TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Inleiding

Op 15 oktober 1942 werden de Infanterie-Regimenter (motorisiert) omgevormd tot Grenadier-Regimenter (motorisiert) en werden deze vanaf 1 april 1943 bij de Panzertruppen ingedeeld. Op 23 juni 1943 werden analoog hieraan de Infanterie-Divisionen (motorisiert) omgevormd tot Panzergrenadier-Divisionen. In onderstaande overzichten zijn de Panzergrenadier-Divisionen en de als zodanig te bestempelen divisionen van de Duitse Heer opgesomt.


Panzergrenadier-Division Grossdeutschland aan het Oostfront Bron: Wilco Vermeer collection

Definitielijst

Infanterie
Het voetvolk van een leger (infanterist).

Panzergenadier-Divisionen met naam




Panzergrenadier-Division Brandenburg
Voorloper:
Division Brandenburg
Ontstaan:
15 september 1944
Einde:
mei 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant Fritz Kühlwein
(15 september 1944)
Generalmajor Hermann Schulte Heuthaus
(16 oktober 1944)
Basissamenstelling:
Panzer-Regiment Brandenburg
Panzer-Jäger-Regiment 1 Brandenburg
Panzer-Jäger-Regiment 2 Brandenburg
Panzer-Artillerie-Regiment Brandenburg



Panzergrenadier-Division Feldherrnhalle
Voorloper:
60. Infanterie-Division
Ontstaan:
20 juni 1943 (1e keer)
1 september 1944 (2e keer)
Einde:
juli 1944 (1e keer)
27 november 1944 (2e keer)
Opvolger:
Panzer-Division Feldherrnhalle (2e keer)
Bevelhebbers:
Generalleutnant Otto Kohlermann
(juni 1943)
Generalmajor Friedrich-Carl von Steinkeller
(3 april 1944)
Generalmajor Günther Pape
(8 juli 1944)
Basissamenstelling:
Grenadier-Regiment Feldherrnhalle
Füsilier-Regiment Feldherrnhalle
Panzer-Abteilung Feldherrnhalle
Artillerie-Regiment Feldherrnhalle


Panzergrenadier-Division Grossdeutschland
Voorloper:
Infanterie-Division Grossdeutschland
Ontstaan:
19 mei 1943
Einde:
april 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant Hermann Balck
(19 mei 1943)
Oberst Hyazinth Graf Strachwitz von Groß Zauche und Kaminietz
(mei 1943)
Generalleutnant Hermann Balck
(mei 1943)
Generalleutnant Walter Hörnlein
(30 juni 1943)
Generalleutnant Hasso von Manteuffel
(1 februari 1944)
Oberst Otto Büsing
(8 maart 1944)
Generalleutnant Hasso von Manteuffel
(april 1944)
Generalmajor Karl Lorenz
(1 september 1944)
Basissamenstelling:
Grenadier-Regiment Grossdeutschland
Füsilier-Regiment Grossdeutschland
Panzer-Regiment Grossdeutschland
Panzer-Artillerie-Regiment Grossdeutschland



Panzergrenadier-Division Kurmark
Voorloper:
Panzergrenadier-Ersatz-Brigade Grossdeutschland
Ontstaan:
31 januari 1945
Einde:
februari 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Willy Langkeit
(31 januari 1945)
Basissamenstelling:
Panzer-Regiment Kurmark
Panzergrenadier Regiment Kurmark
Panzer-Füsilier-Regiment Kurmark
Panzer-Artillerie Regiment Kurmark


geen insigne bekend
Führer-Grenadier-Division
Voorloper:
Führer-Grenadier-Brigade
Ontstaan:
26 januari 1945
Einde:
mei 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Hellmuth Mäder
(26 januari 1945)
Generalmajor Erich von Hassenstein
(1 februari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 99
Panzer-Regiment 101
Panzer-Artillerie-Regiment 124


geen insigne bekend
Führer-Begleit-Division
Voorloper:
Führer-Begleit-Brigade
Ontstaan:
26 januari 1945
Einde:
april 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Otto-Ernst Remer
(31 januari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 100
Panzer-Regiment 102
Panzer-Artillerie-Regiment 120



Definitielijst

Abteilung
Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond uit een aantal Kompanien. De Abteilung was de kleinste eenheid die individueel kon opereren en zichzelf kon handhaven. In theorie bestond een Abteilung uit 500 - 1.000 man.
Artillerie
Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
Brigade
Bestond meestal uit twee of meer Regimenten. Kon onafhankelijk of als een deel van een Divisie dienen. Soms waren ze deel van een Korps in plaats van een Divisie. In theorie bestond een Brigade uit 5.000 - 7.000 man.
Führer
Duits woord voor leider. Hitler was gedurende zijn machtsperiode de führer van nazi-Duitsland.
Infanterie
Het voetvolk van een leger (infanterist).
Regiment
Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.

Genummerde Panrzergrenadier-Divisionen




3. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
3. Infanterie-Division
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
april 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant Fritz-Hubert Gräser
(23 juni 1943)
Generalleutnant Hans-Günther von Rost
(1 juni 1944)
Generalmajor Hans Hecker
(25 juni 1944)
Generalmajor Kurt Cuno
(3 oktober 1944)
Emmanuel von Kilian
(oktober 1944)
Generalleutnant Walter Denkert
(oktober 1944)
Basissamenstelling:
Panzer-Abteilung 103
Panzergrenadier-Regiment 8
Panzergrenadier-Regiment 29
Artillerie-Regiment 3 (mot)



10. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
10. Infanterie-Divison (motorisiert)
Ontstaan:
13 juni 1943
Einde:
maart 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant August Schmidt
(23 juni 1943)
Generalleutnant Hans Mikosch
(2 oktober 1943)
Generalleutnant August Schmidt
(23 oktober 1943)
Generalmajor Walter Herold
(september 1944)
Oberst Alexander Vial
(28 november 1944)
Generalmajor Karl-Richard Kossmann
(januari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 20
Panzergrenadier-Regiment 41
Panzer-Abteilung 7
Artillerie-Regiment 10



15. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
Division Sizilien
Ontstaan:
6 juli 1943
Einde:
5 mei 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Eberhardt Rodt
(1 juli 1943)
Oberst Ernst-Günther Baade
(3 november 1943)
Generalleutnant Eberhardt Rodt
(november 1943)
Oberst Karl-Theodor Simon
(9 oktober 1944)
Oberst Hans-Joachim Deckert
(1 november 1944)
Generalleutnant Eberhardt Rodt
(27 januari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 104
Panzergrenadier-Regiment 115
Panzergrenadier-Regiment 129
Panzergrenadier-Bataillon Reggio
Panzer-Abteilung 215
Artillerie-Regiment 33



16. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
16. Infanterie-Division (motorisiert)
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
maart 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Wilhelm Crisolli
General der Panzertruppen Gerhard Graf von Schwerin
(27 juni 1943)
Generalmajor Günther von Manteuffel
(januari 1945)
Generalmajor Karl Stingl
(maart 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 60
Panzergrenadier-Regiment 156
Panzer-Abteilung 116
Artillerie-Regiment 146



18. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
18. Infanterie-Division (motorisiert)
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
mei 1945
Opvolger:
mei 1945
Bevelhebbers:
General der Infanterie Werner Erdmannsdorff
(23 juni 1943)
Generalleutnant Karl Zutavern
(9 augustus 1943)
General der Artillerie Curt Jahn
(14 april 1944)
Generalleutnant Karl Zutavern
(24 mei 1944)
Generalleutnant Dr. Hans Bölsen
(10 september 1944)
Generalmajor Josef Rauch
(1 januari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 30
Panzergrenadier-Regiment 51
Panzer-Abteilung 118
Artillerie-Regiment 18



20. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
20. Infanterie-Division (motorisiert)
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
5 mei 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalmajor Georg Jauer
(23 juni 1943)
Generalmajor Georg Scholze
(12 februari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 76
Panzergrenadier-Regiment 90
Panzer-Abteilung 8
Artillerie-Regiment 20



25. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
25. Infanterie-Division (motorisiert)
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
april 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
General der Infanterie Anton Grasser
(23 juni 1943)
Generalleutnant Dr. Fritz Benicke
(5 november 1943)
Generalleutnant Paul Schürmann
4 maart 1944)
Generalleutnant Arnold Burmeister
(10 februari 1945)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 35
Panzergrenadier-Regiment 119
Panzer-Abteilung 5
Artillerie-Regiment 25



29. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
29. Infanterie-Division (motorisiert)
Ontstaan:
23 juni 1943
Einde:
2 mei 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant Walter Fries
(23 juni 1943)
Oberst Hans Boelsen
(5 maart 1944)
Generalleutnant Walter Fries
(20 maart 1944)
Generalleutnant Fritz Polack
(31 augustus 1944)
Basissamenstelling:
Grenadier-Regiment 15
Grenadier-Regiment 71
Panzer-Abteilung 29
Artillerie-Regiment 29



90. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
Division Sardinien
Ontstaan:
6 juli 1943
Einde:
april 1945
Opvolger:
geen
Bevelhebbers:
Generalleutnant Carl Hans Lungershausen
(6 juli 1943)
Generalleutnant Ernst-Günther Baade
(10 december 1943)
Generalleutnant Gerhard Graf von Schwerin
(9 december 1944)
Generalmajor Heinrich von Behr
(27 december 1944)
Basissamenstelling:
Panzergrenadier-Regiment 155
Panzergrenadier-Regiment 200
Panzergrenadier-Regiment 361
Panzerabteilung 190
Artillerie-Regiment 190



233. Panzergrenadier-Division
Voorloper:
Division 233 (motorisiert)
Ontstaan:
7 juli 1942
Einde:
5 april 1943
Opvolger:
233. Panzer-Division
Bevelhebbers:
General der Artillerie Curt Jahn
(7 juli 1942)
Generalleutnant Heinrich Wosch
(1 maart 1943)
Basissamenstelling:
Panzer-Ersatz-Abteilung 5 Neuruppin
Panzer-Grenadier-Ersatz-Regiment 83 Eberswalde
Infanterie-Ersatz-Regiment (mot) 3 Frankfurt / Oder
Artillerie-Ersatz-Abteilungen I/59 und II/59



Definitielijst

Abteilung
Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond uit een aantal Kompanien. De Abteilung was de kleinste eenheid die individueel kon opereren en zichzelf kon handhaven. In theorie bestond een Abteilung uit 500 - 1.000 man.
Artillerie
Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.
Bataillon
Maakte meestal deel uit van een Regiment en bestond meestal uit een aantal Kompanien. In theorie bestond een Bataillon uit 500 - 1.000 man.
Infanterie
Het voetvolk van een leger (infanterist).
Regiment
Onderdeel van een divisie. Een divisie bestaat uit een aantal regimenten. Bij de landmacht van oudsher de benaming van de grootste organieke eenheid van één wapensoort.