TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, België, Frankrijk en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Bidermann, Gottlob-Herbert (Gren.Reg.437)* 28 augustus 1920
† 1 september 2010

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Abbas, Horst07-09-1910  
Abel, Adolf Wilhelm (161. Infanterie-Division)18-10-191426-08-1944meer 
Abel, Alfred (KG 53)31-12-192002-01-1943meer 
Abel, Eugen (Fallschirm-Lehr-Abteilung)20-12-1917  
Abel, Fritz-Wilhelm (Kampfgeschwader 3 "Blitz")28-11-191902-03-1945meer 
Abel, Herbert (Fern-Aufkl.Gr. 10)06-06-1918  
Abel, Josef (Infanterie-Regiment 217)03-01-191401-12-1984meer 
Abel, Karl (Flak)   
Abel, Ulrich, Dr. ('U-193')03-03-191223-04-1944 
Abel, Walter (Grenadier-Regiment 410)   
Abel, Walter (Kampfgeschwader 55 'Greif')   
Abel, Werner Ernst Hermann (Schützen-Regiment 33)22-05-191404-10-1943 
Abele, Arnulf (Gren.Reg. 'Hoch u. Deutschmeister')08-11-191402-07-2000 
Abele, Emil (Panzer-Regiment 35)14-05-191431-07-1993 
Abendroth, von, Ferdinand Max Karl04-01-191616-07-1944 
Aberle, Heinrich Ferdinand (Inf.Reg. 282)21-11-188928-12-1941 
Ableiter, Walter   
Ablinger, Alois   
Ablinger, Alois09-04-192213-06-1944 
Abraham, Erich Max Robert16-11-192108-12-1943 
Abraham, Willi   
Abraham, Wolfgang   
Abrahamczik, Rudolf17-04-192004-12-1996 
Abratis, Herbert Karl21-03-191829-03-1945meer 
Abromeit, Heinz03-08-1918  
Abs, Gerhard  meer 
Achatz, Alois21-07-191404-02-1942 
Achilles, Albrecht Adolf Konrad15-01-191427-09-1943 
Achtermann, Wilhelm (Pz.Art.Reg.19)28-03-192410-04-1945 
Ackermann, Albert (s.He.Pz.Jäg.Abt.663)05-07-191500-03-1945 
Ackermann, Alwin (KG 77) 12-07-1943 
Ackermann, Georg (KG 53 'Legion Condor')12-03-191816-12-2007meer 
Ackermann, Heinz (Kampfgeschwader 6)   
Ackermann, Herbert ('U-185')29-12-191625-08-1943 
Ackermann, Karl (KG 4 'General Wever')   
Adam, Hans-Hermann (Artillerie-Regiment 333)10-08-1911 meer 
Adam, Helmut (Sturmgeschütz-Abteilung 192)01-10-191601-12-1942 
Adam, Walter   
Adamowitsch, Felix (Sturmgeschütz-Brigade 904)20-11-191910-02-2013 
Adamsons, Miervaldis29-06-191023-08-1948meer 
Adelsmair, Alois11-06-191316-02-1943 
Ademeit, Horst08-02-191207-08-1944meer 
Adolff, Heinz-Paul29-06-191417-07-1943 
Adolph, Günther14-11-1914 meer 
Adolph, Walter11-06-191318-09-1941 
Adolph, x   
Adomeit, Reinhard Erich14-07-191428-02-1945 
Adrario, Friedrich29-11-191825-06-2011meer 
Adrian, Josef-Hubert25-09-191100-03-1945 
Adrian, Paul   
Adrian, Ulrich19-03-191505-10-1941 
Aechtner, Fritz04-03-191601-05-2007 
Afheldt, Eckard15-08-192103-12-1999 
Afheldt, Werner18-11-1908 meer 
Agarici, Horia06-04-191113-07-1982 
Ager, Franz14-02-1915  
Agtha, Egon August29-01-191802-05-1945 
Ahlburg, Richard   
Ahlers, Bruno03-11-1915 meer 
Ahnert, Heinrich-Wilhelm29-04-191523-08-1942 
Ahnert, Heinz17-07-1917  
Aho, Johannes Martti19-11-189621-06-1968 
Ahrens, Albert25-07-191710-03-1980 
Ahrens, Friedrich06-05-1916 meer 
Ahrens, Gerd01-08-191603-09-2007meer 
Ahrens, Helmut  meer 
Ahrens, Hermann Gustav Paul (Pio.Bat.183)02-12-191929-09-1944 
Ahrens, Hinrich15-03-192131-12-2009meer 
Ahrens, Wilhelm "Willi"01-10-191226-08-1998 
Aichwalder, Josef   
Aigen, Reinhard20-05-191319-09-1943meer 
Aigner, Anton30-11-191416-11-1999 
Aigner, Hellmuth18-12-1905 meer 
Aigner, Ludwig15-07-1916  
Aigner, Sebastian   
Aingst, Gottfried   
Aitzetmüller, Josef07-09-191413-08-1941 
Albat, Ernst18-05-191700-00-1992 
Alber, Hermann Karl (SS-Pz.Gren.Reg.20)12-11-192502-08-1944 
Alber, Robert13-10-190607-06-1988 
Albers, Hans (Lw-Aufklärungsgruppe)03-05-1914  
Albers, Hans-Peter20-11-191410-03-1956meer 
Albers, Hans-Wilhelm12-06-191404-06-1944meer 
Albers, Walter17-01-192322-08-1943 
Albert, d', Benvenuto24-10-1919  
Albert, Wilhelm (Panzerjäger-Abteilung 35)24-04-191715-12-2004meer 
Alberts, Hermann ('Z-31')06-03-190523-04-1988 
Albiez, Wilhelm   
Albohm, Wilhelm19-03-192207-08-2001 
Albowitz, Herbert   
Albrecht, Egon19-05-191825-08-1944meer 
Albrecht, Erich   
Albrecht, Fritz Wilhelm Karl23-12-190529-04-1977meer 
Albrecht, Gerhard30-11-1911  
Albrecht, Hans-Joachim18-03-192000-02-1945meer 
Albrecht, Heino09-03-192126-10-1995 
Albrecht, Oskar24-09-191413-11-1992meer 
Albrecht, Otto16-08-1912  
Albrecht, Reinhold   
Albrecht, Walter08-05-191423-05-1944 
Albrecht, Willy07-07-190709-09-1996 
Albust, Rudolf28-06-191309-04-1945 
Aldenhoven, Franz02-02-192306-07-1943 
Aldinger, Hermann (Flak-Regiment)22-07-190701-11-1993 
Aldrian, Eduard26-04-188801-10-1955 
Aldrian, Franz20-09-1895 meer 
Alex, Ernst01-03-191525-10-1965meer 
Alexander, Heinz   
Alexy, Hans24-02-191907-06-2007 
Alexy, Mathias   
Algermissen, Walter Wilhelm (Pz.Abt. 116)10-06-191528-12-1944 
Allersmeier, Heinz24-03-191723-03-2001meer 
Alles, Konrad   
Allexi, Josef11-06-1914  
Allmacher, Friedrich "Fritz"03-12-191426-12-1944meer 
Allritz, Hermann (Grenadier-Regiment 53)   
Alm, Karl04-01-191923-11-1944meer 
Alm, Werner04-05-1917 meer 
Almstedt, Heinrich   
Aloè, Herbert13-07-1914  
Alpers, Friedrich Ludwig Herbert25-03-190103-09-1944meer 
Alsleben, Dietrich (Sturmgeschütz-Brigade 912)06-04-192022-02-1945 
Altacher, Eduard24-01-191927-05-1945 
Alten, von, Ernst17-04-1913  
Altenaichinger, Robert03-01-192000-02-1994 
Altenburger, Günther ("U 515")19-09-191423-03-2009 
Altendorf, Heinz26-02-191714-09-2008 
Altendorf, Rudolf16-07-191901-01-1945 
Alteneder, Dr., Friedrich07-04-190912-01-1987 
Alter, Max17-01-191015-03-2001 
Altermann, Karl-Heinz (Pz-Gren.Reg. 25)04-06-192226-11-2013meer 
Althoff, Karl-Heinz   
Altmann, Gerhard (Kampfgeschwader 77) 00-01-1942 
Altmann, Gustav (Fallschirmjäger)13-04-191220-02-1981meer 
Altmann, Hans (Füsilier-Bataillon 57)24-04-191520-12-1943 
Altmann, Josef (Grenadier-Regiment 431)   
Altmann, Karl (Panzerjäger-Abteilung 160)01-11-191220-09-1942 
Altmann, Klaus (Kampfgeschwader 100 'Wiking')15-07-191812-10-1942 
Altner, Ernst-Georg04-12-190112-04-1945meer 
Altstadt, Rudolf16-01-191427-05-1974meer 
Altstädt, Erich   
Alvensleben, von, Ludolf-Hermann (SS)17-03-190101-04-1970meer 
Alves, Erich   
Aly, Günther   
Amado Lóriga, Santiago12-04-189031-01-1974 
Aman, Hans (Infanterie-Regiment 19)28-01-191627-09-1943 
Amann, Herbert (Sturmgeschütz-Abteilung 905)11-10-191912-01-1944meer 
Amann, Josef (Kampfgeschwader 100 'Wiking')   
Amann, Thomas (Pionier-Bataillon 157)31-08-190102-02-1944 
Ambos, Helmuth25-07-1912  
Ambos, Johann "Hans"05-12-1920 meer 
Ambrosius, Dr., Lothar11-05-190309-01-1971meer 
Ambrosius, Wilhelm14-06-190319-09-1955meer 
Ambrosy, Gerhard   
Ameiser, Anton01-08-190720-02-1976 
Amelung, Günther08-04-191429-03-1944 
Amelung, Heinz-Günther09-04-191726-12-1964 
Amerkamp, Siegfried25-03-192003-09-1995meer 
Ametsreiter, Ferdinand17-02-192107-03-1944 
Amlacher, Kurt01-05-192102-05-1945meer 
Amling, Fritz17-01-191606-03-1994 
Amling, Hans  meer 
Amling, Willi   
Ammann, Franz (Grenadier-Regiment 256)03-11-191918-08-1943meer 
Ammann, Lothar Harry Arthur (Pz-Gren.Reg.101)12-08-190205-02-1943 
Ammann, Paul (KG 4 "General Wever")05-08-192009-08-1991meer 
Ammeling, Bernhard22-01-191708-07-1943meer 
Ammer, Hermann (Grenadier-Regiment 62)08-03-191409-12-2000meer 
Ammermann, Rolf (Kriegsmarine)13-07-190923-03-1945 
Ammon, Friedrich   
Ammon, Lothar (Sturmgeschütz-Abteilung 190)   
Amsberg, von, Joachim28-12-190327-05-1981 
Amsel, Georg   
Amthor, Richard   
Amtmann, Baptist (Kampfgeschwader 54 'Totenkopf ')22-02-192001-01-1945 
Amtmann, Hans Leonard (Waffen SS)20-05-1919  
Anacker, Friedrich (Sturmgeschütz-Abteilung 191)   
Ancans, Robert11-11-191901-01-1982meer 
Anders, Friedrich04-11-191707-03-1988 
Anders, Georg   
Anders, Heinz   
Anders, Max   
Anders, Richard03-01-191509-09-1993meer 
Andersen, Ernst-August (Pio.Btl.196)20-07-1914  
Andersen, Klaus19-10-1918  
Andexer, Günther   
Anding, Friedrich26-06-191507-02-1996meer 
Andorfer, Anton23-12-191911-04-1945meer 
André, Harro19-06-191702-03-1943 
André, Heinrich   
Andree, Harry02-10-191315-08-1944meer 
Andrei, Tudor25-03-1915  
Andres, Ernst19-09-192111-02-1945meer 
Andres, Hans11-04-192225-03-1944 
Andres, Josef 31-01-1945 
Andresen, Julius   
Androw, Otto   
Andrä, Heinrich08-07-1915 meer 
Andrä, Heinz03-09-1921  
Angel, Otto20-02-191314-10-2002 
Angelmaier, Heinz (Sturmgeschütz-Brigade 279)22-07-191812-01-2014meer 
Angerbauer, Alfred (Gebirgsjäger-Regiment 100)   
Angerer, Fritz 16-02-1943 
Angerer, Hermann Ignaz (Artillerie-Regiment 96)02-12-189312-02-1942 
Angermaier, Josef30-04-191723-03-1943 
Angermann, Wilhelm (Artillerie-Regiment 225)23-04-1897  
Angerstein, Otto   
Anhalt, Günther (SS-Polizei-Rgt. 2)23-01-190627-04-1945meer 
Anhalt, Wilhelm28-03-191713-06-1979meer 
Aniol, Georg   
Aniszewski, Bruno26-03-1919  
Anlauft, Karl-Heinz15-05-191600-00-1977 
Anneken, Udo11-10-191711-10-1997meer 
Annuss, Gottfried Julius Karl09-03-191227-10-1985 
Ansons, Zanis04-12-191124-11-1968meer 
Antes, Paul   
Antonescu, Ion Victor02-06-188201-06-1946meer 
Antrup, Wilhelm "Willy"01-02-191014-11-1984meer 
Anzenhofer, Hermann (Pz-Aufklär.-Abt.17)05-06-192425-04-1945 
Anzinger, Max02-09-192012-01-1944 
Anzinger, Max15-09-191114-06-1944meer 
Apel, Heinrich12-06-1913  
Apel, Heinrich   
Apelt, Fedor14-10-190415-04-1988meer 
Aperats, Karlis04-03-189216-07-1944meer 
Apitz, Willy27-01-191628-02-2004 
Apitzsch, Karl-Arthur25-10-192001-01-1943 
Apollot, François   
Appel, Heinrich01-10-1920 meer 
Appel, Ludwig   
Appelmann, Friedrich (Aufklärungsgruppe 32)12-11-1915  
Appelt, Horst19-12-1915 meer 
Appen, von, Karl   
Apsel, Friedrich   
Arendt, Kurt Dietrich Paul08-10-191709-01-1945 
Arendt, Velten-Reinhardt28-03-191923-03-1945 
Arent, Peter Nikolaus26-06-191703-12-1942 
Arentschildt, von, Alexander27-04-191122-06-1999 
Argast, Ernst   
Arhens, Karl (Panzerjäger-Abteilung 8)   
Arius, Manfred (Panzer-Regiment 29)   
Arlow, Burghard06-11-191423-04-1945 
Armberger, Josef (SS-Panzer-Regiment 1)26-06-192021-08-1944meer 
Arndt, Bruno   
Arndt, Fritz (Panzer-Pionier-Bataillon 32)01-06-191012-03-2003meer 
Arndt, Georg   
Arndt, Johannes07-10-190606-07-1944meer 
Arndt, Karl   
Arnhold, Rudolf   
Arnim, von, Georg   
Arnold, Alfred (SS Sturmbannführer)02-01-191510-10-1944meer 
Arnold, Franz   
Arnold, Friedrich (WH-Sturmgeschütz)10-05-191901-09-2006 
Arnold, Heinz12-02-1919  
Arnold, Herbert Friedrich (Panzer-Regiment 3)01-01-191403-01-1945meer 
Arnold, Karl-Horst10-03-1918 meer 
Arntz, Helmut   
Arpke, Helmut20-03-191716-01-1942 
Artopoeus, Bernhard   
Artus, Hans   
Asbahr, Erhardt14-03-191417-07-1943 
Asböck, Otto25-03-192614-11-1944 
Aschenbrenner, Eugen   
Ascher, Dietrich23-04-192308-10-2010 
Ascherfeld, Willy21-03-191013-04-1945 
Aschermann, Hartmut (Panzer-Regiment 6)12-11-192113-05-2009 
Aschmann, Otto (Luftwaffe)01-03-1908  
Aselmann, Helmut (Grenadier-Regiment 974)   
Asendorf, Wilhelm27-11-1920 meer 
Asinger, Hermann (Reichsgrenadier-Regiment)   
Asshoff, Bruno15-02-1914  
Assmann, Adolf (Panzer-Regiment 5)   
Assmann, Alois (Panzerjäger-Abteilung 61)05-06-191326-10-1987meer 
Assmann, Heinz (Kriegsmarine)15-08-190415-10-1954meer 
Astegher, Hans15-07-1916  
Aster, Hans-Heinrich28-10-1921 meer 
Attenberger, Franz-Xaver (Artillerie-Regiment 114)19-07-191509-08-1991meer 
Attenberger, Georg (Infanterie-Regiment 19)   
Atzl, Hermann (Gebirgsjäger-Regiment 136)   
Au, von der, Friedrich   
Auberger, Josef (Infanterie-Regiment 61)19-03-191908-04-2010meer 
Aubrecht, Hermann (Jagdgeschwader 51 'Mölders')  meer 
Audenrieth, Georg20-07-191715-01-1999 
Audorff, Paul06-02-190417-01-1981meer 
Auer, Erwin   
Auer, Heinrich   
Auer, Karl20-10-191631-03-1997meer 
Auer, Ludwig   
Auer, Otto   
Auer, Rupert   
Auerbach, Alfons04-02-192304-02-1944 
Auerhammer, Otto   
Auert, Heinz11-06-192118-02-2002 
Auffanger, Manfred (Wehrmacht)19-09-192310-08-1943 
Auffermann, Albrecht (Pionier-Bataillon 101)05-08-191825-03-1966 
Auffermann, Hans Jürgen ('U-514')01-10-191408-07-1943 
Auffhammer, Fritz28-11-191414-06-2002 
Auge, Wilhelm 22-01-1989 
Augenstein, Hans-Heinz11-07-192106-12-1944 
Augsberger, Franz Xaver Josef Maria "Franz"10-10-190519-03-1945meer 
August, Karl   
Augustin, Hans05-08-1905 meer 
Augustin, Hermann (Transportgeschwader 4)   
Augustin, Lothar   
Aulepp, Hermann (Flak-Regiment 411)17-08-190300-05-1945 
Aulerich, Werner14-01-191609-04-1945 
Aulinger, Michael14-09-191522-11-1941 
Aulock, von, Johannes   
Auner, Kurt05-05-1914  
Auras, Wolfgang   
Aust, Friedrich   
Aust, Willi   
Austen, Hans27-07-191824-01-1994 
Austermann, Johannes (Grenadier-Regiment 1146)24-06-190612-08-1973meer 
Autenrieth, Hans 08-06-1996 
Autti, Pietari Aleksanteri17-08-189323-10-1959meer 
Ax, Adolf23-06-190606-02-1983 
Axmann, Artur "Arthur" (Reichsjugendführer)15-02-191324-10-1996meer 
Axthammer, Erich Michael03-12-192021-12-2015 
Axtmann, Fritz (Infanterie-Regiment 20)07-12-191413-09-1943meer 
Axtmann, Walter (Grenadier-Regiment 287)   
Ayerle, Ludwig   
Aßmann, Erich (schwere Artillerie-Abteilung 526)   

Bronnen