De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Jessurun, Reinier Emil

Geboortedatum:
15 februari 1904 (Haarlem, Nederland)
Overlijdensdatum:
14 mei 1949 (Kroja, IndonesiŽ)
Begraven op:
Nederlands Ereveld Menteng Pulo
Nationaliteit:
Nederlandse (1815-heden, Koninkrijk)

Biografie

Reinier Emil Jessurun werd op 15 december 1904 geboren te Haarlem. Hij diende als reserve-waarnemer bij de Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-indisch Leger. Na de Japanse bezetting van Nederlands-IndiŽ week hij uit naar AustraliŽ en nam daar deel aan operaties van het Nr. 18 (N.E.I.) Squadron.

Reinier Jessurun bleef na de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-IndiŽ dienen en kwam op 14 mei 1949 om het leven bij een vliegtuigongeluk in Kroja, IndonesiŽ. Ter nagedachtenis aan hem heeft de Koninklijke Luchtmacht een militair complex in Soestduinen, nabij de vliegbasis Soesterberg naar hem vernoemd, het Jesserunkamp.

Bevorderingen:
13 augustus 1928: Reserve-tweede Luitenant-waarnemer der Artillerie
25 augustus 1944: Kapitein-waarnemer ML-KNIL
28 mei 1945: tijdelijk luitenant Kolonel-waarnemer ML-KNIL

Loopbaan:
28 mei 1945 Ė 27 februari 1948: Commandant 18 (N.E.I.) Squadron
1 maart 1948 Ė 17 april 1948: waarnemend Commandant ML-KNIL

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reserve Kapitein waarnemer
Eenheid:
Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger.
Toegekend op:
24 februari 1942
Samenvatting:
Voordracht:
"Als waarnemer-bommenrichter van het commando-vliegtuig eener patrouille zware bommenwerpers gedurende eenige achtereenvolgende dagen op beleidvolle wijze zijn keuze gedaan uit vijandelijke scheepsdoelen en door bekwame uitvoering den vijand ondanks diens tegenweer telkenmale zware verliezen toegebracht."
Bijzonderheden:
Gouvernementsbesluit No. 1z dd. 24 februari 1942.
Verkregen met Eervolle Vermelding.
Later ingetrokken en vervangen door Bronzen Leeuw.
Bronzen Kruis (BK)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reserve Kapitein waarnemer
Eenheid:
Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger
Toegekend op:
24 februari 1942
Eervolle Vermelding (EV)
Bijzonderheden:
Gouvernementsbesluit No. 1z dd. 24 februari 1942.
Toegekend bij het Bronzen Kruis.
Later ingetrokken en vervangen door Bronzen Leeuw.
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reserve Kapitein waarnemer
Eenheid:
Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger.
Toegekend op:
18 oktober 1943
Vliegerkruis (VK)
Samenvatting:
Voordracht:
"Door het deelnemen aan zeer vele gevechtsopdrachten, waaronder verscheidene succesvolle gedurende het eerste kwartaal 1943, de vijand ernstig afbreuk gedaan; tevens een uitstekend voorbeeld geweest voor personeel van de onder moeilijke omstandigheden in actie komende nieuw gevormde afdeling bommenwerpers van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger."
Bijzonderheden:
114e Verlening.
Koninklijk Besluit No. 3, dd. 18 oktober 1943.
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reserve Kapitein waarnemer
Eenheid:
Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger.
Bijzonderheden:
Vervanging voor het Bronzen Kruis met Eervolle Vermelding; later ingetrokken bij toekenning Militaire Willems Orde.
Bronzen Leeuw (BL)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1947
Air Medal (AM)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1947
Bijzonderheden:
Verkregen met bronzen palm.
Medal of Freedom
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reserve Kapitein waarnemer
Eenheid:
Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger.
Toegekend op:
16 oktober 1948
Samenvatting:
Voordracht:
"Het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw door onmiddellijk na herstel van zijn zeer zware verwondingen, bekomen bij een nachtstart naar Ambon op 28 mei 1943, in het tijdvak van september 1943 april 1945, onderscheidenlijk ingedeeld zijnde bij de ď18e SquadronĒ en de Amerikaanse ď13th Air ForceĒ in het Zuidwestelijk Stille Oceaangebied talrijke zeer gevaarlijke en belangrijke bombardementsopdrachten en grondverkenningen met succes te volbrengen, zich daarbij als Nederlands officier waarnemer, vele malen het operationele leiderschap van grote formaties geallieerde vliegtuigen toevertrouwt ziende. Met grote bekwaamheid, voortvarendheid en moed heeft hij een voor de Geallieerden onmisbare bijdrage geleverd tot het neutraliseren van een 20 tal vijandelijke luchtbases op Halmaheira, in de Minahassa, Kendari en op de Boero-Ceramgroep en als gevolg van deze neutralisatie de uiterst storende vijandelijke luchtactie tegen Morotai van deze bases uit op afdoende wijze bedwongen, na te voren het plan van actie zelfstandig ontworpen en door onder grote gevaren verrichte offensieve lucht- en grondverkenningen voorbereid te hebben. Ten slotte heeft hij een werkzaam aandeel gehad bij verscheidene acties naar het door de vijand bezette gebied in de Filippijnen, o.m. tegen Cebu, Puerta Princessa, Zamboanga, Jolo en Davao."
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit No. 13, dd. 16 oktober 1948.
Vervanging voor de Bronzen Leeuw.
Ridder vierde klasse der Militaire Willems Orde (MWO.4)

Bronnen

  • Foto 1: Reinier M. Jessurun
  • Foto: Reinier M. Jessurun (zoon)
  • - Maalderink P.G.H., De Militaire Willemsorde sedert 1940, Sijthoff Pers, 1982, ISBN 90 70682 02 8
    - Meijer H.G., Vis R., Het Vliegerkruis, Voor initiatief, moed en volharding, De Bataafsche Leeuw, Amsterdam, 1997, ISBN 9067073474
    - The Dutch Medals Page

Foto