Brommann, Karl

Geboortedatum:
20 juli 1920 (Neumünster/Holstein, Duitsland)
Overlijdensdatum:
30 juni 2011 (Dithmarschen/Sleeswijk-Holstein, Duitsland)
Dienstnummer:
316 479 (SS-Nr.)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Karl Brommann werd geboren op 20 juli 1920 in Neumünster. Na zijn opleiding trad hij op 15 juni 1937 toe tot de SS. Na zijn overgang naar de 6. SS-Gebirgs-Division, diende Brommann aan het Oostfront in Finland en raakte op 15 september 1941 gewond aan beide benen en handen. Op 6 november 1941 raakte hij nogmaals gewond door een schot door rechter long en zijn lever. Na een oponthoud in een Lazerett kwam hij op 5 mei 1943 terecht bij het SS-Panzer-Regiment 11 en in oktober 1943 bij de SS-Panzer-Abteilung 103, welke in september 1944 werd omgevormd tot schwere SS-Panzer-Abteiloung 503. Ondanks het oplopen van meerdere verwondingen, had Brommann tussen 2 februari 1945 en 18 maart 1945 66 tank, 44 stuks pantserafweergeschut en 15 vrachtwagens vernietigd. Tijdens gevechten tot 26 maart 1945 wist hij nogmaals minstens zes Josef-Stalin tanks te vernietigen. Op 2 maart 1945 raakte Brommann wederom gewond door verbranding aan zijn hoofd en handen en op 25 maart 1945 raakte hij aan hoofd en rechteroor gewond door een granaattreffer. Op 26 maart 1945 werd hij door de Kriegsmarine via Hela naar Schwinemünde gebracht en daar in een Lazerett opgenomen, waarna hij aldaar op 21 mei 1945 in Brits Krijgsgevangenschap raakte. Hieruit werd hij in november 1947 vrijgelaten.

Bevorderingen:
1 juli 1938: SS-Sturmmann;
1 januari 1939: SS-Rottenführer;
10 juni 1940: SS-Unterscharführer;
1 juli 1943: SS-Oberscharführer;
1 maart 1944: SS-Standarten-Oberjunker;
9 november 1944: SS-Untersturmführer.

Loopbaan:
15 juni 1937: Totenkopf-Standarte 2 "Brandenburg", Oranienburg;
12 juni 1938: 3. SS-Totenkopf-Standarte "Thüringen";
1 september 1939: SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", München-Freimann;
1 december 1939: I. / 1. SS-Totenkopf-Rekruten-Regiment, Klagenfurt;
1 april 1940: Zugführer, 7. / SS-Infanterie-Regiment 6 (motorisiert), 6. SS-Gebirgs-Division "Nord";
3 oktober 1942: SS-Ersatz-Bataillon "Nord";
5 mei 1943: II. / SS-Panzer-Regiment 11, 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division "Nordland";
oktober 1943: schwere SS-Panzer-Abteilung 103;
januari 1945 - 27 maart 1945: Führer 1. / schwere SS-Panzer-Abteilung 503;
27 maart 1945 - 21 mei 1945: Lazerett;
21 mei 1945 - 1947: Brits Krijgsgevangene.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS- Rottenführer
Eenheid:
SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", SS-Division "Totenkopf", Waffen-SS
Toegekend op:
26 oktober 1939
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS- Rottenführer
Eenheid:
SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", SS-Division "Totenkopf", Waffen-SS
Toegekend op:
19 september 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1 september 1941
Vapaudenristin 2.luokan ansiomitali (VR am 2)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Unterscharführer
Eenheid:
Zugführer, 7. Kompanie, II. Bataillon, SS-Infanterie-Regiment 6 (motorisiert), 6. SS-Gebirgs-Division "Nord", Waffen-SS
Toegekend op:
31 december 1941
Bijzonderheden:
Zilveren versie.
Infanterie-Sturmabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
Eenheid:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Toegekend op:
1 februari 1945
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
Eenheid:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Toegekend op:
24 februari 1945
Bijzonderheden:
Zilveren versie.
Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
Eenheid:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Toegekend op:
3 april 1945
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
Eenheid:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Toegekend op:
10 april 1945
Wehrmachtbericht
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Untersturmführer (2e Luitenant)
Eenheid:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Toegekend op:
29 april 1945
Samenvatting:
Toegekend vanwege zijn buitengewone verdienste bij het bestrijden van vijandelijke tanks en anti-tankgeschut.
Bijzonderheden:
De verlening vond plaats op 29 april 1945 in de Reichskanzlerei te Berlijn. Brommann bevond zich op dat moment in Danzig in een Lazerett. De Kommandeur van de schwere SS-Panzer-Abteilung 503, SS-Sturmbannführer Friedrich Herzig nam aldaar de Vorläufige Besitzzeugnis in ontvangst. Na de oorlog vermeldde Herzig de verlening aan Brommann. Hierbij vermelde Herzig in zijn verklaring van februari 1948 dat Brommann op moment van de verlening fungeerde als Führer 2. Kompanie in plaats van de in de literatuur vermelde 1. Kompanie. Hij bevestigde hirbij de uitgifte van de Besitzzeugnis door de Kampfgruppe Mohnke. Direct na afloop van de gevechtshandelingen had Herzig de Vorläufiges Besitzzeugnis, samen met al zijn overige documenten op 18 mei 1945 vernietigd.

Tot de bemanning van Brommann's tank behoorde op dit moment Ladeschütze SS-Sturmmann Sepp Teitsch, Fahrer SS-Oberscharführer Hoffmann, Funker SS-Unterscharführer Bier en Richtschütze SS-Unterscharführer Reichel. Volgens gegevens was hieraan toegevoegd als aanvullende Fahrer, een persoon met de naam Menke.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Bronnen