Franke, Rudolf Heinz (3. Unterseebootsflottille)

    Geboortedatum:
    30 november 1915 (Berlin-Steglitz/Brandenburg, Duitsland)
    Overlijdensdatum:
    5 april 2003 (Sasbach-Achern/Baden-Württemberg, Duitsland)
    Nationaliteit:
    Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

    Biografie

    Rudolf Heinz Franke ging in april 1936 in dienst bij de Kriegsmarine en diende bij aanvang van de Tweede Wereldoorlog twee jaar aan boord van het slagschip Gneisenau. In oktober 1940 stapte hij over op het U-Bootwapen en diende als Wachoffizier, Kommandant, Stab Befehlshaber der Unterseeboote, bij een eenheid voor mini onderzeeboten en eindigde wederom als U-Boot Kommandant. Als U-Boot kommandant ondernam Heinz Franke vijf operationele tochten (222 dagen op zee), waarbij hij vier schepen tot zinken bracht met een totale tonnage van 13.935BRT.

    Na zes maanden krijgsgvangenschap diende hij enige tijd bij een mijnenveegeenheid en trad in 1957 toe tot de Bundesmarine. Hier diende hij tot hij in maart 1972 als Fregattenkapitän met pensioen ging. Heinz Franke overleed aan de gevolgen van Alzheimer op 5 april 2003.

    Bevorderingen:
    april 1936: Offiziersanwärter;
    10 september 1936: Seekadett;
    1 mei 1937: Fähnrich zur See;
    1 juli 1938: Oberfähnrich zur See;
    1 oktober 1938: Leutnant zur See;
    1 oktober 1940: Oberleutnant zur See;
    1 april 1943: Kapitänleutnant;
    ?: Fregattenkapitän (Bundesmarine).

    Loopbaan:
    1 april 1936: Kriegsmarine;
    ?: Schulschiff Georg Fock;
    ?: Kreuzer Emden;
    1938: Schlachtschiff Gneisenau;
    oktober 1940: U-Boot Waffe;
    ?: I. Wachoffizier U 84;
    16 januari 1942 - 19 oktober 1942: Kommandant U 148;
    26 oktober 1942 - 25 januari 1944: Kommandant U 262;
    januari 1944: Stab Befehlshaber der Unterseeboote (B.d.U.);
    ?: Marinegruppe West, Paris;
    15 maart 1945 - 9 april 1945: Kommandant U 3509;
    12 april 1945 - 9 mei 1945: Kommandant U 2502;
    9 mei 1945 - november 1945: Krijgsgevangene;
    ?: Minensucheinheit;
    1957: Bundesmarine
    ? - maart 1972: Amt für Militärkunde, Bundesmarine.

    Tot zinken gebrachte schepen:
    18 november 1942: Corvette Monbretia (Konvooi ONS-144, Noors);
    26 november 1942: s.s. Ocean Crusader (Konvooi HX-216, Brits);
    6 februari 1943: s.s. Zagloba (Konvooi SC-118, Pools);
    31 oktober 1943: s.s. Hallfried (Konvooi SL-138, Noors).

    Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    23 februari 1940
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    21 november 1941
    U-boot Kriegsabzeichen (ohne Brillianten)
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Oberleutnant zur See
    Eenheid:
    Schlachtschiff Gneisenau, Befehlshaber der Schlachtschiffe, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    16 mei 1942
    Flotten-Kriegsabzeichen
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Oberleutnant zur See
    Toegekend op:
    12 december 1942
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Rang:
    Käpitanleutnant (Luitenant-ter-Zee 2e Klasse)
    Eenheid:
    Kommandant, U 262, 3. Unterseebootsflottille, Kriegsmarine
    Toegekend op:
    30 november 1943
    Samenvatting:
    Engelstalige voordracht aanwezig.
    Bijzonderheden:
    Vorläufiges Besitzzeugnis afgegeven op 5 januari 1944.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Periode:
    Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
    Toegekend op:
    24 januari 1945
    U-Boots-Frontspange in Bronze

    Bronnen

    Foto