Springer, Heinrich Adolf Leopold

    Geboortedatum:
    3 november 1914 (Kiel/Sleeswijk-Holstein, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    27 oktober 2007 (Oelixdorf/Sleeswijk-Holstein, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Bevorderingen:
    9 november 1939: SS-Untersturmführer.

    Loopbaan:
    1 november 1937: Schütze 3. / SS-"Germania";
    4 mei 1938: MC-Schütze 11. / SS-"Der Führer";
    15 november 1938 - 15 augustus 1939: 7. / Friedensjunkerlehrgang, Junkerschule Tölz;
    16 augustus 1939 - 15 oktober 1939: Zugführerlehrgang Dachau;
    23 oktober 1939: Zugführer 2. / Leibstandarte SS-"Adolf Hitler".

    Heinrich „Hein" Adolf Leopold Springer (3 november 1914 in Kiel – 27 oktober 2007 in Oelixdorf) was een Duitse officieer van de SS en op het laatst SS-Sturmbahnführer van de Waffen-SS en Ritterkreuzdrager in de tweede wereldoorlog. Na de tweede oorlog was hij werkzaam als ingenieur.

    SS
    Op 1 november 1937 na zijn werkdienst voor het rijk werd Springer lid van de SS-Verfügungstruppe (hij was al lid van de SS sinds 1936. Lid nr. 291.007, NSDAP-Nr.: 3.707.886) en was hij schutter bij de tweede SS-Standarte "Germania" (derde Sturm) en later bij de derde SS-Standarte "Der Führer" (elfde Sturm). Nadat Oostenrijk zich aan het Duitse Rijk aansloot en de bevrijding van Sudetenland moest hij van 15 november 1938 tot 15 augustus 1939 de zevende Friedensjunkerlehrgang aan de SS-Junkerschule in Bad Tölz volgen. Als Standartenoberjunker kwam hij op 16 augustus 1939 voor een opleiding tot machinist naar Dachau die hij dan op 15 oktober 1939 succesvol afrondde. Hij werd op 23 oktober 1939 naar de tweede Sturm/Leibstandarte "Adolf Hitler" verplaatst en daar in november gepromoveerd als SS-Untersturmführer.

    Tweede Wereldoorlog
    Als machinist in de Westfeldzug in 1940 tussen de eerste Sturm en tweede Sturmbann verdiende hij het Eiserne Kreuz tweede klasse voor zijn werk in Duinkerk. In september 1940 werd hij gepromoveerd tot SS-Obersturmführer. Hij vocht ook in de Balkanveldtocht en als lid van de Stoßtrupp achter de vijandelijke linies bij operatie "Barbarossa". Als adjudant van het eerste bataljon/SS-Infanterie-Regiment "LSSAH" verdiende hij het Eiserne Kreuz eerste klas. Hij kreeg tijdens deze missie de opdracht het contact met het derde Armeekorps onder leiding van Eberhard von Mackensen weer te herstellen. Inmiddels was hij november 1941 gepromoveerd tot SS-Hauptsturmführer en leider van de derde compagnie/SS-Infanterie-Regiment "LSSAH". Hij raakte zwaargewond toen zijn mannen een belangrijke spoorwegbrug bij Rostow am Don veroverden en tegen een duidelijke overmacht stand hielden. Springer werd afgevoerd en zijn compagnie moest de volgende dag de brug verlaten. In januari 1942 kwam hij er terwijl hij in het ziekenhuis lag achter dat hij naast het Goldene Verwundeteabzeichen ook het Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes had gekregen.

    Nadat hij genezen was keerde hij terug en werd hij gepromoveerd tot chef van de eerste compagnie. Hij diende ook de SS-Untersturmführer Wolf Gustav Ernst Berger, zoon van de SS-Gruppenführer Gottlob Berger. Springer raakte in februari 1943 door een granaatinslag tijdens de slag bij Charkow opnieuw zwaargewond. Terwijl hij genas, werd hij op 21 juni 1943 gepromoveerd tot SS-Sturmbannführer en op 1 oktober 1943 als divisie-adjudant verplaatst naar de twaalfde SS-Panzer-Divisie "Hitlerjugend" onder Fritz Wittund en later Kurt Meyer. Hier was hij verantwoordelijk voor de opleiding van de jonge Offizieranwärter en officieren van de divisie.

    Sinds 11 mei 1944 was hij in het Persönlichen Stab Reichsführer-SS enkele dagen voor de invasie in Normandië. Tijdens de zware gevechten werd Springer op 1 juni 1944 Verbindungsoffizier van de Waffen-SS bij de Weharmachtsführungsstab in het oppercommando van de Wehrmacht (OKW) (in dienst van Alfred Jodl). Deze positie behield hij tot 28 augustus 1944. Op 30 augustus 1944 werd hij in dienst van Walter Model, Oberbefehlshaber van de Heeresgruppe B. tot 4 februari 1945 als eerste Ordonnanzoffizier (O1) gesteld. Zo heeft hij deel gehad aan "Operation Market Garden" bij Arnhem en het Ardennenoffensief. Op 6 februari 1945 werd hij eerste Ordonnanzoffizier van de Obebefehlshaber van Heeresgruppe Weichsel die in dienst stond van Reichsführer-SS Heinrich Himmler. Op 27 mei 1945 werd hij door Britse troepen gevangen genomen.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    2 maart 1939
    Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
    Eenheid:
    Zugführer, 2. Sturm, I. Sturmbann, Leibstandarte SS Adolf Hitler, Waffen-SS
    Toegekend op:
    9 november 1939
    SS-Ehrenring
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
    Eenheid:
    Zugführer, 1. Sturm, I. Sturmbann, Leibstandarte SS Adolf Hitler, Waffen-SS
    Toegekend op:
    8 juni 1940
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    3 oktober 1940
    Bijzonderheden:
    Bronzen versie.
    Infanterie-Sturmabzeichen
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Obersturmführer (1e Luitenant)
    Eenheid:
    Adjutant, I. Bataillon, Leibstandarte SS Adolf Hitler, Waffen-SS
    Toegekend op:
    12 juli 1941
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Hauptsturmführer (Kapitein)
    Eenheid:
    Führer, 3. Kompanie, I. Bataillon, Leibstandarte SS Adolf Hitler, Waffen-SS
    Toegekend op:
    26 november 1941
    Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Hauptsturmführer (Kapitein)
    Eenheid:
    Führer, 3. Kompanie, I. Bataillon, Leibstandarte SS Adolf Hitler, Waffen-SS
    Toegekend op:
    12 januari 1942
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    3 september 1942
    Voenen Orden

    Bronnen

    Foto