Alfonds Asselman vertelt vanuit zijn zorg appartement in Kloosterzande zijn belevenissen in de tijd als dienstplichtig militair op het eiland Java in Indonesië in de periode tussen 1947 en 1950. Hij woonde destijds aan de Oude Kade in Graauw, Zeeuws-Vlaanderen. Dhr. Alfons Asselman diende als dienstplichtig soldaat bij de 3de compagnie van het 4e bataljon Garde Regiment Jagers (onderdeel van de D-divisie “Palmboom”).
Op 30-05-1947 vertrok hij aan boord van de "SS Johan de Witt" naar Nederlands-Indië. Zijn eenheid werd op Java ingezet bij de 1ste en 2de politionele actie.
02-03-1950 kwam hij met de "SS Waterman" terug in Nederland
Als 19 jarige jongen uit Zeeuws-Vlaanderen werd hij in 1947 opgeroepen om met vele andere Nederlandse jongens te dienen in Indonesië.
Deze inzet worden de politionele acties genoemd en waren grootschalige militaire operaties van het Nederlandse leger in Indonesië tussen 1945-1950, die erop gericht waren om Indonesische Onafhankelijkheid te voorkomen.
Omdat Alfonds volgens hem goed kon schieten tijdens zijn opleiding in Nederland werd hij bij de inzet in Indonesië ingedeeld in de voorhoede van acties van de landmacht. Het beschikbare wapentuig was verouderd en je liep in de voorhoede constant gevaar dat je door sluipschutters vanuit de jungle neergeschoten werd.
Hij heeft vele kameraden gewond zien raken of zien sneuvelen. Zelf is hij eveneens gewond geraakt.
Nu vele jaren later heeft hij nog steeds schuldgevoelens en onverwerkte trauma’s van de gebeurtenissen in de Jungle van Java.
Tijdens de acties in de jungle moesten zij de Indonesische guerrilla's zien uit te schakelen. De guerrilla's gebruikten met behulp van de overgebleven Japanse militairen de Indonesische dorpsbevolking hierbij als schild met als gevolg dat Alfonds en zijn kameraden beschoten werden zij terug begonnen te schieten maar dan vaak de onschuldige dorpsbevolking uit de Kampongs slachtoffer werden van deze beschietingen.
De aanblik van de vele onschuldige doden is hij nooit vergeten en hij heeft over zijn daden nog steeds een schuldgevoel. Terwijl hij geen keuze had omdat de Nederlandse regering had besloten ten koste van alles de kolonie Indonesië te behouden en jonge Nederlandse jongens met verouderd wapentuig de jungle in te sturen...
Ga naar oorlogsherinneringen.nl om verder te lezen en ontdek meer.
Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!