De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Falkenhorst, von, Nikolaus

    Geboortedatum:
    17 januari 1885 (Breslau/Silezië, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    18 juni 1968 (Holzminden/Nedersaksen, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Nikolaus von Falkenhorst werd op 17 januari 1885 geboren in Breslau, Silezië, Duitsland. Hij groeide op in een gezin met een Pruisisch militaire traditie. Hij volgde een militair ingestelde opleiding en ging dan in 1903 het leger in als Vaandrig. In 1904 trad hij al toe tot de Generale Staf. Gedurende de Eerste Wereldoorlog diende Von Falkenhorst bij diverse eenheden. Tevens vervulde hij verscheidene staffuncties. Na de Eerste Wereldoorlog vertrok hij naar Finland om daar tegen de Bolsjewieken te strijden. In 1920 keerde hij terug naar Duitsland en werd automatisch opgenomen in de naoorlogse Reichswehr. Op 1 oktober 1932 werd hij bevorderd tot Brigadier en was tussen 1933 en 1935 militair attaché in achtereenvolgens Praag, Belgrado en Boekarest. Na diverse promoties, volgde in 1937 die tot Luitenant-generaal. Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog, tijdens de Poolse campagne voerde Von Falkenhorst het bevel over het XXI Armeekorps. Op 19 juli 1940, na de Duitse invasie in Noorwegen, werd hij bevorderd tot Generaloberst. Vanaf 25 juli 1940 werd Von Falkenhorst formeel benoemd tot bevelhebber van het Armee Oberkommando Norwegen. Tijdens operatie Barbarossa kreeg Von Falkenhorst met zijn Lapland Armee een speciale operatie toegewezen. Hij moest de stad Moermansk gaan veroveren. Deze operatie faalde. Na deze mislukte operatie, werd Von Falkenhorst weer bevelhebber van de Duitse strijdkrachten in Noorwegen. Deze functie vervulde hij tot aan zijn ontslag dat te wijten was aan het feit dat hij openlijk kritiek had op Reichskommissar Terboven. Von Falkenhorst stond bekend als een meedogenloze bevelhebber. Gevangengenomen Britse commando's werden onder zijn bevel zonder enig pardon overgedragen aan de Gestapo om te worden geëxecuteerd. Voor het klakkeloos opvolgen van bevelen van hogerhand werd Von Falkenhorst in 1946 door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld. Dit vonnis werd later omgezet tot 20 jaar gevangenisstraf. Hij werd op 23 juli 1953 om gezondheidsredenen vrijgelaten.
    Nikolaus von Falkenhorst overleed in Holzminden, Duitsland, 83 jaar oud op 18 juni 1968.

    Bevorderingen:
    1 augustus 1935: Generalmajor;
    1 augustus 1937: Generalleutnant;
    1 oktober 1939: General der Infanterie;
    19 juli 1940: Generaloberst.

    Loopbaan:
    1903: kaiserliche Armee;
    1 april 1933 - 1 april 1935: Militärattachée Prag;
    6 oktober 1936 - 25 augustus 1939: Kommandeur 32. Infanterie-Division;
    26 augustus 1939 - 18 december 1940: XXI. Armeekorps;
    19 december 1940 - 7 januari 1945: Wehrmachtsbefehlshaber Norwegen;
    jaunuari 1945 - mei 1945: Führerreserve;
    8 mei 1945 - 2 augustus 1946: POW;
    2 augustus 1946: Ter dood veroordeling Brits Militair gerecht;
    2 december 1946: Omzetting tot 20 jaar gevangenisstraf;
    13 juli 1953: Vroegtijdige vrijlating.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    18 december 1934
    Ehrenkreuz für Frontkämpfer
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    3 mei 1935
    Suomen Valkoisen Ruusun 1. lk:n komentajamerkki (SVR K1)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    2 oktober 1936
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    2 oktober 1936
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht  3.Klasse, 12 Jahre
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    2 oktober 1936
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht  2. Klasse, 18 Jahre
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    2 oktober 1936
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht  1.Klasse, 25 Jahre
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Infanterie (Luitenant-generaal)
    Eenheid:
    Kommandierender General XXI.Armeekorps (Bevelhebbend Generaal XXI.Legerkorps)
    Toegekend op:
    19 september 1939
    Bijzonderheden:
    Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al verkregen op 16 september 1914.
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Infanterie (Luitenant-generaal)
    Eenheid:
    Kommandierender General des XXI.Armeekorps (Bevelhebbend Generaal XXI.Legerkorps)
    Toegekend op:
    19 september 1939
    Bijzonderheden:
    Had het IJzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 27 juni 1915.
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    10 april 1940
    Wehrmachtbericht
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Infanterie
    Eenheid:
    Kommandierender General XXI.Armee-Korps
    Toegekend op:
    30 april 1940
    Bijzonderheden:
    15e Verlening.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Samenvatting:
    Verkregen in 1941
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Generaloberst (Generaal)
    Eenheid:
    Wehrmachtbefehlshaber Norwegen
    Toegekend op:
    20 januari 1945
    Deutsches Kreuz in Silber

    Bronnen

    • Foto 1: Wilco Vermeer
    • Foto: Wilco Vermeer
    • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
      - Ritterkreuz Archiv II/2010, Veit Scherzer, Ranis, Juni 2010, ISSN 1866-4709
      - Kursietis A.J., The wehrmacht at war 1939-1945 the units and commanders
      - Mitcham S.W., Hitler's Commanders, Lanham, MD, Scarborough, 1992
      - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
      - Case No. 61, Trial of Generaloberst Nickolaus von Falkenhorst, Volume XI, Law Reports of Trials of War Criminals, United Nations War Crimes Commision, London, 1949
      - Axis Biographical Research

    Foto