Hélène Vagliano werd op 3 juli 1909 in Parijs geboren en kwam uit een welgestelde Frans-Griekse familie. In september 1939 ging Hélène zich al met haar moeder inzetten voor liefdadigheidsorganisaties en na de Franse nederlaag in juni 1940 werd ze plaatselijk organisator van het Maison du Prisonnier. In 1943 werd ze toegevoegd aan het Bureau Central de Renseignements et d'action (BCRA) en onder de schuilnaam ‘veilleuse’ actief binnen het inlichtingennetwerk Tartane-Masséna. Op 29 juli 1944 ging het fout. Die dag werd Hélène in Cannes gearresteerd door de Gestapo en naar de Nouvelles Prisons in Nice gebracht, waar ze werd ondervraagd en gemarteld.
Woedend over de landingen van de Geallieerden in Zuid-Frankrijk, haalden Duitse troepen Hélène Vagliano en 22 andere politieke gevangenen uit hun cellen en brarhten ze per vrachtwagen naar een braakliggend terrein in de Ariane wijk ten noordoosten van Nice, langs de rivier de Paillon. Daar werden ze gelijktijdig met machinegeweren neergeschoten.
In Cannes dragen een straat en een school haar naam, die ook voorkomt op het oorlogsmonument van de stad. Ze ligt begraven in de crypte van de orthodoxe kerk in Cannes. Hélène Vagliano werd postuum benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer en onderscheiden met de Medaille van het Verzet en het Croix de Guerre met Palm. Ze kreeg ook de eretitel "Gestorven voor Frankrijk" van het Ministerie van Veteranenzaken op 11 mei 1965.
Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!