De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Zangen, von, Gustav-Adolf

Geboortedatum:
7 november 1892 (Darmstadt/Hessen, Duitsland)
Overlijdensdatum:
1 mei 1964 (Hanau am Main/Hessen, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Gustav Adolf von Zangen werd geboren op 7 november 1892 in Darmstadt en
diende in de Eerste Wereld Oorlog als adjudant en stafofficier. Vanaf 1919 bekleedde hij als Polizei-Major diverse functies bij de politie en hij trad in 1935 weer in dienst bij het leger. Op 1 maart 1938 werd hij tot Oberst bevorderd en op 10 november 1938 nam hij het commando over van het 88e Infanterie-Regiment. Hiermee heeft hij zich eerst verdienstelijk gemaakt aan het Westelijke front en vanaf juni 1941 heeft hij met deze eenheid ook nog aan het Oostfront gevochten in Legergroep Midden. (Heersegruppe Mitte) Op 25 december 1941 kreeg hij het commando over de 17e Infanterie-Divisie en werd hij op 15 januari 1942 voor verschillende successen tijdens de veldtocht in Rusland onderscheiden met het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis. (Ritterkreuz des Eisernes Kreuz) Op 1 februari 1943 werd hij bevorderd tot Generalmajor en vervolgens op 1 januari 1943 tot Generalleutnant. Vanaf 1 april 1943 leidde hij het LXXXIV A.K. (Armee Korps) in Frankrijk als waarnemend commandant en op 1 juni 1943 werd hij benoemd tot bevelhebber van deze eenheid met de rang van General der Infanterie. Een paar maanden later verruilde hij dit Leger Korps voor het LXXXVII A.K. in Bretagne (Frankrijk) en deze eenheid werd vervolgens overgeplaatst naar het Voralpen gebied in noord Italië. Hier werd het LXXXVII A.K omgedoopt naar Armeegruppe von Zangen. Op 25 augustus 1944 werd hij benoemd tot opperbevelhebber van het 15e Leger (15. Armee) en die functie bleef hij behouden tot aan zijn krijgsgevangenschap. Op 5 november 1944 werd hij onderscheiden met het Eikenloof bij het Ridderkruis, (Eichenlaub zum Ritterkreuz des Eisernes Kreuz) voor de wijze waarop hij het 15e Leger had teruggeleid over de Schelde en voor de zware veldslag die hij daar vervolgens voor het behoud van het Schelde gebied uitgevochten had. Het 15e Leger werd in april 1945 in het Ruhrgebied vernietigd en General der Infanterie von Zangen werd hier door de Amerikanen gevangen genomen. Hij werd in 1948 vrijgelaten, keerde terug naar Duitsland en komt op 1 mei 1964 te overlijden in Hanau am Main.

Bevorderingen:
24 februari 1911: Fahnenjunker;
18 augustus 1912: Leutnant;
27 januari 1916: Oberleutnant;
15 juni 1919: Hauptmann (Polizei);
1 juli 1928: Major (Polizei);
1 april 1934: Oberstleutnant (Polizei);
15 oktober 1935: Oberstleutnant (RDA 1 september 1935 -13-);
1 maart 1938: Oberst (RDA -16-);
1 februari 1942: Generalmajor (RDA -19-);
1 januari 1943: Generalleutnant (RDA -36-);
1 juni 1943: General der Infanterie (RDA -3-).

Loopbaan:
24 februari 1911: In dienst;
8 augustus 1914: 9. / Infanterie-Regiment Nr. 160;
27 januari 1915: Bataillons-Adjutant;
1 juli 1915: Regiments-Adjutant;
2 februari 1917: Kompanieführer;
15 februari 1917: Brigadeadjutant;
18 april 1917: Ordonnanzoffizier Stab 15. Infanterie-Division;
20 februari 1918: Kompanieführer;
24 mei 1918: Generalstab 15. Infanterie-Division;
6 januari 1919: Hilfsoffizier Generalkommando VIII;
6 juni 1919: Referent Stab Sicherheitspolizei Berlin;
31 januari 1920: Ontslag leger;
1 augustus 1922: Leiter des Innendienst / Adjutant Abteilungskommando Ilmersdorf;
20 juni 1924: Leiter der Abteilung Z 1;
25 mei 1929: Gruppenkommando Mitte;
15 oktober 1935: Kommandeur II. / Infanterie-Regiment 51;
10 november 1938: Kommandeur Infanterie-Regiment 88;
25 december 1941: Kommandeur 17. Infanterie-Division;
1 april 1943: Kommandierender General LXXXIV. Armeekorps;
1 augustus 1943: Kommandierende General LXXXVII. Armeekorps;
8 juli 1944: Befehlshaber Armeegruppe von Zangen/Armeegruppe Voralpenzone;
25 augustus 1944 - april 1945: mit der Führung beauftragt 15. Armee / Heeresgruppe B.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Oberst (Kolonel)
Eenheid:
Kommandeur Infanterie-Regiment 88 / 15.Infanterie-Division
Toegekend op:
9 november 1939
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 2e Klasse al ontvangen op 13 september 1914.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Oberst (Kolonel)
Eenheid:
Kommandeur Infanterie-Regiment 88 / 15.Infanterie-Division
Toegekend op:
12 mei 1940
Bijzonderheden:
Had het IJzeren Kruis 1e Klasse al ontvangen op 19 maart 1915.
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1942
Medaille
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Oberst (Kolonel)
Eenheid:
Führer 17.Infanterie-Division
Toegekend op:
15 januari 1942
Bijzonderheden:
809e Verlening.
Eenheid is de eenheid ten tijde van uitreiking van de onderscheiding.
Het ridderkruis werd verleend voor acties als Kommandeur Infanterie-Regiment 88 / 15.Infanterie-Division / LVII.Armee-Korps / 4.Armee / Heeresgruppe Mitte.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-generaal der Infanterie)
Eenheid:
mit der Führung beauftragt 15.Armee / Heeresgruppe B
Toegekend op:
5 november 1944
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Bijzonderheden:
647e Verlening.

Bronnen

Foto