre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
2 oktober 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  2. Klasse, 18 Jahre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
2 oktober 1936
Dienstauszeichnung der Wehrmacht  1.Klasse, 25 Jahre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
30 januari 1937
Goldenes Parteiabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
20 september 1937
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Cavaliere di gran croce
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
9 november 1937
Bijzonderheden:
Aan grote band met sterren.
Kyuokujitsu sho, 1st Class
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
21 augustus 1939
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
september 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al ontvangen op 19 november 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
september 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 18 februari 1915.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Großadmiral
Eenheid:
Oberbefehlshaber der Kriegsmarine, Kriegsmarine
Toegekend op:
30 september 1939
Bijzonderheden:
1e Verlening.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Admiral
Toegekend op:
14 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Admiral
Toegekend op:
14 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Admiral
Toegekend op:
14 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
3 september 1941
Bijzonderheden:
Versie met Zwaarden.
Grand Cross to the Order of Saint Alexander
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Großadmiral
Toegekend op:
25 maart 1942
Bijzonderheden:
Versie met zwaarden.
Vapaudenristin Suurristi (VR SR / VR SR mk)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
4 april 1942
Ordine Militare di Savoia -Grand Cross
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
8 februari 1943
Bijzonderheden:
Aan oOorlogslint met Zwaarden.
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
18 februari 1915
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
19 november 1914
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)

Bronnen

Foto's

Thema's