De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Falkenhausen, von, Alexander

    Geboortedatum:
    29 oktober 1878 (Blumenthal/Siliezië, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    31 juli 1966 (Nassau/Rijnland-Palts, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Ernst Alexander Alfred Herrmann von Falkenhausen werd geboren op 29 oktober 1878 te Blumenthal in Silezië in een familie van Pruisische landadel. Nadat hij het gymnasium in Breslau had doorlopen, ging Von Falkenhausen naar de Cadettenschool in Gross-Waltstadt. Daarmee begon hij op jonge leeftijd aan zijn militaire loopbaan. In 1897, op 19 jarige leeftijd, was hij reeds onderluitenant. Drie jaar later nam hij als lid van het internationale expeditiekorps deel aan het neerslaan van de Bokseropstand in China. Na zijn terugkomst uit China trouwde Von Falkenhausen met Paula von Wedderkop.

    Tijdens de Eerste Wereldoorlog vocht Von Falkenhausen in Vlaanderen, Frankrijk en Rusland en kwam vervolgens in 1916 in Turkije terecht, waar hij het Pruisische Pour le Mérite verdiende. Na de capitulatie bleef Von Falkenhausen dienen in de Reichswehr als commandant van een infanterieschool. Daar leek hij zijn militaire carrière in 1930 af te sluiten. In 1934 echter vertrok Von Falkenhausen als militaire adviseur naar het China van Tsjang Kai Tsjek. Na het uitbreken van de Chinees-Japanse oorlog oefende het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken gigantische druk op hem uit. Hoe kon een Duitse generaal, met pensioen of niet, advies geven ten nadele van een potentiële bondgenoot? In 1938 keerde Von Falkenhausen naar Duitsland terug.

    Toen een jaar later de Tweede Wereldoorlog uitbrak, kwam Von Falkenhausen terug in actieve dienst. Aanvankelijk werd hij aangesteld als militair bevelhebber van Nederland, maar werd eind mei 1940 al vervangen door rijkscommissaris Seyss-Inquart en generaal Christiansen, die respectievelijk de civiele en militaire macht op zich namen. Op 1 juni 1940 werd hij als Militärbefelshaber fur Belgien und Nordfrankreich (Militair commandant voor België en noord Frankrijk) benoemd. Hij oefende deze functie uit tot 15 juli 1944. Hij was intussen 62 jaar. Von Falkenhausens taak was rust en orde te handhaven, en het economische leven zo snel mogelijk weer normaal te laten werken. Op 15 juli werd het militaire bewind onder Von Falkenhausen opgeheven, en een soortgelijk bewind als in Nederland ingesteld. Enkele dagen later werd Von Falkenhausen gearresteerd, hij werd er van verdacht deel te hebben genomen aan het complot, dat uiteindelijk resulteerde in de mislukte bomaanslag op Hitler. Wegens gebrek aan bewijs werd hij niet terechtgesteld, maar wel gevangen gezet in diverse concentratiekampen waaronder Dachau.

    Op 4 mei 1945, bij de bevrijding van Dachau, werd hij door de Amerikanen gevangen genomen en na enkele jaren uitgeleverd aan België. Daar vond vanaf 25 september 1950 zijn proces plaats. Von Falkenhausen werd veroordeeld tot 12 jaar dwangarbeid vanwege zijn betrokkenheid bij de deportatie van 25.000 Belgische joden en de executie van Belgische gijzelaars. Na drie weken werd hij al vrijgelaten en over de grens gezet. Von Falkenhausen stief op 31 juli 1966, op 87-jarige leeftijd in Nassau.

    Loopbaan:
    1 februari 1925: Kommandeur Infanterie-Regiment 10;
    1 februari 1927 - 31 januari 1930: Kommandeur Infanterie-Schule Dresden, Kriegsschule Dresden;
    31 januari 1930: pensioen;
    1934 - 1939: Militär Instrukteur in National China
    1 september 1939: Stab IV. Armeekorps;
    20 mei 1940 - 1 juli 1944: Militär Befehlshaber in Belgien-Nordfrankreich;
    20 mei 1940 - 31 mei 1940: Militär Befehlshaber in die Niederlande;
    29 juli 1944: gearresteerd door Gestapo;
    ? - 4 mei 1945: Concentratiekamp;
    4 mei 1945: bevrijd door Amerikaanse troepen;
    mei 1950: rechtzaak in België ivm doodschieten gijzelaars, veroordeeld tot 12 jaar;
    27 maart 1951: amnestie en vrijlating.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met zwaarden
    Komtur II. Klasse zum Friedrichs-Orden
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met zwaarden
    III. Klasse des Militärverdienstordens
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met lauwerkrans en zwaarden
    Ritter der Haus und Verdienstorden von Herzog Peter Friedrich Ludwig 1st class
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Bijzonderheden:
    Met sabel
    Osmanlı Devlet Nişanı 3rd class
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met zwaarden
    Mecidiye Nişanı 2nd class
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met sabels
    Silver Imtiyaz medal
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met sabel
    Gold Liakat medal
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    1939
    Kriegsverdienstkreuz 2.Klasse mit Schwertern
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    1939
    Kriegsverdienstkreuz 1.Klasse mit Schwertern
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Infanterie (Luitenant-generaal der Infanterie)
    Eenheid:
    Militärbefehlshaber in Belgien und Nordfrankreich
    Toegekend op:
    20 april 1943
    Deutsches Kreuz in Silber

    Bronnen

    Foto