Glowacki, Antoni

Geboortedatum:
10 februari 1910 (Warschau, Polen)
Overlijdensdatum:
27 april 1980 (Wellington, Nieuw-Zeeland)
Nationaliteit:
Poolse

Biografie

Dienstnummer P1527/500028.

Antoni Glowacki werd op 10 februari 1910 in Warschau geboren waar hij de lagere school doorliep en de Radio Technische School. Tussen 1928 en 1930 was hij hoofd van een laboratorium in de Philipsfabrieken in Polen.
Hij kreeg zijn militaire en een luchtmachttraining op vliegbasis Lublinek nabij Lodz. Hij diende bij de 1e Lucht Wing in Warschau en bleef vanaf 1935 in professionele training. In 1938 rondde hij een specialisatiecursus af op Deblin en bleef daar als instructeur.
In september 1939 vocht hij in een verkenningseenheid van de Warschau Gemotoriseerde Brigade. Via Roemenie bereikte hij Frankrijk en ging van daar uit naar Engeland. Op 5 juli 1940 werd hij geplaatst bij 6 OTU in Sutton Bridge en op 4 augustus werd hij geplaatst bij No. 501 Squadron waar hij bleef gedurende de Slag om Engeland.
Op 15 augustus schoot hij een Ju 87 neer en beschadigde een Do 215. Op 24 augustus 1940 schoot hij op ťťn dag drie Me 109's en twee Ju 88 bommenwerpers neer. Hij was de enige Pool die de titel van Aas-in-ťťn-dag behaalde. Op 28 augustus 1940 schoot hij nog een Me 109 neer. Op 31 augustus werd hij zelf (in een Hurricane) neergeschoten nabij vliegveld Gravesend
Op 10 februari 1940 werd hij geplaatst bij 55 OTU op Usworth waar hij vlieginstructeur werd. Op 7 november 1941 werd hij toegwezen aan No. 303 (Pools) Squadron op Northolt.
Op 7 februari 1943 werd hij overgeplaatst naar No. 308 (Pools) 'City of Krakow' Squadron. Tot februari 1944 was hij Flight Commander in het squadron waarna hij vertrok voor oefeningen in de VS. In mei 1944 werd hij geplaatst bij 61 OTU. Van 9 september 1944 tot 16 juli 1945 was hij commandant van No. 309 (Pools) Squadron dat uitgerust was met de Amerikaanse Mustang Mk. III. Een aantal overplaatsingen volgden nog.
Aan het eind van 1946 verrichte hij werkzaamheden als commandant van No. 302 (Pools) Squadron totdat die ontbonden werd. Na zijn demobilisatie ging hij werken voor de Royal New Zealand Air Force waar hij tot 1960 diende. Vervolgens werkte hij bij de Civil Aviation Department in Wellington waar hij verantwoordelijk was voor het executive - en sportvliegen.
Hij stierf op 27 april 1980 in Wellington.

Bevorderingen
Augustus 1940: Sergeant
November 1941: Pilot Officer
1942: Flying Officer
Februari 1943: Flight Lieutenant
September 1944: Squadron Leader

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Sergeant
Toegekend op:
23 december 1940
Bijzonderheden:
Oorlogsorder No. 08814
Order Wojenny Virtuti Militari - Krzyz Srebrny
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
augustus 1942
Krzyz Walecznych
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
augustus 1942
Krzyz Walecznych
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1943
Krzyz Walecznych
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1943
Krzyz Walecznych
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
15 november 1942
Distinguished Flying Cross (DFC)

Bronnen

Foto

Thema's