TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, België en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Bidermann, Gottlob-Herbert (Gren.Reg.437)* 28 augustus 1920
† 1 september 2010

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Ufer, Rudolf   
Uhle, Karl   
Uhlich, Kurt   
Uhlig, Heinz   
Uhlig, Karl-Wilhelm   
Ulbrich, Heinrich   
Ulbricht, Hellmut   
Ullrich, Werner   
Ulmer, Willi   
Unger, Gerhard   
Unger, Werner   
Unger, Heinz  meer 
Unkelbach, Herbert   
Urban, Ernst   
Urbank, Max   
Urbeinczyk, Martin   
Uthe, Konrad 25-06-1944 
Utke, Johannes   
Utzschneider, Johann (Aufklärungsgruppe 32)   
Übele, Oskar   
Übler, Karl   
Üxküll, Graf von, Eduard   
Urban, Karl03-01-1903  
Uckermann, Freiherr von, Walther03-03-190422-04-1945 
Unold, von, Georg23-12-190518-10-1946 
Usedom, von, Horst09-03-190614-10-1970meer 
Ulijn, Johannes Henricus02-09-190600-00-1944 
Übelhack, Friedrich06-10-190702-11-1979 
Ulms, Ulrich22-08-190823-02-2000 
Uebe, Klaus15-01-190903-02-1968 
Utters, Germann08-11-191030-12-1941 
Ullrich, Karl01-12-191008-05-1996meer 
Ude, Otto12-08-191113-12-1987meer 
Uhl, Hermann16-08-1911 meer 
Uslar-Gleichen, Freiherr von, Horst10-09-191123-10-1944 
Ulm, August12-10-191118-11-1997 
Ubben, Kurt18-11-191127-04-1944 
Ufermann, Fritz06-10-191226-11-1996 
Uhlig, Martin26-04-191405-08-2006 
Ulmer, Alfred04-12-191423-08-2005 
Utgenannt, Richard15-02-191514-02-1968 
Urbanczyk, Rudolf Max03-03-191525-10-1944 
Ulbrich, Richard30-03-191521-11-1998 
Uhren, Franz06-07-1915  
Uhlig, Gottfried30-09-191521-12-2002 
Umbach, Anton02-10-191506-05-1942 
Ulmenstein, Freiherr von, Günter Julius Lukas26-11-191523-04-2013 
Ulbricht, Kurt Martin04-02-191600-02-1988meer 
Uhl, Hans25-08-191606-11-1992 
Uphoff, Horst03-10-191624-08-1943 
Unruhe, Johannes20-10-191611-03-2004meer 
Ullrich, Erich13-11-1916  
Uhlig, Alexander09-02-191901-11-2008meer 
Überschaar, Friedrich16-05-191912-12-1993 
Unfried, Willibald "Willi"26-06-191921-07-1994meer 
Utta, Ewald02-09-191926-10-1944 
Ustarbowski, Theodor03-01-1920  
Unger, Willi27-03-192023-06-2005 
Uhde, Hans29-07-192030-06-2011 
Utter, Werner14-02-192129-11-2006 
Ulrich, Emil17-12-1921  

Bronnen