TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Inleiding

    Op deze pagina's vind u een overzicht van de Duitse Heer Infanterie-Divisionen zoals deze tijdens de Tweede Wereldoorlog werden ingezet. Deze overzichten zijn verre van compleet. Op basis van nog te verschijnen artikelen op Traces of War, zullen de volgende pagina's worden aangevuld en uitgebreid. In dit overzicht kunt u de Infanterie-Division de leichte Infanterie-Divisionen en de Infanterie-Divisionen (motorisiert) terugvinden.


    General Kurt von Briesen neemt een defilé af van de 30. Infanterie-Division in Parijs, 14 juni 1940 Bron: Bundesarchiv, Bild 183-L05487

    Definitielijst

    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).

    1 t/m 10




    1. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer I
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    april 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Walther Schroth
    (1 april 1935)
    Generalleutnant Joachim von Kortzfleisch
    (4 februari 1938)
    Generalleutnant Philipp Kleffel
    (15 april 1940)
    Oberst Dr. Friedrich Altrichter
    (12 juli 1941)
    Generalleutnant Philipp Kleffel
    (4 september 1941)
    Generalleutnant Martin Grase
    (16 januari 1942)
    Generalleutnant Ernst-Anton von Krosigk
    (1 juli 1943)
    Oberst Hans-Joachim Baurmeister
    (10 mei 1944)
    Generalleutnant Ernst-Anton von Krosigk
    (8 juni 1944)
    Generalleutnant Hans Schittnig
    (1 oktober 1944)
    Oberst i.G. Henning von Thadden
    (28 februari 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 1
    Infanterie-Regiment 22
    Infanterie-Regiment 43
    Artillerie-Regiment 1
    Artillerie-Regiment 37



    2. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer II
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    12 oktober 1937
    Opvolger:
    2. Infanterie-Division (motorisiert)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hubert Gercke
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Paul Bader
    (1 april 1937)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 4
    Infanterie-Regiment 5
    Infanterie-Regiment 25
    Artillerie-Regiment 2
    Artillerie-Regiment 38



    3. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Kommandant von Frankfurt
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    27 oktober 1940
    Opvolger:
    3. Infanterie-Division (motorisiert)
    (later 3. Panzergrenadier-Division)
    Bevelhebbers:
    Generalmajor Curt Haase
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Walter Petzel
    (7 maart 1936)
    Generalleutnant Generalleutnant Walter Lichel
    (10 november 1938)
    Generalleutnant Paul Bader
    (1 oktober 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 8
    Infanterie-Regiment 29
    Infanterie-Regiment 50
    Artillerie-Regiment 3
    Artillerie-Regiment 39



    4. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer IV
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    15 augustus 1940
    Opvolger:
    14. Panzer-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Erich Raschick
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Erik Hansen
    (10 november 1938)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 10
    Infanterie-Regiment 52
    Infanterie-Regiment 101
    Artillerie-Regiment 4
    Artillerie-Regiment 40



    5. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Kommandant von Ulm
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    november 1941
    Opvolger:
    5. leichte Infanterie-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Eugen Hahn Aufstellung
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Wilhelm Fahrmbacher
    (augustus 1938)
    Generalmajor Karl Allmendinger
    (25 oktober 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 14
    Infanterie-Regiment 56
    Infanterie-Regiment 75
    Artillerie-Regiment 5
    Artillerie-Regiment 41



    6. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer VI (1e keer)
    6. Volksgrenadier-Division (2e keer)
    Ontstaan:
    15 oktober 1935 (1e keer)
    10 april 1945 (2e keer)
    Einde:
    18 juli 1944 (1e keer)
    8 mei 1945 (2e keer)
    Opvolger:
    6. Grenadier-Division (1e keer)
    Bevelhebbers:
    General der Pioniere Walter Kuntze
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Arnold Freiherr von Biegeleben
    (1 maart 1938)
    Generalleutnant Helge Auleb
    (14 oktober 1940)
    Generalleutnant Horst Großmann
    (15 januari 1942)
    Generalmajor Egon von Neindorff
    (16 december 1943)
    Oberst Alexander Conrady
    (12 januari 1944)
    Oberst Günther Klammt
    (19 januari 1944)
    Generalleutnant Walter Heyne
    (1 juni 1944)
    Generalleutnant Otto-Hermann Brücker
    (10 april 1945)
    Generalmajor Friedrich-Wilhelm Liegmann
    (4 mei 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 18
    Infanterie-Regiment 37
    Infanterie-Regiment 58
    Artillerie-Regiment 6
    Artillerie-Regiment 42



    7. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer VII
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    8 mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Franz Halder
    (15 okktober 1935)
    Generalleutnant Otto Hartmann
    12 november 1936)
    Generalmajor Eugen Ott
    (1 augustus 1939)
    Generalleutnant Eccard Freiherr von Gablenz
    (1 december 1939)
    Generalmajor Hans Jordan
    (13 december 1941)
    Generalleutnant Fritz-Georg von Rappard
    (1 november 1942)
    Oberst Carl Andre
    (2 oktober 1943)
    Generalmajor Gustav Gihr
    (30 november 1943)
    Generalleutnant Fritz-Georg von Rappard
    (8 december 1943)
    Generalmajor Alois Weber
    (augustus 1944)
    Generalleutnant Fritz-Georg von Rappard
    (augustus 1944)
    Generalleutnant Rudolf Noak
    (februari 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 19
    Infanterie-Regiment 40
    Infanterie-Regiment 61
    Artillerie-Regiment 7
    Artillerie-Regiment 43



    8. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer III
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    november 1941
    Opvolger:
    8. leichte Infanterie-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Rudolf Koch-Erpach
    (15 oktober 1935)
    Generalmajor Gustav Höhne
    (25 oktober 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 7
    Infanterie-Regiment 28
    Infanterie-Regiment 84
    Artillerie-Regiment 8
    Artillerie-Regiment 64



    9. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer V
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    9 oktober 1944
    Opvolger:
    9. Volsgrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalmajor Erich Lüdke
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Erwin Osswald
    (7 maart 1936)
    Generalleutnant Georg von Apell
    (1 december 1938)
    Generalleutnant Erwin Vierow
    (1 augustus 1940)
    Generalleutnant Siegmund Freiherr von Schleinitz
    (1 januari 1941)
    Generalleutnant Friedrich Hofmann
    (20 augustus 1943)
    Oberst Otto-Hermann Brücker
    (mei 1944)
    Generalleutnant Friedrich Hofmann
    (mei 1944)
    Generalmajor Werner Gebb
    (16 juni 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 15
    Infanterie-Regiment 36
    Infanterie-Regiment 57
    Artillerie-Regiment 9
    Artillerie-Regiment 45



    10. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Kommandant von Regensburg
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    november 1940
    Opvolger:
    10. Infanterie-Division (motorisiert)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Alfred Waeger
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Conrad von Cochenhausen
    (1 maart 1938)
    Generalleutnant Friedrich-Wilhelm von Loeper
    (5 oktober 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 20
    Infanterie-Regiment 41
    Infanterie-Regiment 62
    Artillerie-Regiment 10
    Artillerie-Regiment 46



    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Regiment
    Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.

    11 t/m 20




    11. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer I
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    maart 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Günther von Niebelschütz
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Max Bock
    (1 april 1937)
    Generalleutnant Herbert von Böckmann
    (23 oktober 1939)
    Generalleutnant Siegfried Thomaschki
    (26 januari 1942)
    Generalleutnant Karl Burdach
    (7 september 1943)
    Generalleutnant Hellmuth Reymann
    (4 januari 1944)
    Generalmajor Gerhard Feyerabend
    (18 november 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 2
    Infanterie-Regiment 23
    Infanterie-Regiment 44
    Artillerie-Regiment 11
    Artillerie-Regiment 47



    12. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer II
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    juli 1944
    Opvolger:
    12. Volksgrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    General der Artillerie Wilhelm Ulex
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Albrecht Schubert
    (6 oktober 1936)
    Generalleutnant Ludwig von der Leyen
    1 april 1938)
    Generalleutnant Walter von Seydlitz-Kurzbach
    10 maart 1940)
    Oberst Karl Hernekamp
    (1 januari 1942)
    Generalleutnant Kurt-Jürgen Freiherr von Lützow
    (1 maart 1942)
    Oberst Gerhard Müller
    (1 juni 1942)
    Oberst Wilhelm Lorenz
    (11 juli 1942)
    Generalleutnant Kurt-Jürgen Freiherr von Lützow
    (20 juli 1942)
    Generalleutnant Curt Jahn
    (25 mei 1944)
    Generalleutnant Rudolf Bamler
    (4 juni 1944)
    Generalmajor Gerhard Engel
    (28 juni 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 6
    Infanterie-Regiment 27
    Infanterie-Regiment 48
    Artillerie-Regiment 12
    Artillerie-Regiment 48



    13. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer IV
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    oktober 1937
    Opvolger:
    13. Infanterie-Division (motorisiert)
    (later 13. Panzer-Division)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Paul Otto
    (15 oktober 1935)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 12
    Infanterie-Regiment 33
    Infanterie-Regiment 66
    Artillerie-Regiment 13
    Artillerie-Regiment 49



    14. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Kommandant von Leipzig
    Ontstaan:
    15 oktober 1935 (1e keer)
    zomer 1943 (2e keer)
    Einde:
    14 oktober 1940 (1e keer)
    maart 1945 (2e keer)
    Opvolger:
    14. Infanterie-Division (motorisiert) (1e keer)
    Bevelhebbers:
    General der Kavallerie Franz Kreß von Kressenstein
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Peter Weyer
    (6 oktober 1936)
    Generalleutnant Hermann Flörke
    (zomer 1943)
    Generalleutnant Dipl. Ing. Erich Schneider
    (28 december 1944)
    Generalmajor Paul von Below
    (1945)
    Oberst Kirch
    (1945)
    Generalmajor Werner Schulze
    (maart 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 11
    Infanterie-Regiment 32
    Infanterie-Regiment 53
    Artillerie-Regiment 14
    Artillerie-Regiment 50



    15. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer V
    Ontstaan:
    15 oktober 1935 (1e keer)
    oktober 1944 (2e keer)
    Einde:
    augustus 1944 (1e keer)
    maart 1945 (2e keer)
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    General der Artillerie Fritz Brandt
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Emil Leeb
    (1 april 1936)
    Generalmajor Walter Behschnitt
    (1 april 1939)
    Generalleutnant Friedrich-Wilhelm von Chappuis
    (6 oktober 1939)
    Generalleutnant Ernst-Eberhard Hell
    (12 augustus 1940)
    Oberst Alfred Schreiber
    (8 januari 1942)
    Generalmajor Bronislaw Pawel
    3 februari 1942)
    Generalleutnant Erich Buschenhagen
    28 juni 1942)
    Generalmajor Rudolf Sperl
    (20 november 1943)
    Oberst Ottomar Babel
    (14 augustus 1944)
    Generalmajor Siegfried von Rekowski (niet actief)
    Generalmajor Hans Laengenfelder
    (17 oktober 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 55
    Infanterie-Regiment 81
    Infanterie-Regiment 88
    Artillerie-Regiment 15
    Artillerie-Regiment 51



    16. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Kommandant von Münster (1e keer)
    158. Reserve-Division (2e keer)
    Ontstaan:
    15 oktober 1935 (1e keer)
    4 augustus 1944 (2e keer)
    Einde:
    6 augustus 1940 (1e keer)
    9 oktober 1944 (2e keer)
    Opvolger:
    16. Panzer-Division (1e keer)
    16. Volksgrenadier-Division (2e keer)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Gerhard Glokke
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Gotthard Heinrici
    (12 oktober 1937)
    Generalmajor Heinrich Krampf
    (1 februari 1940)
    Generalmajor Hans-Valentin Hube
    (1 juni 1940)
    Generalmajor Ernst Haeckel
    (5 augustus 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 18
    Infanterie-Regiment 37
    Infanterie-Regiment 58
    Artillerie-Regiment 6
    Artillerie-Regiment 42
    (noot: tussen 6 augustus 1940 en 23 juni 1943
    bestond nog de 16. Infanterie-Division (motorisiert),
    welke werd omgevormd tot de
    16. Panzergrenadier-Division)




    17. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer VII
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    8 mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalmajor Eugen Ritter von Schobert
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Curt Haase
    (1 maart 1936)
    Generalleutnant Erich Friderici
    (12 oktober 1937)
    General der Artillerie Herbert Loch
    (1 april 1939)
    Generalmajor Ernst Güntzel
    (29 oktober 1941)
    Generalleutnant Gustav-Adolf von Zangen
    (25 december 1941)
    Generalmajor Richard Zimmer
    (31 maart 1943)
    Generalmajor Kurt Kruse
    (17 september 1943)
    Oberst Scheiker
    (december 1943)
    Generalmajor Dipl. Ing. Paul Schricker
    (januari 1944)
    Oberst Otto-Hermann Brücker
    (22 februari 1944)
    Oberst Georg Haus
    (15 maart 1944)
    Oberst Theodor Preu
    (1 april 1944)
    Generalleutnant Richard Zimmer
    (12 april 1944)
    Generalmajor Max Sachsenheimer
    (4 september 1944)
    Generalmajor Max Sachsenheimer
    (19 maart 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 21
    Infanterie-Regiment 55
    Infanterie-Regiment 95
    Artillerie-Regiment 17
    Artillerie-Regiment 53



    18. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Infanterieführer III
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    1 november 1940
    Opvolger:
    18. Infanterie-Division (motorisiert)
    (later 18. Panzergrenadier-Division)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hermann Hoth
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Erich von Manstein
    (1 april 1938)
    Generalleutnant Friedrich-Carl Cranz
    (26 augustus 1939)
    Generalmajor Friedrich Herrlein
    (1 april 1941)
    Generalleutnant Werner von Erdmannsdorff
    (15 december 1941)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 30
    Infanterie-Regiment 51
    Infanterie-Regiment 54
    Artillerie-Regiment 18
    Artillerie-Regiment 54



    19. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Artillerieführer VI
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    1 november 1940
    Opvolger:
    19. Panzer-Division
    Bevelhebbers:
    General der Kavallerie Konrad von Gossler
    (15 oktober 1935)
    Generalleutnant Günther Schwantes
    (1 maart 1938)
    Generalmajor Otto von Knobelsdorff
    (6 februari 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 17
    Infanterie-Regiment 38
    Infanterie-Regiment 59
    Artillerie-Regiment 19
    Artillerie-Regiment 55



    20. Infanterie-Division
    Voorloper:
    Reichswehrdienststelle Hamburg
    Ontstaan:
    15 oktober 1935
    Einde:
    oktober 1937
    Opvolger:
    20. Infanterie-Division (motorisiert)
    (later 20. Panzergrenadier-Division)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Maximilian Schwandner
    (15 oktober 1935)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 47
    Infanterie-Regiment 69
    Artillerie-Regiment 56
    Artillerie-Regiment 20



    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Regiment
    Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.

    161 t/m 170




    161. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    1 december 1939 (1e keer)
    27 juli 1944 (2e keer)
    Einde:
    november 1943 (1e keer)
    9 oktober 1944 (2e keer)
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hermann Wilck
    (1 december 1939)
    Generalleutnant Heinrich Recke
    17 september 1941)
    Oberst Otto Schell
    (15 augustus 1943)
    Generalleutnant Karl Albrecht von Groddeck
    (22 augustus 1943)
    Generalleutnant Paul Drekmann
    (28 augustus 1943)
    Generalleutnant Paul Drekmann
    (juli 1944)
    Basissamenstelling:
    (1e opstelling)
    Infanterie-Regiment 336
    Infanterie-Regiment 364
    Infanterie-Regiment 371
    Artillerie-Regiment 241
    (2e opstelling)
    Grenadier-Regiment 371
    Grenadier-Regiment 866
    Grenadier-Regiment 50
    Artillerie-Regiment 241



    162. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    1 december 1939
    Einde:
    23 december 1941
    Opvolger:
    162. (Turk.) Infanterie-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hermann Franke
    (1 december 1939)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 303
    Infanterie-Regiment 314
    Infanterie-Regiment 329
    Artillerie-Regiment 236



    162. (Turk.) Infanterie-Division
    Voorloper:
    162. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    21 mei 1943
    Einde:
    april 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalmajor Professor Dr. Oskar Ritter von Niedermayer
    (13 mei 1943)
    Generalleutnant Ralph von Heygendorff
    (21 mei 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 303
    Infanterie-Regiment 314
    Infanterie-Regiment 329
    Artillerie-Regiment 236




    163. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    18 november 1939
    Einde:
    1 april 1945
    Opvolger:
    3. Marine-Division
    Bevelhebbers:
    General der Artillerie Erwin Engelbrecht
    (25 oktober 1939)
    General der Infanterie Anton Dostler
    (15 juni 1942)
    Generalleutnant Karl Rübel
    29 december 1942)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 307
    Infanterie-Regiment 310
    Infanterie-Regiment 324
    Artillerie-Regiment 234



    164. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    27 november 1939
    Einde:
    10 januari 1942
    Opvolger:
    Festungs-Division Kreta
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Konrad Haase
    (1 december 1939)
    Generalleutnant Josef Folttmann
    (10 januari 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 382
    Infanterie-Regiment 433
    Infanterie-Regiment 440
    Artillerie-Regiment 220



    165. Infanterie-Division
    Niet ingesteld (165. Reserve-Division)


    geen insigne bekend
    166. Infanterie-Division
    Voorloper:
    166. Reserve-Division
    Ontstaan:
    9 maart 1945
    Einde:
    8 mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Eberhard von Fabrice
    (9 maart 1945)
    Generalmajor Helmuth Walter
    (28 maart 1945)
    Generalleutnant Eberhard von Fabrice
    (31 maart 1945)
    Basissamenstelling:
    Grenadier-Regiment 660
    Grenadier-Regiment 661
    Grenadier-Regiment 662
    Artillerie-Regiment 1066



    167. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 november 1939
    Einde:
    1 februari 1944
    Opvolger:
    167. Volksgrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Martin Gilbert
    (1 december 1939)
    General der Artillerie Oskar Vogl
    (10 januari 1940)
    Generalleutnant Hans Schönhärl
    (1 mei 1940)
    Generalleutnant Werner Schartow
    (1 augustus 1940)
    Generalleutnant Wolf Trierenberg
    (11 augustus 1941)
    Generalmajor Hans Hüttner
    (25 november 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 315
    Infanterie-Regiment 331
    Infanterie-Regiment 339
    Artillerie-Regiment 238



    168. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    1 december 1939
    Einde:
    april 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Dr. Hans Mundt
    (11 januari 1940)
    Generalleutnant Dietrich Kraiß
    (8 juli 1941)
    Generalleutnant Walter Chales de Beaulieu
    (9 maart 1943)
    Generalleutnant Werner Schmidt-Hammer
    (1 december 1943)
    Generalmajor Carl Anders
    (8 september 1944)
    Generalleutnant Werner Schmidt-Hammer
    (9 december 1944)
    Generalmajor Dr. Maximilian Roßkopf
    (6 januari 1945)
    Generalleutnant Werner Schmidt-Hammer
    (april 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 417
    Infanterie-Regiment 429
    Infanterie-Regiment 442
    Artillerie-Regiment 248



    169. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    28 november 1939
    Einde:
    mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Philipp Müller-Gebhard
    (29 november 1939)
    Generalleutnant Heinrich Kirchheim
    (1 december 1939)
    Generalleutnant Kurt Dittmar
    (1 februari 1941)
    General der Artillerie Hermann Tittel
    (29 september 1941)
    Generalleutnant Georg Radziej
    (22 juni 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 378
    Infanterie-Regiment 379
    Infanterie-Regiment 392
    Artillerie-Regiment 230


       

    170. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    1 december 1939
    Einde:
    mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Walter Wittke
    (1 december 1939)
    Generalleutnant Erwin Sander
    (8 januari 1942)
    Generalleutnant Walther Krause
    (15 februari 1943)
    Generalmajor Franz Griesbach
    (15 februari 1944)
    Generalleutnant Siegfried Haß
    (16 februari 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 391
    Infanterie-Regiment 399
    Infanterie-Regiment 401
    Artillerie-Regiment 240



    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Regiment
    Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.

    251 t/m 260




    251. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen (1e keer)
    Korps-Abteilng "E" (2e keer)
    Ontstaan:
    26 augustus 1939 (1e keer)
    27 september 1944 (2e keer)
    Einde:
    2 november 1943 (1e keer)
    januari 1945 (2e keer)
    Opvolger:
    Korps-Abteilng "E" (1e keer)
    2. RAD-Division (2e keer)
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hans Kratzert
    (26 augustus 1939)
    Generalleutnant Karl Burdach
    (6 augustus 1941)
    General der Artillerie Maximilian Felzmann
    (10 maart 1943)
    Generalleutnant Werner Heucke
    (10 oktober 1944)
    Basissamenstelling:
    (1e opstelling)
    Infanterie-Regiment 451
    Infanterie-Regiment 459
    Infanterie-Regiment 471
    Artillerie-Regiment 251
    (2e opstelling)
    Grenadier-Regiment 184
    Grenadier-Regiment 448
    Grenadier-Regiment 451
    Artillerie-Regiment 251



    252. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    april 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant von Boehm-Benzing
    (26 augustus 1939)
    Generalleutnant Schaefer
    (5 februari 1942)
    Generalleutnant Melzer
    (24 januari 1943)
    Generalleutnant Drekmann
    (9 oktober 1944)
    Oberst von Unold
    (25 maart 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 452
    Infanterie-Regiment 461
    Infanterie-Regiment 472
    Artillerie-Regiment 252



    253. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Fritz Kühne
    (1 september 1939)
    Generalleutnant Otto Schellert
    (15 maart 1941)
    Generalleutnant Carl Becker
    (18 januari 1943)
    Generalmajor. Hans Junck
    (17 juni 1943)
    Generalleutnant Carl Becker
    (juli 1944)
    Oberst Emmanuel von Kiliani
    (8 december 1944)
    Generalleutnant Carl Becker
    (30 december 1944)
    Generalmajor. Joachim Schwatlo-Gesterding
    (5 mei 1945)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 453
    Infanterie-Regiment 464
    Infanterie-Regiment 473
    Artillerie-Regiment 253



    254. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    8 mei 1945
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant z.V. Fritz (Friedrich) Koch
    (26 augustus 1939)
    Generalleutnant Walter Behschnitt
    (30 april 1940)
    General der Infanterie Friedrich Köchling
    (22 maart 1942)
    Generalmajor Hellmuth Reymann
    (5 september 1942)
    General der Infanterie Friedrich Köchling
    (19 november 1942)
    Generalleutnant Alfred Thielmann
    (16 augustus 1943)
    Generalmajor Richard Schmidt
    (31 december 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 454
    Infanterie-Regiment 474
    Infanterie-Regiment 484
    Artillerie-Regiment 254



    255. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    2 november 1943
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    General der Infanterie Wilhelm Wetzel
    (29 augustus 1939)
    Generalleutnant Walter Poppe
    (12 januari 1942)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 455
    Infanterie-Regiment 465
    Infanterie-Regiment 475
    Artillerie-Regiment 255



    256. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    21 juli 1944
    Opvolger:
    256. Volksgrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Josef Folttmann
    (1 september 1939)
    Generalleutnant Gerhard Kauffmann
    (10 januari 1940)
    Generalleutnant Friedrich Weber
    (4 januari 1942)
    Generalleutnant Paul Dannhauser
    (14 februari 1942)
    Generalleutnant Albrecht Wüstenhagen
    (24 november 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 456
    Infanterie-Regiment 476
    Infanterie-Regiment 481
    Artillerie-Regiment 256



    257. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    9 oktober 1944
    Opvolger:
    257. Volksgrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    General der Infanterie Max Viebahn
    (1 september 1939)
    General der Pionere Karl Sachs
    (1 maart 1941)
    Generalleutnant Karl Gümbel
    (1 mei 1942)
    General der Infanterie Carl Püchler
    (1 juni 1942)
    General der Artillerie Anton Reichard Freiherr von Mauchenheim-von Bechtoldsheim
    (5 november 1943)
    Generalmajor Friedrich Blümke
    (2 juli 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 457
    Infanterie-Regiment 466
    Infanterie-Regiment 477
    Artillerie-Regiment 257



    258. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    9 oktober 1944
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Walther Wollmann
    (26 augustus 1939)
    Generalleutnant Dr. Waldemar Henrici
    (1 augustus 1940)
    Generalleutnant Karl Pflaum
    (2 oktober 1941)
    Generalleutnant Hanskurt Höcker
    (18 januari 1942)
    Generalleutnant Eugen Bleyer
    (1 oktober 1943)
    Oberst Rudolf Hielscher
    (4 september 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 458
    Infanterie-Regiment 478
    Infanterie-Regiment 479
    Artillerie-Regiment 258



    259. Infanterie-Division
    niet ingesteld



    260. Infanterie-Division
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    juli 1944
    Opvolger:
    Divisionsgruppe 57
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Hans Schmidt
    (1 september 1939)
    Generalleutnant Walther Hahm
    (1 januari 1942)
    Generalmajor Dietrich von Cholitz
    (27 augustus 1942)
    Generalleutnant Robert Schlüter
    (9 november 1944)
    Generalmajor Günther Klamm
    (1 mei 1944)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment 460
    Infanterie-Regiment 470
    Infanterie-Regiment 480
    Artillerie-Regiment 260



    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Regiment
    Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.

    Infanterie-Divisonen (motorisiert) 1 t/m 30




    2. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    2. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    12 oktober 1937
    Einde:
    10 januari 1941
    Opvolger:
    12. Panzer-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Paul Bader
    (12 oktober 1937)
    Generalmajor Josef Harpe
    (5 oktober 1940)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 5
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 25
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 92
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 2
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 38



    3. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    3. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    27 oktober 1940 (1e keer)
    1 maart 1943 (2e keer)
    Einde:
    januari 1943 (1e keer)
    23 juni 1943 (2e keer)
    Opvolger:
    3. Panzergrenadier-Division (2e keer)
    Bevelhebbers:
    1e opstelling:
    Generalleutnant Paul Bader
    (1 oktober 1940)
    Generalleutnant Curt Jahn
    (25 mei 1941)
    Generalmajor Helmuth Schlömer
    (1 april 1942)
    Oberst Jobst Freiherr von Hanstein
    (18 januari 1943)
    2e opstelling
    Generalmajor Fritz-Hubert Graeser
    (1 maart 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 8
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 29
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 3



    10. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    10. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    26 augustus 1939
    Einde:
    13 juni 1943
    Opvolger:
    10. Panzergrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Conrad von Cochenhausen
    (26 augustus 1939)
    Generalleutnant Friedrich-Wilhelm von Loeper
    (5 oktober 1940)
    Oberst Hans Traut
    15 april 1942)
    Generalleutnant August Schmidt
    (25 april 1942)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 20
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 41
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 10



    13. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    13. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    12 oktober 1937
    Einde:
    11 oktober 1940
    Opvolger:
    13. Panzer-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Paul Otto
    (12 oktober 1937)
    Generalleutnant Moritz von Faber du Faur
    (zomer 1939)
    General der Infanterie Paul Otto
    (6 september 1939)
    Generalleutnant Friedrich-Wilhelm von Rotkirch und Panthen
    (1 november 1939) 
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 33
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 66
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 93
    Artillerie-Regiment 13



    14. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    14. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    15 oktober 1940
    Einde:
    zomer 1943
    Opvolger:
    14. Infanterie-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Friedrich Fürst
    (6 oktober 1940)
    Generalleutnant Heinrich Wosch
    (1 juni 1942)
    Generalleutnant Walther Krause
    (1 oktober 1942)
    Generalleutnant Rudolf Holste
    (1 januari 1943)
    Generalleutnant Hermann Flörke
    (15 mei 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 11
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 53
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 14



    16. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    geen
    Ontstaan:
    6 augustus 1940
    Einde:
    23 juni 1943
    Opvolger:
    16. Panzergrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Friedrich-Wilhelm von Chappuis
    (12 augustus 1940)
    Generalleutnant Sigfrid Henrici
    (15 maart 1941)
    Generalleutnant Johannes Streich
    (augustus 1941)
    Generalleutnant Sigfrid Henrici
    (november 1941)
    Oberst Gerhard Müller
    (1942)
    Generalleutnant Sigfrid Henrici
    (1942)
    Generalmajor Gerhard Graf von Schwerin
    (13 november 1942)
    Oberst Wilhelm Crisolli
    (20 mei 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 60
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 156
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 146



    18. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    18. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    1 november 1940
    Einde:
    23 juni 1943
    Opvolger:
    18. Panzergrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Friedrich-Carl Cranz
    (26 augustus 1939)
    Generalmajor Friedrich Herrlein
    (1 april 1941)
    Generalleutnant Werner von Erdmannsdorff
    (15 december 1941)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 30
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 51
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 18



    20. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    20. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    herfst 1937
    Einde:
    23 juni 1943
    Opvolger:
    20. Panzergrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Maximilian Schwandner
    (herfst 1937)
    Generalleutnant Mauritz von Wiktorin
    (10 november 1938)
    Generalleutnant Hans Zorn
    (november 1940)
    Generalleutnant Erich Jaschke
    (12 januari 1942)
    Generalmajor Georg Jauer
    (30 januari 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 69
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 76
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 90
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 20



    25. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    25. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    15 november 1940
    Einde:
    23 juni 1943
    Opvolger:
    25. Panzergrenadier-Division
    Bevelhebbers:
    Generalleutnant Heinrich Clössner
    (15 november 1940)
    Generalmajor Sigfrid Henrici
    (15 januari 1942)
    Generalleutnant Anton Grasser
    (4 februari 1942)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 35
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 119
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 25



    29. Infanterie-Division (motorisiert)
    Voorloper:
    29. Infanterie-Division
    Ontstaan:
    herfst 1937 (1e keer)
    1 maart 1943 (2e keer)
    Einde:
    januari 1943 (1e keer)
    23 juni 1943 (2e keer)
    Opvolger:
    29. Panzergrenadier-Division (2e keer)
    Bevelhebbers:
    1e opstelling:
    Generalleutnant Gustav von Wietersheim
    (herfst 1937)
    Generalleutnant Joachim Lemelsen
    (1 maart 1938)
    Generalmajor Willibald Freiherr von Langermann und Erlencamp
    (7 mei 1940)
    Generalmajor Walter von Boltenstern
    (1 juli 1940)
    Generalmajor Max Fremerey
    (20 september 1941)
    Generalmajor Hans-Georg Leyser
    (25 september 1942)
    2e opstelling:
    Generalmajor Walter Fries
    (1 maart 1943)
    Basissamenstelling:
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 15
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 71
    Infanterie-Regiment (motorisiert) 86
    Artillerie-Regiment (motorisiert) 29



    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
    Infanterie
    Het voetvolk van een leger (infanterist).
    Regiment
    Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.