De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Schmidt, Günter Werner Helmut (Kriegsmarine)

    Geboortedatum:
    24 september 1919 (Danzig/Westpruissen, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    21 juli 1988 (Antwerpen, België)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Derde Rijk)

    Biografie

    Günter Werner Schmidt was de oudste zoon van Generalleutnant Kurt Erich Schmidt.

    Günter-Werner Schmidt werd op 24 september 1919 geboren in Danzig.
    Hij behaalde in maart 1938 zijn diploma aan de Latijn-Griekse afdeling van het Kaiser Wilhelm Gymnasium in Trier.
    Van 4 april tot 20 september 1938 was hij opgeroepen bij de "Reichsarbeitsdienst". Op 1 oktober van dat jaar werd hij dienstplichtig bij de "Kriegsmarine" die hem bij admiraal Erich Raeder voordroeg als aspirant-officier van "Crew 38" (lichting
    van1938)
    Van 1 oktober 1938 tot 27 februari 1939 kreeg hij een basisopleiding
    als matroos in Stralsund. Zijn training op zee had hij als zeecadet op het schoolschip Gorch Fock (van 29 februari tot 30 juni 1939) en op het linieschip Schlesien (van 1 juli tot 13 oktober 1939).

    Op de Schlesien maakte hij met de Duitse inval in Polen van 1 september 1939 het begin van de Tweede Wereldoorlog mee.
    Vervolgens kwam hij op de marineschool in Flensburg-Mürwik en op de "Sperrschule" in Kiel. Op 1 mei 1940 werd Schmidt als "Fähnrich zur See" naar de 11.U-Jagdflotille in Frederikshavn (Denemarken) gedetacheerd.
    Deze flottielje onderhield ook basishavens in Nederland (Den Helder), Duitsland (Stolpmünde en Memel), Lettland (Libau) en Noorwegen (Hammerfest). Chef van de flottielje was Korvettenkapitän der Reserve Günther von Selchow. Op 1 december 1941 kreeg Günter Schmidt (inmiddels Leutnant zur See) in
    Antwerpen het kommando over UJ-1107. Bij de 11.U-Jagdflotille verbleef hij tot 14 april 1943.
    Vanaf 16 april 1943 behoorde Günter Schmidt als Oberleutnant zur See tot de 22.U-Jagdflotille in Marseille en was hij achtereenvolgens kommandant van UJ-2207, 2209, 2208 en 2211.
    Nadat maarschalk Pietro Badoglio op 8 september 1943 het wapenstilstandsakkoord tussen het Koninkrijk Italië en de geallieerden had gesloten werd de 22.U-Jagdflotille op bevel van admiraal Karl Dönitz naar de Italiaanse westkust verlegd. Eerst naar
    Salerno dan naar Via Reggio en tenslotte naar Genua. De "Kriegsmarine" legde in de door haar bezette havens beslag op alle Italiaanse oorlogsschepen zodat Günter Schmidt nu achtereenvolgens kommandant werd van de voormalig Italiaanse korvetten Strolaga (UJ-2224), Artemide (UJ-2226) en Persefone (UJ-2227). Dat laatste korvet liet hij op 24 april 1945 om 07.15 uur in de
    haven van Genua zinken en bracht daarna zijn door partizanen bedreigde bemanning in veiligheid in de Genuese citadel. Tijdens deze manoeuvre (dat te voet van uit de haven door de straten van Genua moest worden afgelegd) sneuvelde o.a. de Chef van de flottielje Korvettenkapitän der Reserve Dr. Wachhausen.
    Op 27 april 1945 gaf Günter Schmidt (na zijn gesneuvelde Chef de dienstoudste officier van de flottielje) de resten van zijn eenheid en zichzelf over aan de inmiddels voor de Genuese citadel aangekomen 92nd US Infantry Division die hen naar het Amerikaanse Prisoner of War Camp 473 in Pisa bracht.
    Op 24 mei 1945 werd Günter Schmidt overgedragen aan de Engelsen en belandde hij in het voor officieren van de "Kriegsmarine" gereserveerde PoW Camp 226 in Altamura bij Bari. In november van dat jaar werd hij naar Duitsland gerepatrieerd.

    Bevorderingen:
    1 oktober 1938: Matrose;
    29 februari 1939: Seekadet;
    29 februari 1940: Fähnrich zur See;
    1 oktober 1940: Oberfähnrich zur See;
    1 april 1941: Leutnant zur See;
    1 april 1943: Oberleutnant zur See.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Oberfähnrich (Adelborst)
    Eenheid:
    II. Wachoffizier, UJ 1106, 11. U-Bootsjagdflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    12 december 1940
    Kriegsabzeichen für Minensuch-, U-Boots-, Jagd- und Sicherungsverbände
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Leutnant zur See (Luitenant-ter-Zee 3e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant, UJ 1107, 11. U-Bootsjagdflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    30 januari 1942
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Leutnant zur See (Luitenant-ter-Zee 3e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant, UJ 1107, 11. U-Bootsjagdflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    16 oktober 1942
    Flotten-Kriegsabzeichen
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Leutnant zur See (Luitenant-ter-Zee 3e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant, UJ 1103, 11. U-Bootsjagdflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    30 januari 1943
    Eisernes Kreuz 1. Klasse

    Bronnen

    • Foto: Hanneke Bocken
    • - Deutsche Kriegsmarine
      - British Naval Headquarters

    Foto