Göring, Hermann Wilhelm

Geboortedatum:
12 januari 1893 (Rosenheim)
Overlijdensdatum:
15 oktober 1946 (Nuremberg/Beieren, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Hermann Wilhelm Göring (12 januari 1893 in Rosenheim – 15 oktober 1946 in Neurenberg) was een leidende Duitse nationaalsocialistische politicus. Vanaf mei 1935 was hij opperbevelshebber van de Duitse luchtmacht.
Göring bereikte in de Eerste Wereldoorlog faam en aanzien als jachtvlieger en ontving een onderscheiding (Pour le Mérite). Hij nam deel aan de Hitlerputsch (november 1923 in München) en droeg bij aan de oprichting van de NSDAP. In augustus 1932 werd hij verkozen tot Reichstagpräsident. Op de dag van de machtsovername benoemde Hitler hem tot Reichsminister zonder specifiek ministerie, tot rijkscommissaris voor de luchtvaart en tot rijkscommisaris voor het Pruissche ministerie van Binnenlandse Zaken. Op 11 april 1933 werd Göring ministerpresident van Pruisen.

In deze beide laatste posities was Göring betrokken aan de gelijkstelling en het vervolgen van de oppositie die hij met extreme brutaliteit liet uitvoeren. Hij was voor de oprichting van de Gestapo en de inrichting van het eerste concentratiekamp vanaf 1933 verantwoordelijk. Vanaf oktober 1938 bedreef hij als opdrachtgever voor het vierjarenplan de verdere bewapening van de Wehrmacht en bereidde zo de oorlog voor. In juli 1940 na het snelle einde van de "Westfeldzug" – benoemde Hitler Göring tot Reichsmarschall.

In de openbaarheid van het binnen- en buitenland gold Göring tot het einde van de oorlog als één van de invloedrijkste NS-politici. In de werkelijkheid verloor hij, zo historische onderzoeken voor en tijdens de oorlog, hoewel hij een hoop ambten en titels had, zijn sleutel-bevoegnissen aan concurrerende NS-functionarissen zoals Heinrich Himmler en Joseph Goebbels. Als chef van de luchtmacht geraakte Göring in diskrediet vanwege een nederlaag in de luchtslacht om Engeland (midden 1940 tot begin 1941), het begin van het verwoestende bombardement van het rijksgebied door de geallieerden en het stuklopen van een luchtbrug bij de slag van Stalingrad (eind 1942).

Op 31 juli 1941 gaf hij Reinhard Heydrich de taak de zogenaamde "oplossing van het Jodenvraagstuk" te organiseren.
Vanaf 1942/43 (tijd van de Kriegswende) trok Göring zich –zowel door druk uit als uit eigen beweging- terug en leefde een luxeleven. Veel ambten voerde hij – als hij ze uitvoerde- alleen nog op een representatieve manier uit.

Göring was één van de 24 aangeklaagden in het Neurenbergse proces tegen de belangrijkste oorlogsmisdadigers voor het militaire gerechtshof. Hij werd op 1 oktober 1946 op alle vier de punten van de aanklacht schuldig gesproken en ter dood door ophanging veroordeeld. Door zelfmoord op de avond voor de executie onttrok hij zich aan de voltrekking van dit oordeel.

Zie ook op www.go2war2.nl: Verhoor Wilhelm Göring

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
9 november 1933
Ehrenzeichen des 9. November 1923 (Blutorden)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1 december 1933
Goldenes Parteiabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1 september 1934
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
19 januari 1935
Fliegerschaftsabzeichen
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
20 april 1937
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
20 april 1938
Luftschutz-Ehrenzeichen 1. Stufe
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
6 augustus 1938
Storkors af Dannebrog
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Samenvatting:
Verkregen in 1938
Ordine dei Santi Maurizio e Lazzaro - Cavaliere di gran croce
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
2 februari 1939
Kungliga Svärdsorden - Grand Cross
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Samenvatting:
Ontvangen in september 1939
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Samenvatting:
Ontvangen in september 1939
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall (Luchtmachtmaarschalk)
Eenheid:
Reichsminister der Luftfahrt und Oberbefehlshaber der Luftwaffe, Luftwaffe
Toegekend op:
30 september 1939
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Bijzonderheden:
Verkregen in oktober 1939
Danziger Kreuz II.Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Bijzonderheden:
Verkregen in oktober 1939
Danziger Kreuz I.Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
22 mei 1940
Ordine Supremo della S.S. Anunciata
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Generalfeldmarschall
Eenheid:
Reichsminister der Luftfahrt / Oberbefehlshaber der Luftwaffe
Toegekend op:
20 juli 1940
Samenvatting:
Verkregen voor de resultaten van de Luftwaffe in de Lage landen campagne van mei / junie 1940
Großkreuz des Eisernen Kreuzes
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 3
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 2
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Reichsmarschall
Toegekend op:
21 oktober 1941
Bijzonderheden:
Koninklijk Besluit no. 2868 dd. 14 oktober 1941.
Ordinul Mihai Viteazul Clasa 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
27 november 1941
Samenvatting:
Uitgereikt met sterren en een schouderband
Ordine Militare di Savoia -Grand Cross
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
25 maart 1942
Bijzonderheden:
Versie met zwaarden.
Vapaudenristin Suurristi (VR SR)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
29 september 1943
Kyuokujitsu sho Guddokōdon Kiri no hana
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Bijzonderheden:
Met oorlogsuitvoeirng en zwaarden.
Ordinul Virtutea Aeronautica - Commander
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Bijzonderheden:
De verlening van deze onderscheiding is onzeker. Göring zou hem hebben gekregen tijdens een beleefdheidsuitruil, waarbij Karl Dönitz de Gemeinsames Flugzeugfuhrer-Beobachter Abzeichen mit Brillianten zou hebben gekregen. In een correspondentie met Christopher Ailsby (Feldgrau.com) heeft Karl Dönitz echter aangegeven dat dit niet heeft plaatsgevonden.
U-boot Kriegsabzeichen mit Brillianten
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
15 september 1914
Eisernes Kreuz 2.Klasse (1914)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
22 maart 1915
Eisernes Kreuz 1.Klasse (1914)
Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Toegekend op:
mei 1918
Pour le Mérite

Bronnen