Jodl, Alfred Josef Ferdinand

Geboortedatum:
10 mei 1890 (Würzburg/Unterfranken, Duitsland)
Overlijdensdatum:
16 oktober 1946 (Neurenberg/Beieren, Duitsland)
Vermeld op:
Herdenkingstekst Alfred Jodl
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Alfred Josef Ferdinand Jodl werd op 10 mei 1890 geboren als Alfred Baumgärtler, zoon van de Beierse Hauptmann der Artillerie Johannes Jodl en Therese Baumgärtler. Zijn ouders waren niet gehuwd, mede omdat de familie van Johannes Jodl een boerendochter te min vond voor iemand uit een militaire familie. Toch huwden ze in 1899, nadat Johannes Jodl afscheid had genomen van het leger. Hij was de broer van Ferdinand Jodl.

Alfred Jodl huwde in september 1913 met Irma Gräfin von Bullion. Op 18 april 1944 overleed Irma te Königsberg. Jodl hertrouwde op 7 maart 1945 met Luise Katharina von Benda.

Tijdens het Neurenberger proces behoorde Jodl tot de 24 hoofdaangeklaagden. Op 1 oktober 1946 werd hij schuldig bevonden aan alle vier de aan hem toebedeelde aanklachten. Jodl werd ter dood door ophanging veroordeeld. Al direct na de veroordeling rees twijfel en onenigheid bij de Geallieerden over de rechtmatigheid van de veroordeling. Bezwaren werden echter afgewezen. Op 16 oktober 1946 werd het vonnis te Neurenberg voltrokken. Het stoffelijk overschot werd gecremeerd en de as in de Isar uitgestrooid.

Luise von Benda streed de jaren daarna voor eerherstel van haar echtgenoot. Te München gelukte het haar een uitspraak te krijgen, waarbij op twee punten de uitspraak werd herzien. Hiermee zou Jodl, indien hij nog geleefd had, niet ter door veroordeeld zijn. De uitspraak werd op 2 maart 1953 rechtsgeldig verklaard. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten accepteerden de uitspraak niet en deze werd dan ook aangehouden. De Amerikaanse autoriteiten en Louise von Benda kwamen hierna tot een vergelijk waarbij de nalatenschap van Jodl werd vrijgegeven en zijn weduwe aanspraak kon maken op nabestaande pensioen, zonder dat het oordeel van het Neurenberger proces werd teruggedraaid. Hierop herriep het Beierse Ministerie op 3 september 1953 de uitspraak van 2 maart 1953.
Alfred Jodl's naam werd bijgeschreven op het familiegraf van Jodl op het Frauneninsel (Chiemsee).

Bevorderingen:
juli 1910: Fähnrich;
28 oktober 1912: Leutnant;
1916: Oberleutnant;
juli 1921: Rittmeister;
1923: Hauptmann;
1 februari 1932: Major;
1 augustus 1935: Oberst;
1 april 1939: Generalmajor;
19 juli 1940: General der Artillerie;
30 januari 1944: Generaloberst.

Loopbaan:
1895: Volksschule, Landau;
1899: Volksschule, München;
?: Theresien-Gymnasium, München;
1903 - 1910: königlich-bayerische Kadettenkorps, München;
juli 1910: 4. bayerische Feldartillerieregiment, Augsburg;
1911 - 1912: bayerische Kriegsschule, München;
?: 4. bayerische Feldartillerieregiment, Augsburg;
1917: Batteriekommandant, 72. k. ungarischen Feldkanonen-Regiment;
1918: Generalstabsoffizier;
juni 1919: Batterieführer, leichten Artillerie-Regiment 22;
1 oktober 1919: Reichswehrartillerie-Regiment 21, Landsberg am Lech;
?: Führergehilfenlehrgang I, München;
?: Batteriechef, Artillerie-Regiment 21;
1 oktober 1923: Führergehilfenlehrgang II, Berlin;
mei 1924: Reichswehrministerium, Berlin;
oktober 1924: Stabsoffizier, 7. Division, München;
1 oktober 1927: Chef, 5. Batterie, Artillerieregiment 7;
1928 - 1932: Lehrer Taktik und Kriegsgeschichte;
1 juni 1932: Gruppenleiter, Operationsabteilung, Truppenamt, Reichswehrministerium;
20 juni 1935: Chef, Abteilung Landesverteidigung, Wehrmachtführungsamt (WFA);
1938: Chef Wehrmachtführungsamt (WFA), Oberkommando der Wehrmacht (OKW);
1 oktober 1938: Artilleriekommandeur 44. Infanterie-Division;
23 augustus 1939: Chef des Wehrmachtführungsamtes;
13 mei 1945: Wahrnehmung der Geschäfte des Chefs OKW;
23 mei 1945: Arrestatie door Britse troepen;
?: Kriegsgefangenenlager Nr. 32 (Camp Ashcan), Bad Mondorf;

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
30 september 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al ontvangen op 20 november 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
23 december 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 3 mei 1918.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
General der Artillerie (Luitenant-Generaal der Artillerie)
Toegekend op:
25 maart 1942
Bijzonderheden:
Toegekend met zwaarden.
Vapaudenristin 1.luokka rintatähtineen (VR 1 rt)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
30 januari 1943
Goldenes Parteiabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
23 december 1943
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
23 december 1943
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generaloberst (Generaal)
Toegekend op:
20 juli 1944
Bijzonderheden:
Gepresenteerd op 2 september 1944.
Verwundetenabzeichen 20 juli 1944 in Schwarz
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generaloberst (Generaal)
Eenheid:
Chef des Wehrmachtführungsstabes / Oberkommando der Wehrmacht
Toegekend op:
6 mei 1945
Samenvatting:
Voordracht:
"Na meerjarige dienst als Chef der Abteilung Landesverteidigung bij het vroegere Wehrmachtsamt des Kriegsministers en Oberbefehlshaber der Wehrmacht, sinds 4 februari 1938 Chef van het Wehrmacht-Amtes bij het Oberkommando der Wehrmacht, na één jarig frontdienst als Artillerie-Kommandeur Wenen, sinds 1 september 1939 (aanvang van de veldtocht in Polen) Chef bij de Wehrmachtführungsstabes bij het Oberkommando der Wehrmacht, in deze functie zonder onderbreking tot heden, na afsluiting van de veldtocht in het Westen bevorderd van Generalmajor tot General der Artillerie, sinds 30 januari 1944 Generaloberst. Laatste grote opdracht, 6 mei 1944 onderhandelingen met Eisenhower."
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generaloberst (Generaal)
Eenheid:
Chef, Wehrmachtführungsstab, Oberkommando der Wehrmacht, Wehrmacht
Toegekend op:
7 mei 1945
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Bijzonderheden:
De formele verlening van het Eichenlaub aan Jodl is onduidelijk, maar op basis van een "Vermerk", akten notitie. De verlening zou op 7 mei 1945 door Dönitz zelf zijn doorgevoerd en het Eichenlaub werd door Dönitz aan Jodl op 10 mei 1945 overhandigd.
De nummering van officiële toekenningen is gestopt bij 843. Op basis van de aangenomen datum zou dit de 865e Verlening zijn geweest.

Bronnen

  • Foto 2: Tharandter
  • Foto: Wilco Vermeer collection
    - Tharandter (grave)
  • - FELLGIEBEL, W.P., Elite of theThird Reich, Helion & Company Limited, Solihull, 2003.
    - Kwasny A., Kwasny G., Die Eichenlaubträger 1940-1945 (CD), Deutsches Wehrkundearchiv, Lage-Waddenhausen, 2001
    - Ritterkreuz Archiv II/2010, Veit Scherzer, Ranis, Juni 2010, ISSN 1866-4709
    - Scheurig B., Alfred Jodl: Gehorsam und Verhängnis, Berlin, Frankfurt am Main, Propyläen, 1991, Lizenzausgabe Schnellbach: S. Bublies, 1999. ISBN 3926584661