TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Liberation Route Marker 649: Sondel

RADARSTATION EISBÄR
Tijdens de Tweede Wereldoorlog stond Friesland bekend als een rustige provincie en onderduikersparadijs. Maar ook hier was sprake van geweld, verzet, verraad, vervolging, executies en verwoestingen. Tussen 1940 en 1945 is Friesland een belangrijke aanvliegroute voor bommenwerpers richting Duitsland. De radarstations ‘Eisbär in Sondel, ‘Tiger’op Terschelling en ‘Schlei’ op Schiemonnikoog vormen samen met de Fliegerhorst Leeuwarden een belangrijk element in de uitgebreide Kammhuber verdedigingslinie. Goede detectie en snelle actie van nachtjagers en afweergeschut maken veel slachtoffers onder de geallieerde vliegtuigen.

Liberation Route Europe is gecertificeerd als Cultural Route of the Council of Europe. Met honderden plekken en verhalen in negen verschillende Europese landen, verbindt de route de belangrijkste regio's langs dezelfde route van de geallieerden in 1943-1945.
Het gehele traject bestaat uit themaroutes die per fiets, te voet of per auto kunnen worden afgelegd.
Deze routes passeren tal van historische- en interessante locaties en vertellen verhalen vanuit een veelvoud aan perspectieven die belangrijk waren in de laatste fase van de Tweede Wereldoorlog.
Iedere route is voorzien van zogenaamde markers. Dit zijn grote keien of zuilen die zijn voorzien van tekst of mogelijkheden om de verhalen te beluisteren. Daarnaast zijn er vele ‘Vectors of Memory’ geplaatst, die aangeven dat de passant zich op een van de Liberation Routes begeeft.
De routes zijn terug te vinden op de website van Liberation Route Europe of in de app via welke ook veel verhalen te beluisteren zijn.

Heeft u zelf meer informatie over deze locatie? Lever het aan!

Gebruikte bron(nen)

  • Tekst: TracesOfWar
  • Foto's: Arie van Wijngaarden