TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Stoll-Berberich, Egon "Stuka-Egon"

Geboortedatum:
17 juni 1913 (Gera, Duitsland)
Overlijdensdatum:
2 mei 1973 (Bensheim, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Derde Rijk)

Biografie

Egon Stoll-Berberich (tot 5 mei 1943 Egon Berberich) trad op 1 mei 1935 in dienst bij de Luftwaffe nadat hij op 9 april 1934 een loopbaan was begonnen als politieagent bij de Landespolizei Hessen (politie van de deelstaat Hessen). Verzonden naar Fliegergruppe P (1 mei 1935 - 31 mei 1937) en later opgeleid als piloot bij A-Schule in Detmold en B-Schule in Schleißheim (1 juni 1937 - 30 juni 1938). Vanaf 1 juli 1938 begon zijn actieve carrière als piloot in verschillende Sturzkampfgeschwader, eerst in de Schlachtgruppe 50, later omgezet in St.G 163 en uiteindelijk in III St.G. 2. Met deze groepen diende hij in missies in Sudetenland (1938), de oostelijke en westelijke fronten in de vroege dagen van WO II. In 1940 was hij verantwoordelijk voor het trainen van Me 109 piloten van JG 51 in bomaanvallen en vervolgens opnieuw teruggestuurd naar III St.G. 1. Met deze groep vocht hij in veldslagen in de Middellandse Zee en in Rusland. Van juni 1942 tot eind 1942 leidde hij jonge piloten op in de Ergänzungsstaffel St.G.1. Op 12 augustus 1943 vloog hij zijn 500e missie. Van maart 1944 tot 13 april 1945 was hij commandant van III SG 151 en werd uiteindelijk commandant van I SG 77 tot het einde van de oorlog.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd hij zeven keer neergeschoten en twee keer zwaar gewond. Hij vloog meer dan 800 missies, voornamelijk op JU 87, ongeveer 75 op FW 190.
In 1954 solliciteerde hij voor een carrière in de Bundesluftwaffe en werkte in 1959 als Hauptmann. Hij verliet de Bundesluftwaffe in 1969 als Oberstleutnant.

Promotions
* Unterwachtmeister (Landespolizei Hessen) 5 maart 1935
* Obergefreiter 1 april 1936
* Unterführer 1 juni 1936
* Unteroffizier 1 april 1937
* Feldwebel 1 november 1939
* Oberfeldwebel 1 april 1940
* Leutnant d.R. 1 september 1940
* Oberleutnant d.R. 1 juni 1942
* Hauptmann d.R. 1 januari 1943
* Major d.R. 1 april 1945 (niet geaccepteerd door Bundeswehr in 1954)
* Major (Bundeswehr) 1 december 1964
* Oberstleutnant (Bundeswehr) 17 april 1969

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
15 april 1938
Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1 november 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1 december 1939

Mit spange
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
11 juli 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
10 september 1941
Frontflugspange für Kampfflieger in Gold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
13 november 1941
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
8 april 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Hauptmann (Kapitein-vlieger)
Eenheid:
7. Staffel, III. Gruppe, Sturzkampfgeschwader 1, Luftwaffe
Toegekend op:
17 april 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
31 augustus 1943
Frontflugspange für Kampfflieger in Gold mit Anhänger
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Hauptmann (Kapitein-vlieger)
Eenheid:
Staffelkapitän 7./Stukageschwader 1
Toegekend op:
29 februari 1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Bronnen

Foto