De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Somerville, James Fownes

    Geboortedatum:
    17 juli 1882 (Weybridge/Surrey)
    Overlijdensdatum:
    19 maart 1949 (St. Cuthbert Out/Somerset, Groot-BrittanniŽ)
    Begraven op:
    St. Michael Churchyard
    Nationaliteit:
    Britse (1801-heden, Koninkrijk)

    Biografie

    James Somerville kwam in 1897 bij de Royal Navy. Hij werd in 1904 luitenant nadat hij eerst torpedoofficier was geweest en zich later had gespecialiseerd op radiotelegrafie. Wegens zijn verdiensten met de radio tijdens de campagne op de Dardanellen werd hij onderscheiden met een DSO. In de periode tussen beide oorlogen klom hij op in rang, diende bij de Admiraliteit op de afdeling Seinen, diende bij de staf van het Imperial Defence College en kreeg het bevel over het eskader destroyers in de Middellandse Zee.
    In april 1938 werd hij afgekeurd omdat hij aan tuberculose leed. Bij het uitbreken van WO 2 werd hij echter in dienst teruggeroepen en het volgende jaar werkte hij aan de ontwikkeling van radar. Op 8 juni 1939 werd hij onderscheiden met een KCB.
    In mei 1940 diende Somerville onder Admiraal Sir Betram Ramsay bij Duinkerken. Daarna werd hij commandant van Force H in Gibraltar. Dit bestond uit de carrier HMS Ark Royal en de slagkruiser HMS Hood.
    Nadat Pťtain op 22 juni de wapenstilstand had getekend, kreeg Somerville van Winston Churchill de taak de Franse marine bij Mers-el-Kťbir aan te vallen, een taak die Somerville aarzelend op zich nam.
    Op 9 februari 1941 organiseerde Somerville het bombardement op Genua en hij speelde een belangrijke rol bij het tot zinken brengen van de Bismarck op 26 mei 1941.
    In maart 1942 kreeg Somerville het commando over de Eastern Fleet. Hij werd gelegerd op Ceylon totdat hij door de opmars van de Japanners werd gedwongen naar Kilindi in Kenia te gaan.
    Somerville werd in augustus 1941 ontheven van het commando over de Eastern Fleet en werd twee maanden later belast met de leiding over de delegatie van de Britse marine in Washington.
    Na de oorlog trok James Somerville zich terug in Wells in Sommerset. In 1946 werd hij Lord Lieutenant.

    Bevorderingen:
    1897: Adelborst
    15 juni 1898: Bootsman
    15 december 1901: Sub-Lieutenant
    15 maart 1904: Lieutenant
    15 maart 1912: Lieutenant-Comander
    31 december 1915: Commander
    31 december 1921: Captain
    12 oktober 1933: Schout-bij-Nacht
    11 september 1937: Vice-Admiraal
    6 april 1942: Admiraal (pensioen)
    6 april 1942: Teruggeroepen in actieve dienst
    8 mei 1945: Admiral of the Fleet

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Rang:
    Commander (Kapitein-luitenant ter Zee)
    Toegekend op:
    14 maart 1916
    Samenvatting:
    Fleet Wireless Officer. Hij had uitzonderlijke moeilijke plichten die hij met grote efficiŽncy heeft uitgevoerd.
    Distinguished Service Order (DSO)
    Periode:
    Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
    Rang:
    Commander (Kapitein-luitenant ter Zee)
    Toegekend op:
    14 maart 1916
    Mentioned in Despatches
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Vice-Admiral (Vice-Admiraal)
    Eenheid:
    Retired
    Toegekend op:
    16 augustus 1940
    Samenvatting:
    Wegens uitmuntend dienstbetoon bij de evacuatie van de Geallieerde legers van de stranden bij Duinkerken.
    Mentioned in Despatches
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Vice-Admiral (Vice-Admiraal)
    Toegekend op:
    21 oktober 1941
    Samenvatting:
    Wegens moed, vastberadenheid en vindingrijkheid als commandant van Force H.
    Knights/Dames Commanders of the Order of the British Empire (K/DBE)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Admiral (Luitenant-admiraal)
    Toegekend op:
    22 augustus 1944
    Samenvatting:
    Wegens opmerkelijk dienstbetoon als Opperbervelhebber van de Eastern Fleet.
    Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Admiral (Luitenant-admiraal)
    Toegekend op:
    7 augustus 1945
    Samenvatting:
    Wegens uiterst waardevol dienstbetoon aan de Koninklijke Nederlandse Marine in zijn hoedanigheid van Opperbevelhebber van de Oostelijke Vloot.
    Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau (ON.1)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Admiral of the Fleet (Admiraal)
    Toegekend op:
    14 december 1945
    Legion of Merit - Commander (LoM - C)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Admiral of the Fleet (Admiraal)
    Toegekend op:
    1 januari 1946
    Grand Cross of the Order of the British Empire (GBE)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Admiral of the Fleet (Admiraal)
    Toegekend op:
    23 december 1946
    Knight/Dame to the Venerable Order of Saint John (KStJ/DStJ)

    Bronnen