TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, BelgiŽ, Frankrijk en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Inleiding

HMS Vampire werd op 11 september 1917 in dienst gesteld bij de 4th Destroyer Flotilla en kwam in 1924 in de Middellandse Zee terecht bij de 5th Destroyer Flotilla. In 1927 werd het schip overgeheveld naar de 1st Destroyer Flotilla. Op 11 oktober 1933 ging het schip over naar de Royal Australian Navy waar het in 1934 over ging naar het Flinders Naval Depot om in reserve te gaan. Op 11 mei 1938 werd het schip weer in operationele dienst gesteld en ging bij het Australian Destroyer Flotilla dienen in Europa en later vanuit Singapore. Als escorteschip voor HMS Hermes werd het schip op 9 april 1942 door Japanse bommenwerpers samen met de Hermes tot zinken gebracht.


HMAS Vampire, D68 Bron: Royal Australian Navy

Gegevens

Gebouwd door:
Kiel gelegd:
Te waterlating:
In dienst:
Einde:
J. Samuel White & Co Ltd,
East Cowes
10 oktober 1916
21 mei 1917
22 september 1917
9 april 1942
(gezonken na Japans bombardement)
Bouwnummer : ?




Indeling:
Datum in:
Datum uit:



22 september 1917
?
torpedobootjager HMS Vampire (F0A) - Royal Navy

?
?
torpedobootjager HMS Vampire (G70) - Royal Navy

?
?
torpedobootjager HMS Vampire (G50) - Royal Navy

11 november 1933
?
torpedobootjager HMAS Vampire (D68) - Royal Australian Navy

?
9 april 1942
torpedobootjager HMAS Vampire (I68) - Royal Australian Navy

Definitielijst

torpedobootjager
(Engels=destroyer) Zeer lichtgebouwd, snel en wendbaar oorlogsschip, bestemd om door verrassingsaanvallen grote vijandelijke schepen met de torpedo tot zinken te brengen.

Geschiedenis

Op 11 september 1917 werd HMS Vampire in dienst gesteld bij de Royal Navy en wel bij de 4th Destroyer Flotilla. Het was een schip uit de V- en W-klasse, en meer specifiek uit de groep Admiralty V-class Leaders-klasse. Op 6 juni 1924 ging het schip in de Middellandse Zee over naar de 5th Destroyer Flotilla en op 20 april 1927 naar de 1st Destroyer Flotilla. Nadat het schip korte tijd buiten dienst was, werd het op 11 juni 1929 wederom in dienst genomen.

Op 11 oktober 1933 werd het schip overgedragen aan de Australische marine. waarna het op 14 juli 1936 in reserve ging. Op 11 mei 1938 werd het schip wederom geactiveerd. Met overige, voormalige Britse torpedobootjagers, vormde het schip het torpedobootjagerflottielje van Australia Station, de Australische bijdrage aan de Britse marinevloot. Vanaf november 1939, opereerde het Australische torpedobootjagerflottielje (HMAS Vampire, HMAS Vendetta (D69), HMAS Voyager (D31), HMAS Waterhen (D22) en HMAS Stuart (D00)) als onderdeel van de Britse Middellandse Zee Vloot. De beginperiode werd gevuld met escortediensten tussen Marseille en Malta en allerlei operaties in de Middellandse Zee.


HMAS Vampire wordt bevoorraad Bron: Australian War Memorial

Op 29 mei 1941 vertrok de HMAS Vampire via het Suezkanaal naar Singapore, waar het schip tot december voor reparaties in het dok lag. In december 1941 werd het ingedeeld bij het Britse Force Z in Singapore. Na de vernietiging van de HMS Repulse en HMS Prince of Wales op 10 december, bleef het schip opereren in de omgeving van Nederlands-IndiŽ tot ook daar de situatie onhoudbaar bleek. In 1942 vertrok de HMAS Vampire als escorte voor het Britse vliegdekschip HMS Hermes (95) naar Colombo, waar men dacht de HMS Hermes veilig te kunnen repareren. Op 5 april viel de Japanse marine geheel onverwachts doelen in Colombo en op Ceylon aan. Hoewel de beide schepen naar zee wisten te ontkomen, werden ze op 9 april ontdekt en kregen ze een grootscheepse luchtaanval te verwerken. Beide werden ze zwaar getroffen en tot zinken gebracht.

Technische gegevens


 Naam: HMS Vampire / HMAS Vampire

 Callsign/Registratie:
F0A / G70 / G50 / D68 / I68

 Bouwer:
J. Samuel White & Co Ltd, East Cowes

 Bouwnummer:
?

 Type/Klasse:
Torpedobootjager / Admiralty V-class Leaders-klasse

 Waterverplaatsing:
1.188 lt (1.207 t) standaard
1.473 lt (1.497 t) maximum

 Lengte:
95,10 meter

 Breedte:
8,99 meter

 Diepgang:
3,54 meter

 Aandrijving
3 Yarrow-type Water-tube boilers
Brown-Curtis geared steam turbines
2 schachten
27,000 shp (20,134 kW)

 Snelheid:
34 knopen (63 km/u)

 Bereik:
6.500 km (bij 15 knopen)

 Bewapening:
4x1 102 mm H.V. Q.F. Mark V geschut
2x1 76mm geschut (later 1x 76mm 20 cwt H.A. Mark III)
2x3 533mm Torpedolanceerbuizen

 Bemanning
115

Definitielijst

Torpedobootjager
(Engels=destroyer) Zeer lichtgebouwd, snel en wendbaar oorlogsschip, bestemd om door verrassingsaanvallen grote vijandelijke schepen met de torpedo tot zinken te brengen.

Commanding Officers

Frederick E. K. Strong
Commander
31 augustus 1917
26 september 1917
Clarence W. E. Trelawny
Commander
26 september 1917
eind september 1917
Harry R. Godfrey
Captain
2 oktober 1917
11 februari 1919
Claud F. Allsup
Commander
11 februari 1919
7 juli 1919
Charles G. Ramsey
Commander
7 juli 1919
4 mei 1921
George H. Knowles
Commander
4 mei 1921
7 januari 1922
Henry de B. Tupper
Commander
7 januari 1922
16 november 1922
Reginald V. Holt
Commander/Captain
16 november 1922
juli 1925
Lionel G. Dawson
Commander
14 juli 1925
januari 1927
Edward G. G. Hastings
Commander
6 oktober 1927
januari 1929
Edward de F. Renouf
Captain
11 januari 1929
mei 1930
William H. Gell
Captain
25 mei 1930
6 september 1931
Cecil S. Sandford
Captain
6 september 1931
januari 1932
John A. Walsh
Lieutenant-Commander
12 november 1938
26 september 1940
Hector Macd. L. Waller
Captain
26 setpember 1940
27 december 1940
John A. Walsh
Lieutenant-Commander
27 december 1940
16 oktober 1941
William T. A. Moran
Commander
16 oktober 1941
9 april 1942 (omgekomen)