Prien, Günther

    Geboortedatum:
    16 januari 1908 (Osterfeld/Thüringen, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    7 maart 1941 (Noord Atlantische Oceaan)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Günther Prien ging in januari 1931 in dienst bij de Marine, nadat hij wat jaren had gevaren op handelsschepen. Na een jaar op de lichte kruiser Königsberg te hebben gediend ging hij in oktober 1935 in dienst bij de onderzeedienst. In 1938 vaarde hij op de U-26 onder Kapitänleutnant Hartman en patrouilleerde hij in de Spaanse wateren gedurende de Spaanse burgeroorlog. Met zijn eigen onderzeeër de U-47 werd hij op 14 oktober 1939 bekend door het tot zinken brengen van het Britse slagschip HMS Royal Oak in de belangrijkste en goed verdedigde Britse haven van de noordelijke vloot Scapa Flow.
    Op latere patrouilles verdiende Prien in 1940 nog het Eichenlaub. Hij kwam om het leven toen de U-47 tot zinken kwam op 7 of 8 maart 1941, niet lang nadat hij promotie had gemaakt tot Korvettenkapitän en aan zijn tiende patrouille bezig was. Over dat noodlottige ongeval wordt weer gediscussieerd, want het tot zinken brengen van de U-47 heeft altijd op naam gestaan van de Britse torpedobootjager HSM Wolverine maar nieuwe gegevens zeggen dat de torpedobootjager op dat tijdstip de aanval had ingezet op Eckermann’s UA (een buitenlandse onderzeeër die door de Duitser was veroverd en was ingedeeld bij de Kriegsmarine) die zich zwaar beschadigd uit de strijd moest terugtrekken. De speculaties zijn nu dat de U-47 werd geraakt door een eigen omcirkelende torpedo. (Er wordt van twee Amerikaanse onderzeeboten in de Pacific ook aangenomen dat zij door technische problemen aan de uitrusting hetzelfde lot zijn overkomen).
    Ook al heeft Prien maar voor minder dan twee jaar in de Tweede Wereldoorlog op zee gevaren, Prien’s record staat hoog in de boeken van Duitse U-boat azen. Hij verbleef 228 dagen op zee en bracht daarbij 30 schepen tot zinken met een totaal van 162.768 ton, 1 oorlogsschip met een totaal van 29.150 ton en beschadigde ook nog 8 schepen met een totaal van 62.751 ton.

    Bevorderingen:
    1 maart 1933: Fähnrich zur See;
    1 januari 1935: Oberfähnrich zur See;
    1 april 1935: Leutnant zur See;
    1 januari 1937: Oberleutnant zur See;
    1 februari 1939: Kapitänleutnant;
    18 maart 1941: Korvettenkapitän (RDA 1 maart 1941).

    Loopbaan:
    1923: Handelsmarine;
    1923: Grundausbildung Seemannsschule, Hamburg;
    1923: Schiffsjunge Segelschiff Hamburg;
    1929: Steuermannsexamen;
    1932: Kapitänspatent;
    16 januari 1933: Eintritt in die Reichsmarine-Crew 33;
    16 januari 1933 - 31 maart 1933: Infanterieausbildung II.Abteilung / Schiffsstammdivision der Ostsee, Stralsund;
    1 april 1933 - 30 september 1934: Fähnrichslehrgänge (Haupt- und Waffenlehrgänge), Marineschulen Flensburg-Mürwik / Kiel.
    1 oktober 1934 - 30 september 1935: Wach- und Divisionsleutnant Leichten Kreuzer Königsberg;
    1 oktober 1935 - 30 april 1936: U-Ausbildung, U-Bootschule Kiel / Torpedo-B-Lehrgang "U 3";
    1 mei 1935 - 10 mei 1935: Zur Verfügung des Führers der U-Boote;
    11 mei 1936 - 30 september 1938: I. Wachoffizier "U 26" / U-Flottille Saltzwedel, Wilhelmshaven;
    6 mei 1937 - 15 juni 1937: Spanieneinsatz;
    15 juli 1937 - 30 augustus 1937: Spanieneinsatz;
    1 oktober 1938 - 16 december 1938: Baubelehrung "U 47", Germaniawerft Kiel;
    17 december 1938 - 7 maart 1941: Kommandant "U 47" / 7. U-Flottille, Kiel / St. Nazaire;
    7 maart 1941: Vermist in Noordatlantische Oceaan.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Oberleutnant zur See
    Eenheid:
    1. Wachoffizier "U 26" / 2. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    22 januari 1937
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant "U 47" / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    25 september 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant "U 47" / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    17 oktober 1939
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant, U 47, 7. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    18 oktober 1939
    Samenvatting:
    Op 14 oktober 1939 riskeert Prien ondiep water, niet bekende
    zandbanken en ontdekking van de verdedigers als hij de belangrijkste marine basis van de Royal Navy, Scapa Flow penetreert. Ondanks dat de meeste schepen van de thuisbasis op zee waren bracht Prien het slagschip de Royal Oak tot zinken en keerde daarna terug voor directe roem. Toen hij na de strooptocht op Scapa in Duitsland terug was werd hij persoonlijk door Hitler onderscheiden met het Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes. Hij was daarmee de eerste persoon die bij de marine diende en deze onderscheiding ontving. Als gevolg van zijn succesvolle missie kreeg Prien de bijnaam “Der Stier von Scapa”. Er werd een embleem op de commandotoren van de U-47 geschilderd, wat al snel het embleem van de 7e onderzeebootvloot werd.

    Bijzonderheden:
    1e U-Boot Verlening.
    2e Kriegsmarine Verlening.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    29 november 1939
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Melding:
    Zoals al aangekondigd heeft Kapitänleutnant Prien een zware Britse kruiser van de London klasse ten oosten van de Shetlands met torpedo’s tot zinken gebracht.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    28 juni 1940
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Melding:
    Kapitänleutnant Prien meldt het tot zinken brengen van 40.100 brt aan vijandelijke koopvaardijschepen.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    1 juli 1940
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Melding:
    Kapitänleutnant Prien heeft in de laatste paar dagen meer vijandelijke schepen getorpedeerd; het door het OKW op 28 gemelde tot zinken gebrachte tonnage is daarmee gestegen tot 51.086 brt.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    6 juli 1940
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Melding:
    Kapitänleutnant Prien heeft met zijn U-boot tijdens de net geëindigde patrouille tegen de vijand 66.587 brt aan vijandeijke koopvaarders tot zinken gebracht. Dit is tot nu toe de hoogste score tijdens een enkele patrouille behaald.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    10 september 1940
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Melding:
    Een U-boot onder commando van Kapitänleutnant Prien, waarvan een gedeeltelijk resultaat van 33.400 brt op 8 september is gemeld, heeft tijdens een patrouille zes bewapende koopvaarders tot in totaal 40.250 brt tot zinken gebracht. Een ander stoomschip raakte beschadigd.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant "U 47" / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    25 september 1940
    Wehrmachtbericht
    Samenvatting:
    Engelstalige vermelding aanwezig.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    20 oktober 1940
    Samenvatting:
    Melding:
    Dit tot zinken gebrachte tonnage door de U-boot van Kapitänleutnant Prien omvat acht schepen tot een totaal van 50.500. Kapitänleutnant Prien is de eerste U-boot commandant die een totaal van 200.000 brt heeft overschreden. Hij voert nog steeds de lijst van U-boot commandanten aan met een totaal tonnage van 202.000 brt aan vijandeijke koopvaarders.

    Wehrmachtbericht
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant "U 47" / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    20 oktober 1940
    Ritterkreuz mit Eichenlaub
    Bijzonderheden:
    5e Verlening.
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Korvettenkapitän (Luitenant-ter-Zee 1e Klasse)
    Eenheid:
    U 47 / 7. Unterseebootsflottille
    Toegekend op:
    23 mei 1941
    Samenvatting:
    Melding:
    De U-boot onder commando van Korvettenkapitän Günter Prien is niet teruggekeerd van haar laatse patrouille tegen de vijand. De boot moet als verloren worden beschouwd. Korvettenkapitän Günter Prien, de held van Scapa Flow die voor zijn uitzonderlijke prestaties uit handen van de Führer het Eikenloof bij het Ridderkruis van het Ijzeren Kruis ontving zal met zijn dappere bemanning blijven voortleven in het hart van iedere Duitser.
    Wehrmachtbericht

    Bronnen