TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Debschitz, von, Attila Rüdiger Franz Paul Ernst

Geboortedatum:
9 november 1920 (Nieder-Kunzendorf/Silesië, Duitsland)
Overlijdensdatum:
15 februari 2019
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Derde Rijk)

Biografie

Attila von Debschitz werd op 9 november 1920 in Nieder-Kunzendorf geboren. In 1939 ging hij van school in Breslau en meldde zich aansluitend bij de Offizierschule in Wünsdorf, als lid van Panzer-Regiment 31.
Tijdens de Tweede Wereldoorlog nam hij deel aan de veldtocht in Frankrijk. Hierna volgde inzet in de Balkan, Griekenland en op Kreta. Aanvankelijk werd hij aangesteld om deel te nemen aan het Afrika-Korps, maar werd bij aanvang van de veldtocht in het Oosten naar het Oostfront gezonden als Zugführer. Op 1 april 1941 werd hij tot Leutnant bevorderd. In februari 1942 raakte hij zwaar gewond. Na herstel meldde hij bij de 22.Infanterie-Division en werd op Kreta ingezet. In juli 1943 werd hij weer naar de Sovjet-Unie gezonden als Kompanieführer in een Panzer-Regiment. Op 31 december 1943 raakte hij wederom gewond maar was februari 1944 weer inzetbaar en werd bevorderd tot Oberleutnant. In oktober 1944 raakte hij wederom gewond. Na drie dagen ziekenhuis kwam hij weer aan het front om twee dagen later wederom gewond te raken. Ondanks zijn verwondingen bleef hij op zijn post.Met zijn eenheid nam hij hierna deel aan de slag bij Minsk, waarbij hij en zijn eenheid op 7 november 1944 totaal 16 Sovjet T 34 vernietigde. Aanvankelijk zou hij als docent naar de opleiding in Wünsdorf gaan, maar door de toestand aan het front ging dit niet door. Na de strijd aan het Oderfront, wordt hij met een verwonding aan zijn been opgenomen binnen de Waffen-SS en tot SS-Hauptsturmführer bevorderd. In April 1945 volgde inzet tegen de Amerikanen bij Paderborn en vervolgens bij het Begleitbatallion Reichführer-SS in Berlijn. Na een mislukte uitbraakpoging uit Berlijn, werd Attila op 13 mei 1945 door de Sovjets krijgsgevangen genomen. Na aan Polen te zijn uitgeleverd werd hij daar dagenlang mishandeld, maar wist naar Messchede te ontsnappen.

Na de Tweede Wereldoorlog nam Attila baantjes als Paardenknecht en Vrachtwagenchauffeur en wordt in 1947 zelfstandig autoverhuurder. Op 11 augustus 1950 huwde hij met Irmgard Diedrich. In 1953 werd hij Schutterskoning bij de Schützengemeinschaft Meschede Nord e.V.. In 1958 trad hij in dienst bij de Bundeswehr, maar vanwege zijn kortstondige diensttijd bij de Waffen-SS werd hij slechts als Oberleutnant aangesteld. Attila von Debschitz diende bij een Panzer-Bataillon in Hemer en Lingen en werd in 1960 overgeplaatst naar de MAD Gruppe 1 en werd Dezernent 4. Op 1 april 1973 ging hij wegens ziekte als Hauptmann uit dienst.
Op 11 januari 1976 overleed Irmgard. Op 23 juli 1976 hertrouwde Attila met Erika Kersten.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
5.Panzer-Division
Toegekend op:
3 juni 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
5.Panzer-Division
Toegekend op:
4 januari 1942
Medaille
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
5.Panzer-Division
Toegekend op:
22 maart 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
5.Panzer-Division
Toegekend op:
15 maart 1944
Panzerkampfabzeichen II Stufe
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
5.Panzer-Division
Toegekend op:
28 oktober 1944
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
5 februari 1945
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
5 februari 1945
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
5 februari 1945
Nahkampfspange in Bronze
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
16 maart 1945
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Hauptsturmführer der Waffen SS
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
16 maart 1945
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
19 maart 1945

Bronzen versie.
Infanterie-Sturmabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Eenheid:
Begleitbattalion Reichsführer-SS, Berlin
Toegekend op:
16 maart 1945
Panzervernichtungsabzeichen in Silber

Bronnen

  • Foto 1: Familie
  • - Bundeswehr Wehrpass

Foto

Thema's