De website is nu nog groter en beter geworden! WW2Awards.com is vanaf nu volledig samengevoegd met TracesOfWar.nl. Vanaf nu zijn de secties Personen en Onderscheidingen ook beschikbaar. Veel meer informatie in een groter jasje!

Wolff, Karl Friedrich Otto

    Geboortedatum:
    13 mei 1900 (Darmstadt/Hessen, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    17 juli 1984 (Rosenheim/Beieren, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Karl Wolff werd op 13 mei 1900 geboren als zoon van Dr.jur. Carl Wolff. In april 1917 studeerde hij af aan de militaire opleiding van het Ludwig Georgs Gymnasium, om vervolgens als nog niet 17 jarige, vrijwillig dienst te nemen in het Groβherzoglich-Hessische Leibgarde-Infanterie-Regiment nr. 115 met de rang van Fahnenjunker. Op 14 september 1918 werd hij in het veld bevorderd tot Leutnant.

    Na de Eerste Wereldoorlog werd hij uit militaire dienst ontslagen vanwege de door het verdrag van Versailles opgelegde inkrimping van het Duitse leger.

    Op 7 oktober 1931 werd hij uit eigen keuze lid van de NSDAP (nummer 695131) en nam gelijk dienst bij de 1.SS-Standarte in München (nummer 14235). Hier werd hij op 27 oktober 1931 Führer van de 2.Sturm des II/1.SS-Standarte. Op 15 juni 1933 werd Wolff aangesteld als SS-Führer met de rang van Sturmhauptführers Adjudant bij Heinrich Himmler, toen Reichsführer SS. Op 4 april 1934 werd hij zijn Chef-Adjudant en op 9 november 1935 werd Wolff bevorderd tot SS-Brigadeführer. In 1936 werd hij zelfs Chef van het Hauptamtes "Persönliches Stab Reichsführer SS". Vanaf 30 januari 1937 kreeg Karl Wolff de dubbele rang van SS-Gruppenführer en General-leutnant der SS-Verfügungstruppe.

    Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, werd hij op 3 mei 1940 bevordert tot SS-Gruppenführer en Generalleutnant der Waffen-SS. Dit werd hem verleend door Adolf Hitler persoonlijk, waarmee bij uitzondering een militaire rang werd verleend aan een lid van de Allgemeine SS.
    De bevordering tot SS-Obergruppenführer en General der Waffen-SS volgde op 30 januari 1942. Op 1 september 1943 werd Karl Wolff benoemd tot de Gevolmachtigde General der Deutschen Wehrmacht in Italië. Zijn belangrijke positie in Italië werd benadrukt toen hij op 11 oktober 1943 werd aangesteld als "Sonderberater für polizeiliche Angelegenheiten bei der Italienischen Faschistischen Nationalregierung en werd hij de hoogste SS- und Polizeiführer in Italië.
    Zonder Hitler er van in kennis te stellen, nam Karl Wolff in februari 1945, contact op met Allen F.Dulles, de Chef van de Amerikaanse Geheime Dienst in Zwitserland om te komen tot een voortijdige capitulatie van de Wehrmacht in Italië. Hierdoor capituleerde de Duitse troepen hier eerder dan in Duitsland. De Geallieerden waren hem hier dusdanig dankbaar voor dat hij niet werd aangeklaagd tijdens het proces van Neurenberg.

    Bevorderingen:
    ?: Fahnenjunker;
    14 september 1918: Leutnant;
    10 oktober 1931: SS-Anwärter;
    19 oktober 1931: SS-Mann;
    11 december 1931: SS-Scharführer;
    19 januari 1932: SS-Truppführer;
    18 februari 1932: SS-Sturmführer;
    30 januari 1933: SS-Sturmhauptführer;
    9 november 1933: SS-Sturmbannführer;
    30 januari 1934: SS-Obersturmbannführer;
    20 april 1934: SS-Standartenführer;
    4 juli 1934: SS-Oberführer;
    9 november 1935: SS-Brigadeführer;
    30 januari 1937: SS-Gruppenführer;
    30 januari 1942: SS-Obergruppenführer.

    Loopbaan:
    ? - april 1917: Ludwig-Georgs-Gymnasium;
    ?: Nationalen Jugendwehr;
    27 april 1917: Notabitur, Rekrutenausbildung;
    5 september 1917: Großherzogliche Hessische Leibgarde-Infanterie-Regiment Nr. 115;
    mei 1920: Gedemobiliseerd;
    ?: Bankhaus Gebrüder von Bethmann, Frankfurt am Main;
    augustus 1923: Deutschen Bank;
    juni 1924: Werkloos;
    1 juli 1925: Annoncen-Expedition Karl Wolff – von Römheld;
    7 oktober 1931: Entree NSDAP/SS;
    ?: Reichsführerschule der SA, München;
    18 februari 1932 - september 1932: Führer Sturm 2 / II. Sturmbann / SS-Standarte 1;
    20 september 1932: Adjutant Sturmbann II / Standarte 1;
    maart 1933: Adjutant der SS, Reichsstatthalter Bayern, General Franz Ritter von Epp;
    18 juni 1933: Adjutant Stab des Reichsführers-SS;
    8 maart 1933: Lid Rijksdag;
    4 april 1934: 1. Adjutanten Stab des „Reichsführers-SS";
    9 november 1935: Chef des Persönlichen Stabes Reichsführer-SS;
    1939: Chef des Persönlichen Stabes Reichsführer-SS, Führerhauptquartier;
    juli 1943: Höchsten SS- und Polizeiführer in Italien;
    26 juli 1944: Bevollmächtigten General der deutschen Wehrmacht in Italien (officieus);
    13 mei 1945: Gevangene van de Amerikanen, Gevangenis Bozen;
    21 augustus 1945: Kriegsverbrechergefängnis Nürnberg;
    ?: Getuige in de Neurenberge processen;
    januari 1948: Gevangene van de Britten in Minden;
    november 1948: Veroordeling vijf jaar gevangenschap (later omgezet in vier jaar);
    juni 1949: Vrijlating.

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    29 oktober 1936
    Deutsches Olympia Ehrenzeichen Erster Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    21 december 1938
    Ordine della Corona d'Italia - Cavaliere della Croce Grande
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    30 januari 1939
    Goldenes Parteiabzeichen
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Waffen-SS (Generaal-majoor)
    Eenheid:
    Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
    Toegekend op:
    4 mei 1939
    Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Waffen-SS (Generaal-majoor)
    Eenheid:
    Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
    Toegekend op:
    19 september 1939
    Spange zur Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Waffen-SS (Generaal-majoor)
    Eenheid:
    Chef des persönliches Stabes des Reichsführers-SS
    Toegekend op:
    28 mei 1940
    1.Stufe vom Ehrenzeichen für Deutsche Volkspflege
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS (Luitenant-generaal)
    Eenheid:
    Höchster SS- und Polizeiführer Italien
    Toegekend op:
    9 december 1944
    Deutsches Kreuz in Gold

    Bronnen

    Foto