Vietinghoff gen. Scheel, von, Heinrich-Gottfried

    Geboortedatum:
    6 december 1887 (Mainz/Rheinhessen, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    23 februari 1952 (Pfronten-Ried/Beieren, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Generalleutnant Von Vietinghoff gen. Scheel werd op 24 november 1939 de commandant van de 5 Pz.Div. in Polen. Op 26 oktober 1940 werd hij aangesteld als Generalleutnant van het XIII Armeekorps. Het Korps was gelegerd in West Europa waar het was ingedeeld in het 16.Armee. Het kreeg tot doel om bij de eerste aanvalsgolf te zitten in operatie "Seelöwe" (de invasie op Groot-Brittannië). Van 1 november 1940 tot 10 juni 1942 was hij General der Panzertruppe en commandant van het XXXXVI Panzerkorps wat op 22 juni 1941 naar het Oostfront ging. Van 1 september tot 1 december 1942 was hij de opperbevelhebber van het 9.Armeein Rusland. Vanaf 1 december 1942 was hij echter de opperbevelhebber van het 15.Armee in Frankrijk tot 15 augustus 1943, waarna hij tot 26 oktober 1944 de opperbevelhebber werd van het 10.Armee in Italië. Van 26 oktober 1944 tot 15 januari 1945 verving hij Generalfeldmarschall Albert Kesselring in Italie die verwond was geraakt aan zijn hoofd tijdens een auto-ongeluk. Hij was daarmee de opperbevelhebber van het Zuidwesten. Daarna werd Generaloberst Von Vietinghoff gen. Scheel van 29 januari 1945 tot 9 maart 1945 de opperbevelhebber van Heeresgruppe Kurland in Letland. Tot slot was hij van 10 maart 1945 tot 2 mei 1945 nog de opperbevelhebber van het Zuidwesten en Heeresgruppe C Italië. Op 23 mei 1945 werd hij gevangen genomen in Bozen (Italë).

    Bevorderingen:
    6 maart 1906: Fähnrich;
    27 januari 1907: Leutnant;
    24 juni 1915: Hauptmann;
    1 maart 1926: Major;
    1 februari 1931: Oberstleutnant;
    1 april 1933: Oberst;
    1 april 1936: Generalmajor;
    1 maart 1938: Generalleutnant;
    1 juni 1940: General der Panzertruppe;
    1 september 1943: Generaloberst.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Toegekend op:
    13 september 1914
    Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Toegekend op:
    23 april 1915
    Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Toegekend op:
    18 april 1918
    Bijzonderheden:
    Met zwaarden
    Ritter des Königlicher Preussischer Hausordens von Hohenzollern
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met zwaarden
    Ritterkreuz II. Klasse des Königlich Sächsischer Albrechtsordens
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met oorlogsdecoratie
    Ritter III. Klasse zum Kaiserlicher Orden der Eisernen Krone
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Bijzonderheden:
    Met oorlogsdecoratie
    Militärverdienstkreuz III. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Generalleutnant (Generaal-majoor)
    Eenheid:
    5.Panzer-Division, Heer
    Toegekend op:
    21 september 1939
    Uitgereikt voor:
    Operatie Fall Weiss
    Bijzonderheden:
    Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al ontvangen op 13 september 1914.
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Generalleutnant (Generaal-majoor)
    Eenheid:
    5.Panzer-Division, Heer
    Toegekend op:
    28 september 1939
    Uitgereikt voor:
    Operatie Fall Weiss
    Bijzonderheden:
    Had het IJzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 23 april 1915.
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Panzertruppen (Luitenant-Generaal der Pantsertroepen)
    Eenheid:
    XIII.Armeekorps, 12.Armee, Heeresgruppe A, Heer
    Toegekend op:
    24 juni 1940
    Uitgereikt voor:
    Operatie Fall Gelb
    Samenvatting:
    Aanbeveling:
    Toegekend voor zijn rol als korpscommandant tijdens de snelle vorming van een bruggenhoofd ten zuiden van het Canal des Ardennes. Na het voltooien van 16-tons bruggen op de eerste dag werd de oversteek van 3 tankdivisies mogelijk gemaakt en door uitbreiding ervan de operationeel beslissende doorbraak door de Franse stellingen aan de Aisne.
    Bijzonderheden:
    85e Verlening.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Panzertruppen (Luitenant-Generaal der Pantsertroepen)
    Eenheid:
    XXXXVI. Panzerkorps, 9. Armee, Heeresgruppe Mitte, Heer
    Toegekend op:
    22 april 1942
    Deutsches Kreuz in Gold
    Bijzonderheden:
    Verlening 111/1.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Generaloberst (Generaal)
    Eenheid:
    10. Armee, Heeresgruppe C, Heer
    Toegekend op:
    16 april 1944
    Samenvatting:
    De aanbeveling voor het Eichenlaub van Von Vietinghoff luidt als volgt:
    Generaloberst von Vietinghoff, bevelhebber van een leger aan het zuid Italiaanse front leidde de terugtrekking van zijn troepen in zuid Italië en hun vele defensive gevechten tegen opeenvolgende Geallieerde offensieve operaties. De succesvolle verdediging van de posities van dit leger gedurende 6 maanden tegen een grote overmacht van de Geallieerden op het land, in de lucht en op zee zijn grotendeels te danken aan de leiding van de opperbevelhebber.
    Bijzonderheden:
    456e Verlening.
    Ritterkreuz mit Eichenlaub
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Bijzonderheden:
    Zilveren versie
    Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    General der Panzertruppen (Luitenant-Generaal der Pantsertroepen)
    Eenheid:
    XXXXVI. Panzerkorps, 9. Armee, Heeresgruppe Mitte, Heer
    Uitgereikt voor:
    Operatie Barbarossa
    Medaille

    Bronnen