Vandaag, dinsdag 4 februari 2014, opent Z.M. Koning Willem-Alexander de tentoonstelling ‘De Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen’ in de Kunsthal Rotterdam. Een introductie op de tentoonstelling wordt gegeven door gastcurator Ad van Liempt. Eenmalig zijn honderd van de meest bijzondere voorwerpen uit 25 oorlogs- en verzetsmusea in Nederland samengebracht en te zien in de Kunsthal. De tentoonstelling duurt van 5 februari t/m 5 mei 2014.
Unieke samenwerking
De tentoonstelling is een initiatief van het Nationaal Comité 4 en 5 mei in samenwerking met Stichting Musea en Herinneringscentra 40-45 en is een uniek samenwerkingsverband tussen 25 Nederlandse oorlogs- en verzetsmusea. Voor het eerst presenteren zij hun collecties gezamenlijk op één plek en onderstrepen zo het belang van deze voorwerpen en hun verhalen. Ook in aanloop naar de tentoonstelling in de Kunsthal zijn er diverse gezamenlijke activiteiten. Op de website
www.tweedewereldoorlog.nl en op
www.facebook.com/100voorwerpen is een aantal voorwerpen als voorproefje onthuld aan het publiek.
Journalist en televisiemaker Ad van Liempt is een autoriteit op het gebied van de Tweede Wereldoorlog en heeft de afgelopen maanden heel Nederland doorkruist in zijn zoektocht naar de meest aansprekende voorwerpen. Hij maakte zijn keuze uit de collecties van de oorlogs- en verzetsmusea en tekende de bijzondere verhalen op. Ook het Nederlands publiek draagt aan de tentoonstelling bij; van de regionale inzameldagen zijn uiteindelijk vijf voorwerpen geselecteerd.
Vrijheid!LAB
Speciaal voor ‘De Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen’ ontwikkelt de Kunsthal een uitgebreid educatief programma voor een brede doelgroep, van (klein)kinderen met hun (groot)ouders tot basis- en middelbare scholieren en leerlingen uit het MBO. Onderdeel hiervan is het Vrijheid!LAB, een in de tentoonstelling geïntegreerde educatieruimte met een thematische invalshoek, waar bezoekers op een andere manier verbinding kunnen maken met het onderwerp. In het LAB ligt de nadruk op alle facetten van vrede en verdraagzaamheid en werken bezoekers mee aan een groots, gezamenlijk kunstwerk.
Publicatie
Bij de tentoonstelling ‘De Tweede Wereldoorlog in 100 voorwerpen’ verschijnt een handzame, rijk geïllustreerde publicatie.
Interview
Speciaal voor WO2Actueel.nl heeft STIWOT-medewerker Vincent Krabbendam een interview met Ad van Liempt over deze door hem samengestelde tentoonstelling. Het interview wordt op deze website gepubliceerd.