Op ontdekkingsreis naar historische bezienswaardigheden? Download de TracesOfWar-app direct in Google Play of in de Apple App Store.

Kaltenbrunner, Ernst

Geboortedatum:
4 oktober 1903 (Ried, Oostenrijk-Hongarije)
Overlijdensdatum:
16 oktober 1946 (Neurenberg/ Beieren, Duitsland)
Dienstnummer:
NSDAP Nr.: 300.179 /// SS Nr.: 13.039
Nationaliteit:
Oostenrijks (1938-1945, Reichsgau)

Biografie

Ernst Kaltenbrunner was een hoge Oostenrijkse SS-ambtenaar tijdens het nazi-tijdperk en een belangrijke dader van de Holocaust. Hij was hoofd van het Reichshoofdveiligheidsbureau (RSHA), dat, van januari 1943 tot het einde van de Tweede Wereldoorlog in Europa, de kantoren van Gestapo, Kripo en SD omvatte.

Kaltenbrunner trad in 1930 toe tot de nazi-partij en in 1931 bij de SS, en tegen 1935 werd hij beschouwd als een leider van de Oostenrijkse SS. In 1938 assisteerde hij bij de Anschluss en kreeg hij het bevel over de SS en de politie in Oostenrijk. In januari 1943 werd Kaltenbrunner benoemd tot chef van het RSHA, als opvolger van Reinhard Heydrich, die in juni 1942 werd vermoord.

Kaltenbrunner, een toegewijde antisemiet en fanatieke Hitler-loyalist, hield toezicht op een periode waarin de genocide op joden heviger werd. Hij was het hoogste SS-lid dat terecht stond tijdens de eerste processen in Neurenberg, waar hij schuldig werd bevonden aan oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Kaltenbrunner werd ter dood veroordeeld en geëxecuteerd door ophanging in oktober 1946.

SS-carrière:
31 augustus 1931: SS-Mann
1932: SS-Oberscharführer
25 september 1932: SS-Sturmhauptführer
20 april 1936: SS-Standartenführer
20 april 1937: SS-Oberführer
12 maart 1938: SS-Brigadeführer
11 september 1938: SS-Gruppenführer
1 juli 1940: SS-Untersturmführer d. R. der Waffen-SS
1 april 1941: Generalleutnant der Polizei
21 juni 1943: SS-Obergruppenführer und General der Polizei
1 december 1944: SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS und Polizei

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Rang:
SS-Hauptsturmführer (Kapitein)
Toegekend op:
1934
Ehrenwinkel der Alten Kämpfer
Toegekend op:
1938
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Rang:
SS-Gruppenführer (Luitenant-generaal)
Toegekend op:
1938
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938 mit Spange
Toegekend op:
1938
SS-Ehrenring
Toegekend op:
1938
Ehrendegen des Reichsführers-SS
Rang:
SS-Gruppenführer (Luitenant-generaal)
Toegekend op:
30 januari 1939
Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Polizei
Toegekend op:
6 mei 1942
Ehrenzeichen des 9. November 1923 (Blutorden)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Polizei
Toegekend op:
1942
Kriegsverdienstkreuz 2.Klasse mit Schwertern
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Polizei
Toegekend op:
30 januari 1943
Kriegsverdienstkreuz 1.Klasse mit Schwertern
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Gruppenführer / Generalleutnant der Polizei
Toegekend op:
30 januari 1943
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Obergruppenführer / General der Polizei (Luitenant-generaal)
Eenheid:
Chef RSiHA Berlin
Toegekend op:
22 oktober 1943
Deutsches Kreuz in Silber
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
SS-Obergruppenführer / General der Polizei (Luitenant-generaal)
Eenheid:
Chef des RSHA
Toegekend op:
12 oktober 1944

De bekendmaking aan betrokkenen vond plaats op 15 november 1944 en de presentatie op 9 december 1944.
Ritterkreuz des Kriegsverdienstkreuzes mit Schwertern
Julleuchter der SS
SS-Zivilabzeichen

Bronnen

  • Foto 1: Willi Schumacher Collection
  • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001
    - Miller, M. Leaders of the SS and German Police, Vol. 2, 2015
    - Axis Biographical research