TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, BelgiŽ, Frankrijk en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Inleiding

    Doordat het schip later werd gebouwd dan haar zusterschepen, werd bij de bouw een aanpassing doorgevoerd. Hierdoor had HMS Indomitable een extra hangardek en kon derhalve meer vliegtuigen meevoeren. Bedoeld voor inzet in het Verre Oosten, kwam door een defect het schip terecht in de Middellandse Zee. Na een beschadiging in augustus 1942 en wederom in juni 1943 ging het schip twee maal langere tijd buiten dienst. Begin 1944 werd het schip ingezet in het Verre Oosten. Tussen 1947 en 1950 gemoderniseerd werd HMS Indomitable in 1953 afgevoerd en in 1955 gesloopt.


    HMS Indomitable, november 1941, Norfolk Naval Shipyard, Portsmouth, Virginia Bron: Wilco Vermeer collection

    Gegevens

    Gebouwd door:
    Kiel gelegd:
    Te waterlating:
    In dienst:
    Einde:
    Vickers-Armstrong,
    Barrow-in-Furness
    10 november 1937 26 maart 1940
    10 oktober 1941
    30 september 1955
    (sloop)
    Bouwnummer : ?




    Indeling:
    Datum in:
    Datum uit:



    10 oktober 1941
    1947
    vliegdekschip HMS Indomitable (92) - Royal Navy

    1951
    oktober 1953
    vliegdekschip HMS Indomitable (R92) - Royal Navy

    Geschiedenis

    In tegenstelling tot haar zusterschepen had de HMS Indomitable een extra hangardek. Hierdoor kon het schip aanvankelijk meer vliegtuigen meevoeren. Direct na de indienststelling werd het schip naar West-IndiŽ gestuurd om gereed te worden gemaakt voor operationele dienst. Als het schip niet tijdens een proefvaart in november 1941 aan de grond was gelopen, dan had het zich in december 1941 gevoegd bij de HMS Prince of Wales en HMS Repulse in Singapore. Nu kon het schip zich pas in januari 1942 naar de zuidelijke Pacific vervoegen. Gestationeerd bij de Eastern Fleet in Ceylon, arriveerde het eind januari in de buurt van Java met aan boord RAF Hawker Hurricane toestellen.

    Samen met de HMS Illustrious (87), nam de HMS Indomitable in mei 1942 deel aan de operatie bij Diego Suarez, de Vichy-Franse marinebasis op Madagaskar. In juli 1942 arriveerde HMS Indomitable in Britse wateren om praktisch direct weer naar de Middellandse Zee te worden gestuurd. Daar nam het deel aan operatie Pedestal op 3 augustus 1942, ter bescherming van het Maltakonvooi. In augustus 1942 werd het schip geraakt door Duitse bommen. De schade was dusdanig dat het tot februari 1943 buiten gevecht was. Na de reparatie werd de HMS Indomitable direct weer naar de Middellandse Zee gestuurd. Daar aangekomen, werd het op 15 juni 1943 getorpedeerd door een Duitse Junkers Ju 88, waardoor het schip weer in reparatie moest.

    In februari 1944 kwam het gerepareerde schip onder bevel van de Britse Eastern Fleet en vervolgens de Britse Pacific Fleet. Alhier volgde een groot aantal operaties rond Nederland-IndiŽ en op 4 januari 1945 de luchtaanval op Medan samen met de HMS Indefatigable (R10) en HMS Victorious (38). Midden augustus 1945 was de HMS Indomitable betrokken bij de gedenkwaardige herinname van Hong Kong. Vervolgens volgden de nodige troepentransporten naar Groot-BrittanniŽ.


    HMS Indomitable Bron: Imperial War Museum A51827

    Na een korte tijd in reserve te zijn gehouden, werd het schip tussen 1947 en 1950 gemoderniseerd. Tussen 1950 en 1953 nam het deel aan de Britse Home Fleet, om in oktober 1953 wederom in reserve te gaan. In oktober 1955 werd het schip gesloopt.

    De HMS Indomitable is uitgerust geweest met de Hawker Sea Hurricane, Fairey Albacore, Supermarine Seafire, Grumman Hellcat, Fairey Barracuda en Grumman Avenger. Hierbij deden deze vliegtuigen dienst bij FAA Squadrons 800, 806, 807, 815, 827, 831, 857, 880, 899, 1839, 1844 en een detachement van No 796 Squadron.

    Definitielijst

    operatie Pedestal
    Engelse bevooradingsmissie van 10 tot 13 augustus 1942, met als doel het bereiken van het geÔsoleerde eiland Malta over zee.

    Technische gegevens


     Naam: HMS Indomitable

     Callsign/Registratie:
    92

     Bouwer:
    Vickers-Armstrong, Barrow-in-Furness

     Bouwnummer:
    ?

     Type/Klasse:
    Vliegdekschip / Illustrious-klasse

     Waterverplaatsing:
    23.000 lt (23.369 BRT (standaard)
    29.730 BRT (beladen)

     Lengte:
    230 meter

     Breedte:
    29,20 meter

     Diepgang:
    8,80 meter

     Aandrijving
    6 Admiralty 3-drum boilers
    3 schachten
    3 geschakelde Parsons stoomturbines
    111,000 shp (83,000 kW)

     Snelheid:
    30,5 knopen (56,5 km/u)

     Bereik:
    20.000 km (bij 14 knopen)

     Bewapening:
    8x2  114 mm QF geschut
    6x8 40 mm QF luchtafweer
    10x 20 mm luchtafweer
    1942: 22 Hawker Sea Hurricane,
    12 Grumman Martlet en 16 Fairey Albacore
    1943: 55 Supermarine Seafire en Fairey Albacore
    1945: 45 Grumman Hellcat en Grumman Avenger
    1 katapult

     Bemanning
    1392 / 2200

    Commanding Officers

    Patrick William Wootten Wootten
    Commander (Kapitein-luitenant ter zee)
    5 november 1940
    4 juli 1941
    Harold Edward Morse
    Captain (Kapitein ter Zee)
    4 juli 1941
    25 februari 1942
    Thomas Hope Troubridge
    Captain (Kapitein ter Zee)
    25 februari 1942
    9 september 1942
    Patrick William Wootten Wootten
    Commander (Kapitein-luitenant ter zee)
    9 september 1942
    15 december 1942
    Guy Grantham
    Captain (Kapitein ter Zee)
    15 december 1942
    augustus 1943
    Patrick William Wootten Wootten
    acting Captain (waarnemend Kapitein ter Zee)
    augustus 1943
    eind 1943
    Ughtred Henry Ramsden James acting Captain (waarnemend Kapitein ter Zee)
    eind 1943
    2 november 1943
    John Arthur Symons Eccles
    Captain (Kapitein ter Zee)
    2 november 1943
    24 januari 1944
    Eric Roland John Oddie
    Commander (Kapitein-luitenant ter zee)
    24 januari 1944
    30 januari 1944
    John Arthur Symons Eccles
    Captain (Kapitein ter Zee)
    30 januari 1944
    28 december 1945
    William Gerrard Andrewes
    Commodore (Commandeur)
    28 december 1945
    4 januari 1947
    Thomas James Germaine Marchant
    Commander (Kapitein-luitenant ter zee)
    4 januari 1947
    april 1947
    Wilfrid John Wentworth Woods
    Captain (Kapitein ter Zee)
    1 april 1952
    oktober 1953