De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Weichs, von, Maximillian

Geboortedatum:
12 november 1881 (Dessau/Saksen-Anhalt, Duitsland)
Overlijdensdatum:
27 september 1954 (Bornheim/Noord-Rijnland-Westfalen, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Maximilian Maria Joseph Karl Gabriel Lamoral Reichsfreiherr von und zu Weichs an der Glon (12 november 1881 in Dessau – 27 september 1954 op slot Rösberg in Bornheim-Rösberg) was een Duits legerofficier (vanaf 1943 generaal-veldmaarschalk) en tijdens de Tweede Wereldoorlog Armee- en Heeresgruppen opperbevelshebber.
Tijd voor de oorlog
Nadat Weichs op 1 april 1933 gepromoveerd werd tot generaal-majoor en tegelijkertijd benoemd werd tot derde infanterie leider in Potsdam, volgde al in oktober van ditzelfde jaar de benoeming tot commandant van de derde cavalerie divisie in Weimar.
In 1935 werd onder leiding van Weichs begonnen met de omvorming van de derde cavalerie divisie tot de eerste pantser divisie. Weichs werd in april 1935 tot generaal-luitenant gepromoveerd. Anderhalf jaar later werd hij generaal van de cavalerie en een jaar later op 12 oktober 1937 commanderend generaal van de 13de Armeekorps en van Wehrkreis XIII (13) in Neurenberg.
In de lente van 1939 was Weichs met zijn korps betrokken bij de bezetting van Tsjecho-Slowakije.
Tweede Wereldoorlog
Aan het begin van de Tweede Wereldoorlog tijdens de Polenveldtocht was Weichs verder commanderend generaal van het 13de Armeekorps en had zodoende deel aan de verovering van Warschau. In oktober 1939 werd hij opperbevelshebber van het tweede Armee en maakte hij deel uit van de veldtocht op Frankrijk. Nadat hij dit had afgesloten werd hij op 19 juli 1940 gepromoveerd tot Generaloberst.
Samen met het tweede Armee nam Weichs op 10 april 1941 deel aan de veldtocht op de Balkan en aanvaardde hij op 16 april de capitulatie van het Joegoslavische leger.
Bij het begin van de oorlog tegen de Sovjetunie op 22 juni 1941 werd Weichs en zijn tweede Armee ingezet in het verbond van Heeresgruppe Mitte. Bij de slag om Kiev werden het tweede Armee en Panzergruppe 2 tijdelijk naar het zuiden gestuurd waar ze de opdracht kregen Woronesch in te nemen. Midden juli 1942 nam hij de post van de afgezette Fedor von Bock als leider van Heeresgruppe B over. Met deze Heeresgruppe maakte hij deel uit van operatie Braunschweig die de voorzet naar Stalingrad zou moeten zijn. Na de successen van de Sovjetse operatie Uranus in de slag van Stalingrad vormde het zuidelijke deel van zijn Heeresgruppe, de nieuwe Heeresgruppe Don. Deze laatste Heeresgruppe werd al in de winter van 1942/43 door tegenoffensieven van het Rode Leger verslagen en vernietigd. Op 1 februari 1943 werd Weichs alsnog benoemd tot generaal-veldmaarschalk en in juli 1943 werd hij verplaatst naar de Führerreserve.
Al in augustus 1943 werd Weichs gereactiveerd en op hetzelfde moment benoemd tot opperbevelhebber Südost en OB van Heeresgruppe F.
In de herfst van 1944 organiseerde hij het terugtrekken van Duitse troepen van Griekenland en Joegoslavië tijdens de Sovjetse operatie van Belgrade. Dit was tegen de bevelen van Hitler in die terugtrekkende bewegingen aan het Oberkommando des Heeres als vijandelijke aanvallen presenteerde.
Op 25 maart 1945 werd Weichs permanent verplaatst naar de Führerreserve en op 2 mei 1945 werd hij door Amerikaanse eenheden in Ettal bij Beieren gevangen genomen.
Tijdens het Gijzelmoord-proces werd Weichs samen met andere officiers van de Wehrmacht aangeklaagd vanwege de moord op honderdduizenden burgers. Het proces tegen Weichs werd vanwege zijn slechte gezondheid uitgesteld en Weichs werd uit zijn gevangenschap vrijgelaten.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
18 september 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al gekregen op 20 september 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
29 september 1939
Bijzonderheden:
Had het Ijzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 12 november 1915.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
General der Kavallerie (Luitenant-generaal)
Eenheid:
Oberbefehlshaber der 2. Armee
Toegekend op:
29 juni 1940
Samenvatting:
Toegekend wegens het succes van zijn Armee tijdens Fall Rot wegens het doorbreken van de Franse defensie aan de Aisne in een 2 dagen durend gevecht en voor de achtervoging die erop volgde.
Bijzonderheden:
105e Verlening
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
11 april 1941
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
7 augustus 1941
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
23 september 1941
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
18 oktober 1941
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
19 oktober 1941
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
10 september 1943
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
19 januari 1944
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Eenheid:
Oberbefehlshaber Südost
Toegekend op:
5 februari 1945
Samenvatting:
Toegekend wegens zijn succes bij het terughalen van de Duitse troepen uit zuid Griekenland door Joegoslavië en terug naar een beter bezet gebied eind 1944. Tijdens de terugtocht van 4, 5 maanden door ruw terrein en onder sterke tegenstand van partizanene, speelde Weichs een cruciale rol bij het verzekeren van het succes van deze manoeuvre zonder zware verliezen en voor deze prestatie werd hij dienovereenkomstig onderscheiden.
Bijzonderheden:
731e Verlening
Ritterkreuz mit Eichenlaub

Bronnen

Foto

Achtergrondartikelen