TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Göring, Hermann Wilhelm

Geboortedatum:
12 januari 1893 (Rosenheim, Duitse Keizerrijk)
Overlijdensdatum:
15 oktober 1946 (Nuremberg/Beieren, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Derde Rijk)

Biografie

Hermann Wilhelm Göring (12 januari 1893 in Rosenheim – 15 oktober 1946 in Neurenberg) was een leidende Duitse nationaalsocialistische politicus. Vanaf mei 1935 was hij opperbevelshebber van de Duitse luchtmacht.
Göring bereikte in de Eerste Wereldoorlog faam en aanzien als jachtvlieger en ontving een onderscheiding (Pour le Mérite). Hij nam deel aan de Hitlerputsch (november 1923 in München) en droeg bij aan de oprichting van de NSDAP. In augustus 1932 werd hij verkozen tot Reichstagpräsident. Op de dag van de machtsovername benoemde Hitler hem tot Reichsminister zonder specifiek ministerie, tot rijkscommissaris voor de luchtvaart en tot rijkscommisaris voor het Pruissche ministerie van Binnenlandse Zaken. Op 11 april 1933 werd Göring ministerpresident van Pruisen.

In deze beide laatste posities was Göring betrokken aan de gelijkstelling en het vervolgen van de oppositie die hij met extreme brutaliteit liet uitvoeren. Hij was voor de oprichting van de Gestapo en de inrichting van het eerste concentratiekamp vanaf 1933 verantwoordelijk. Vanaf oktober 1938 bedreef hij als opdrachtgever voor het vierjarenplan de verdere bewapening van de Wehrmacht en bereidde zo de oorlog voor. In juli 1940 na het snelle einde van de "Westfeldzug" – benoemde Hitler Göring tot Reichsmarschall.

In de openbaarheid van het binnen- en buitenland gold Göring tot het einde van de oorlog als één van de invloedrijkste NS-politici. In de werkelijkheid verloor hij, zo historische onderzoeken voor en tijdens de oorlog, hoewel hij een hoop ambten en titels had, zijn sleutel-bevoegnissen aan concurrerende NS-functionarissen zoals Heinrich Himmler en Joseph Goebbels. Als chef van de luchtmacht geraakte Göring in diskrediet vanwege een nederlaag in de luchtslacht om Engeland (midden 1940 tot begin 1941), het begin van het verwoestende bombardement van het rijksgebied door de geallieerden en het stuklopen van een luchtbrug bij de slag van Stalingrad (eind 1942).

Op 31 juli 1941 gaf hij Reinhard Heydrich de taak de zogenaamde "oplossing van het Jodenvraagstuk" te organiseren.
Vanaf 1942/43 (tijd van de Kriegswende) trok Göring zich –zowel door druk uit als uit eigen beweging- terug en leefde een luxeleven. Veel ambten voerde hij – als hij ze uitvoerde- alleen nog op een representatieve manier uit.

Göring was één van de 24 aangeklaagden in het Neurenbergse proces tegen de belangrijkste oorlogsmisdadigers voor het militaire gerechtshof. Hij werd op 1 oktober 1946 op alle vier de punten van de aanklacht schuldig gesproken en ter dood door ophanging veroordeeld. Door zelfmoord op de avond voor de executie onttrok hij zich aan de voltrekking van dit oordeel.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
15 september 1914
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
15 november 1914
Königlich Preussisches Flugzeugbeobachter-Abzeichen
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
22 maart 1915
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
19 augustus 1915
Verkregen tijdens zijn pilotenopleiding op de vliegschool in Freiburg.

Met zwaarden
Ritter II. Klasse zu dem Orden der Löwen von Zähringen
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
12 oktober 1915
Königlich Preußische Militär-Flugzeugführer-Abzeichen
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Leutnant
Toegekend op:
15 april 1916
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Oberleutnant
Toegekend op:
20 oktober 1917
Ritter des Königlicher Preussischer Hausordens von Hohenzollern
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Oberleutnant
Toegekend op:
2 juni 1918
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Oberleutnant
Toegekend op:
2 juni 1918
Pour le Mérite
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
9 november 1933
Ehrenzeichen des 9. November 1923 (Blutorden)
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
1 december 1933
Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
1933
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
1 september 1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
1934
Ehrenzeichen des Deutschen Roten Kreuzes, 1.Stufe
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
19 januari 1935
Fliegerschaftsabzeichen
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
General der Infanterie (Luitenant-Generaal der Infanterie)
Toegekend op:
1935
Rang:
Generaloberst (Generaal)
Toegekend op:
20 april 1937
Rang:
Generaloberst (Generaal)
Toegekend op:
21 januari 1938
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
20 april 1938
Luftschutz-Ehrenzeichen 1. Stufe
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
6 augustus 1938
Storkors af Dannebrog
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
1938
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Cavaliere di gran croce
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
1938
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
1938

Met "Kasteel van Praag" gesp
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Rang:
Generalfeldmarschall (Veldmaarschalk)
Toegekend op:
2 februari 1939
Kungliga Svärdsorden - Grand Cross
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
20 september 1939
Uitgereikt voor:
Operatie Fall Weiss
Ontvangen in september 1939
1939 Spange zum Eisernes Kreuz 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
30 september 1939
Uitgereikt voor:
Operatie Fall Weiss
Ontvangen in september 1939
1939 Spange zum Eisernes Kreuz 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Eenheid:
Reichsminister der Luftfahrt und Oberbefehlshaber der Luftwaffe, Luftwaffe
Toegekend op:
30 september 1939
Uitgereikt voor:
Operatie Fall Weiss
Voor de overwinning op Polen.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
1939
Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
1939

Verkregen in oktober 1939
Danziger Kreuz II.Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
1939

Verkregen in oktober 1939
Danziger Kreuz I.Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Toegekend op:
22 mei 1940
Ordine Supremo della S.S. Anunciata
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall
Eenheid:
Reichsminister der Luftfahrt / Oberbefehlshaber der Luftwaffe
Toegekend op:
20 juli 1940
Uitgereikt voor:
Operatie Fall Gelb
Verkregen voor de resultaten van de Luftwaffe in de Lage landen campagne van mei / junie 1940
Großkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
27 augustus 1941
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941

Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941

Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941

Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
27 november 1941
Uitgereikt met sterren en een schouderband
Ordine Militare di Savoia - Cavaliere di Gran Croce
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
1941
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
25 maart 1942

Versie met zwaarden.
Vapaudenristin Suurristi (VR SR)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
29 september 1943
Kyuokujitsu sho Guddokōdon Kiri no hana
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarshall (Rijksmaarschalk)
Toegekend op:
1943
Großkreuz des Herzoglich Sachsen-Ernestinischer Hausorden
Grosskreuz des Ehrenzeichen des Deutschen Roten Kreuzes
Deutsches Olympia Ehrenzeichen Erster Klasse
Grand Cross of the Order of the White Eagle
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)

Met zwaarden
Ordinul Virtutea Aeronautica - Commander
Nationalist Pilots Badge
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
"Voor zijn loyaliteit aan Groot Duitsland en uitzonderlijke militaire verdiensten" namens "Shochoku Seishin Shinko-kai".
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)

Met Kampfabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)

De verlening van deze onderscheiding is onzeker. Göring zou hem hebben gekregen tijdens een beleefdheidsuitruil, waarbij Karl Dönitz de Gemeinsames Flugzeugfuhrer-Beobachter Abzeichen mit Brillianten zou hebben gekregen. In een correspondentie met Christopher Ailsby (Feldgrau.com) heeft Karl Dönitz echter aangegeven dat dit niet heeft plaatsgevonden.
U-boot Kriegsabzeichen mit Brillianten

Bronnen

Foto

Nieuws

Een Schot met een handtekening van Göring

23mrt

Een Schot met een handtekening van Göring

Onderstaande orginele tekst en handtekening van de latere Rijksmaarschalk Hermann Göring op karton werd gevonden door George Wilson, van het 7th Battalion, Seaforth Highlanders, 15th (Scottish) Infantry Division, in 1945 in Kiel, Duitsland. Wilson raapte het op uit het puin omdat hij een bekende handtekening zag. De bijbehorende foto was reeds verwijderd. Hij zou het mee terugnemen naar Schotland en het 40 jaar later aan Ad Hermens uit Geldrop schenken.

Lees meer

Achtergrondartikelen

Thema's