Op ontdekkingsreis naar historische bezienswaardigheden? Download de TracesOfWar-app direct in Google Play of in de Apple App Store.

Tito, Josip Broz

Geboortedatum:
25 mei 1892 (Kumrovec/KroatiŽ, Oostenrijk-Hongarije)
Overlijdensdatum:
4 mei 1980 (Ljubljana/SloveniŽ, JoegoslaviŽ)
Begraven op:
"Huis van Bloemen" Mausoleum
Nationaliteit:
Joegoslavische (1918-1945, Koninkrijk)

Biografie

Josip Broz Tito (7 mei 1892 als Josip Broz in Kumrovec, Koninkrijk CroatiŽ en SlavoniŽ, Oostenrijk-Hongarije Ė 4 mei 1980 in Ljubljana, JoegoslaviŽ) was een JoegoslaviŽ en communistische politicus en als generaalsecretaris van de Bond van Communisten JoegoslaviŽ, maarschalk van JoegoslaviŽ en minister-president, staatspresident en van 1945 tot 1980 de langjarige dictatorische staatschef JoegoslaviŽ.

Het pseudoniem Tito nam Josip Broz in 1934 aan toen hij lid van het Bureau van de Communistische Partij van JoegoslaviŽ werd en in de politieke "underground" ging.

Als maarschalk leidde Tito in de Tweede Wereldoorlog de communistische Partizanen in de strijd tegen de Duitse en Italiaanse bezetter van JoegoslaviŽ, de fascistische Ustascha en de koningstrouwe Tschetniks. Na de oorlog werd hij eerst minister-president (1945-53) en ten slotte staatspresident (1953-80) van zijn land; een ambt dat hij tot zijn dood bekleedde. Hij volgde na de breuk met Stalin in 1948 een politiek die onafhankelijk was van de Sovjetunie en gold in de jaren 1950 als ťťn van de leidende staatsmannen van de beweging van blokvrije staten. Hij werd het onderwerp van een intensieve cult.

Partizanenleider van de Tweede Wereldoorlog
Op 25 maart 1941 ondertekende de regering Cvetkovic het lidmaatschap bij de Driemogendhedenpact. In de tweede nacht daarop voltrok zich in Belgrado de coup onder leiding van de generaal Dusan Simovic die met de westelijke machten sympathiseerde. Nadat Duitsland JoegoslaviŽ in april 1941 binnenviel (Balkanveldtocht), leefde Tito eerst ongehinderd verder in een villawijk in Belgrado. Pas nadat Duitsland de Sovjet-Unie binnenviel, moest hij onderduiken en organiseerde hij het bewapende verzet van de Joegoslavische communisten tegen de Duitsers en Italiaanse bezetters in de vorm van de Partizanenoorlog.

Tijdens de oorlog lukte het de communistische Partizanen van JoegoslaviŽ onder leiding van Tito de bezetters en de met hen verbonden fascistische Ustascha-Beweging uit KroatiŽ tegen te houden. Daarbij werd hij pas na de conferentie van Teheran door de geallieerden ondersteund. Vooral in ServiŽ streden ze eerst tegen de collaborerende Cetnik-partizaan. Het volkbevrijdingsleger (Narodnooslobodilacka vojska/armija), zoals de partizanen zich noemden, konden zich als politiek invloedrijkste groep etaleren.

Tijdens de verzetsstrijden werd Tito tot maarschalk benoemd en stond hij vanaf 29 november 1943 aan de top van de antifascistische raad van de nationale bevrijding (AVNOJ) die een provisorische regering vormde en grote delen van het bezette land controleerden.
Sinds het eind van 1944 had de antifascistische raad de macht over heel JoegoslaviŽ. Hij werd ook door de geallieerden erkend en vooral door de Britse premier Churchill ondersteund. Als tijdens de oorlog doelde Tito's diplomatie op een evenwicht tussen de westelijke machten en de Sovjet-Unie.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 augustus 1943
Orden narodnog oslobodjenja
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 augustus 1943
Orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vencem
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 augustus 1943
Orden za hrabrost
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 augustus 1943
Orden partizanske zvezde sa zlatnim vencem
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
5 september 1944
Orden Suvorova 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
14 september 1944
Partizanska Spomenica 1941
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
6 november 1944
Orden narodnog heroja
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
9 juni 1945
Orden zasluga za narod sa zlatnom zvezdom
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Marshal Sovetskogo Soyuza (Maarschalk van de Sovjet-Unie)
Toegekend op:
9 september 1945
Orden Pobeda
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 maart 1946
Krzyz Partyzancki
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 maart 1945
Medal Zwyciestwa i Wolnosci 1945
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
Ceskoslovenskż vojenskż rŠd Bilťho lva
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
RŠd Slovenskťho nŠrodnŪho povstŠnŪ 1st Class
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
CeskoslovenskŠ vojenskŠ medaile
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
Ceskoslovenskż vŠlecnż krŪě 1939
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 maart 1946
CeskoslovenskŠ vojenskŠ pametni medaile 1939-1945
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
19 oktober 1945
Order Krzyza Grunwaldu 1st Class
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
25 november 1947
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
25 november 1947

Met zwaarden
Orden 9 Septembri 1st Class
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
7 december 1947
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
7 december 1947
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
19 december 1947
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
1 december 1947
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 december 1947
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
26 november 1947
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
29 november 1950
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 december 1961
Medalja
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 juni 1961
Toegekend op:
7 januari 1961
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
13 januari 1961
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
14 maart 1961
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
1 april 1961
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
9 april 1961
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
30 maart 1963
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
6 mei 1963
Suomen Valkoisen Ruusun suurristi ketjuineen (SVR SR ketj)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
19 september 1963
Gr„-Cruz del Ordem Nacional do Cruzeiro do Sul
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
24 september 1963
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
29 september 1963
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 oktober 1963
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
25 juni 1964
Order Odrodzenia Polski - Krzyz Wielki
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
14 september 1964
Order of the Flag of the Republic of Hungary
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
26 september 1964
Ceskoslovenskż rŠd Bilťho lva, 1st Class
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
9 februari 1965
GroŖ-Stern des Ehrenzeichens fŁr Verdienste um die Republik ÷sterreich
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
13 mei 1965

Met collar
Sanct Olavs Orden Grand Cross
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
8 juni 1965
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
30 juni 1965
Yubileinaya medal
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 september 1965
Order of Georgi Dimitrov
Rang:
Marshal Sovetskogo Soyuza (Maarschalk van de Sovjet-Unie)
Toegekend op:
18 april 1966
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
21 juni 1967
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
25 september 1967
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
14 augustus 1967
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
8 april 1968
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
17 januari 1968
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
20 april 1968
Sukhbaataryn odon
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
5 september 1968
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
2 oktober 1969
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
8 februari 1970
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
18 februari 1970
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
6 oktober 1970
Grootlint in de Leopoldsorde / Grand cordon de l'Ordre de Lťopold
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
9 oktober 1970
Ordre du Lion d'or de la Maison de Nassau
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
20 oktober 1970
Orde van de Nederlandse Leeuw - Ridder Grootkruis (NL.1)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
14 oktober 1971
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
22 december 1971
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
3 mei 1972
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 mei 1972
Orden narodnog heroja
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 mei 1972
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
5 juni 1972
Orden Lenina (1943-1991)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
17 oktober 1972
Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
4 mei 1973
Order Odrodzenia Polski - Krzyz Wielki
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
november 1973
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
2 februari 1974
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
6 februari 1974
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
24 juni 1974
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
29 oktober 1974
Elefantordenen
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
12 november 1974
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
9 mei 1975
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
30 augustus 1975
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
10 september 1975
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
23 oktober 1975
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 maart 1976
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
17 maart 1976
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
26 maart 1976
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
23 juni 1976
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
6 december 1976
Grand Croix de l'Ordre National du Mťrite
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
12 januari 1977
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
15 mei 1977
Orden narodnog heroja
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
16 augustus 1977
Orden Oktyabrskoy Revolyutsii
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
17 oktober 1977
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
25 augustus 1977
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
25 augustus 1977
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
7 februari 1979
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
3 februari 1979
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
11 februari 1979
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Maröal Jugoslavije (Maarschalk van JoegoslaviŽ)
Toegekend op:
28 maart 2012
Voor de bijdrage in de Bevrijdingsoorlog 1971.

Postuum toegekend

Bronnen