TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Gaulle, de, Charles André Joseph Marie

Geboortedatum:
22 november 1890 (Lille, Frankrijk)
Overlijdensdatum:
9 november 1970 (Colombey-les-Deux-Églises, Frankrijk)
Begraven op:
Graf Charles de Gaulle Colombey-les-Deux-Églises
Nationaliteit:
Franse (1870-heden, Republiek)

Biografie

Charles de Gaulle, ook vaak "generaal de Gaulle" genoemd, geboren 22 november 1890 in Lille en gestorven op 9 november 1970 in Colombey-les-Deux-Églises, is een militair, verzetsheld, staatsman en Franse schrijver.

Chef van Frankrijk, toenmalig leider van het Franse nationale bevrijdingscommittee gedurende de Tweede Wereld Oorlog, president van de provisorische regering van de Franse republiek van 1944 tot 1946, president van de raad van Franse ministers van 1958 tot 1959 en oprichter van de vijfde republiek (Cinquième République) opgericht in 1958. Hij was president van de Franse republiek van 8 januari 1959 tot 28 april 1969. Hij is de eerste in de rang van "magistrature suprême" onder de vijfde republiek.

Opgegroeid in een cultuur van nationale grandeur, koos Charles de Gaulle voor een carrière als officier. Hij werd gevangen genomen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij diende het volk in het gevolg van Philippe Pétain en pleitte met politieke persoonlijkheden voor het gebruik van gepantserde divisies tijdens de oorlog. In mei 1940, toen aangesteld als kolonel, werd hij geplaatst aan het hoofd van een gepantserde eenheid geleid door talloze tegen aanvallen gedurende de veldslag van Frankrijk: hij werd op 25 mei 1940 gepromoveerd tot "général de brigade" een tijdelijke titel. Hij werd benoemd tot "onder-secretaris van de staat" en op het ministerie van nationale defensie in de regering van Reynaud aangesteld tijdens de uittocht van 1940.

Hij wees het bestand dat door Pétain werd voorgesteld tegen nazi Duitsland af. In Londen lanceerde hij, voor de BBC het appel op 18 juni voor het Franse volk voor het verzet en het herenigen van de vrije Franse manschappen. Hij veroordeelde de dood van de Franse nationaliteit en blies deze door het regime van Vichy nieuw leven in. Hij wilde de legitimiteit van Frankrijk belichamen en als zelfstandige macht door de geallieerden erkend worden. Niet controlerende hoeveel kolonies door het verzet werden erkend, fuseerde hij in 1943 het vrije Frankrijk en het Comité français de libération nationale, waar hij uiteindelijk de leiding nam. Hij leidde het land naar de bevrijding. Begunstigd door een sterke executieve keerde hij zich tegen de parlementaire projecten van de partijen en trad hij in 1946 af. Hij heeft het "Resamblement du peuple français" (RPF) opgericht, maar zijn afkeur tegen het sluiten van compromissen met "het regime van partijen" isoleerden hem waardoor elke vorm van verantwoordelijkheid hem ontging.

Charles de Gaulle wordt beschouwd als één van de leidende en invloedrijkste figuren uit zijn tijd. Hij heeft ook naam gemaakt als schrijver, vooral met het boek "Mémoires de guerre" waar hij het idee van "een bepaald soort Frankrijk" heeft opgeschreven: "Frankrijk kan Frankrijk niet zijn zonder zijn grandeur".

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Lieutenant
Toegekend op:
18 januari 1915
"A exécuté une série de reconnaissances des positions dans des conditions périlleuses et a rapporté des renseignements précieux".

Met palm en ster (2 citations)
Croix de Guerre (1914-1918)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
1916
Médaille des blessés de guerre
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Eenheid:
10e Compagnie, 33e Régiment d'Infanterie, Armée de terre
Toegekend op:
17 oktober 1919
Originele Franse voordracht:

"A DOUAUMONT le 2 Mars 1916, sous un effroyable bombardement, alors que l'ennemi avait percé a ligne et attaque sa compagnie de toutes parts, a organisé apres un corps à corps farouche, un îlot de résistance ou tous se battirent jusqu'à ce que fussent dépensées les munitions, fracassés les fusils et tombés les défenseurs désarmés; bien que très grièvement blessé d'un coup de baïonnette, a continué à être l'âme de la défense jusqu'à ce qu'il tombât inanimé sous l'action des gaz. A blessure/antérieures"

Odre N. 20.654 "D"
Chevalier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Periode:
Pools-Russische Oorlog (1919-1921)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Toegekend op:
1920

Met zwaarden
Order of St. Anna III class
Periode:
Pools-Russische Oorlog (1919-1921)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Toegekend op:
1921

Met bronze palm
Periode:
Pools-Russische Oorlog (1919-1921)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Toegekend op:
26 januari 1922
De Gaulle gaf tijdens militaire operaties op 29 juli, 13 augustus en 16 augustus 1920 "blijk van een voorbeeldig oordeel over de situatie. Hij maakte zorgvuldig gebruik van de informatie van de militaire inlichtingendienst en was niet bang om de vijand te bereiken. De informatie was waardevol voor de opperbevelhebber. De Gaulle toonde zijn verdiensten als officier”.

Nr. 2980 (opperbevel decreet Nr. 2965)
Order Wojenny Virtuti Militari - Krzyz Srebrny
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Toegekend op:
1922
Medaille Interalliée de la Victoire 1914–1918
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Capitaine (Kapitein)
Toegekend op:
1922
Médaille commémorative de la bataille de Verdun
Periode:
Pools-Russische Oorlog (1919-1921)
Toegekend op:
1923
Order Odrodzenia Polski Kawalerski
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
1927
Médaille des Évadés
Toegekend op:
1932
Rang:
Lieutenant-Colonel (Luitenant-Kolonel)
Toegekend op:
19 december 1934
Officier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
17 november 1940

Grootmeester tussen 1945-1946 en 1959-1969
l' Ordre de la Libération
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
1942
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
juni 1943
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
mei 1944
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
oktober 1944
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
oktober 1944

Met 1 palm
Croix de Guerre 1940
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
2 oktober 1945
"Wegens buitengewoon verdienstelijk gedrag bij het verlenen van uitstekende diensten aan de regering van de Verenigde Staten als president van de voorlopige regering van de Franse Republiek en opperbevelhebber van de strijdkrachten van Frankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog."

War Department, General Orders No. 83
Legion of Merit - Chief Commander (LoM - CC)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
13 november 1945
Grand Croix de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
1945

Laatste exemplaar dat verleend werd.
Grand Croix de l'ordre du Dragon d'Annam
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
1945
Grootlint in de Leopoldsorde / Grand cordon de l'Ordre de Léopold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
1946

Met bronze palm (1 citation van 1940)
Croix de Guerre (1939-1945)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Toegekend op:
1946
Médaille des Services Volontaires dans la France Libre
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Rad Bileho lva I Class
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Général de brigade
Ceskoslovenský válecný kríž 1939
Toegekend op:
oktober 1950
Toegekend op:
16 april 1959
Toegekend op:
juni 1959
Toegekend op:
februari 1960
Toegekend op:
april 1960
Royal Victorian Chain
Toegekend op:
juni 1960
Toegekend op:
juli 1960
Toegekend op:
oktober 1960
Toegekend op:
oktober 1960
Toegekend op:
februari 1961
Ordre du Lion d'or de la Maison de Nassau
Toegekend op:
maart 1961
Toegekend op:
april 1961
Toegekend op:
juni 1961
Toegekend op:
juni 1961
Toegekend op:
17 oktober 1961
Toegekend op:
september 1961
Toegekend op:
oktober 1961
Toegekend op:
maart 1962
Toegekend op:
november 1961
Toegekend op:
april 1962
Toegekend op:
april 1962
Toegekend op:
juni 1962
Toegekend op:
september 1962
Toegekend op:
september 1962
Sanct Olavs Orden Grand Cross
Toegekend op:
19 oktober 1962
Suomen Valkoisen Ruusun suurristi (SVR SR)
Toegekend op:
maart 1963
Toegekend op:
maart 1963
Toegekend op:
8 mei 1963
Kungliga Svärdsorden - Grand Cross
Toegekend op:
mei 1963
Basilikon Tagma toy Soteros - Grand Cross
Toegekend op:
juni 1963
Toegekend op:
oktober 1963
Medaille  Militaire
Toegekend op:
1963
Grand Croix de l'Ordre National du Mérite
Toegekend op:
juni 1964
Toegekend op:
september 1964
Toegekend op:
september 1964
Toegekend op:
september 1964
Toegekend op:
september 1964
Toegekend op:
1 oktober 1964
Toegekend op:
oktober 1964
Toegekend op:
oktober 1964
Toegekend op:
oktober 1964
Toegekend op:
november 1964
Toegekend op:
5 april 1965
Elefantordenen
Toegekend op:
mei 1965
Toegekend op:
juni 1965
Toegekend op:
juli 1966
Grand Cordon in to the Order of a Million Elephants and White Parasol
Toegekend op:
oktober 1966
Toegekend op:
juli 1967
Toegekend op:
september 1967
Order Odrodzenia Polski Wielki
Toegekend op:
oktober 1967
Toegekend op:
oktober 1968

Bronnen