TracesOfWar heeft uw hulp nodig! Elke euro die u bijdraagt steunt enorm in het voortbestaan van deze website. Ga naar stiwot.nl en doneer!

Inleiding

    Na de bezetting van Nederland in mei 1940 door de Duitsers en later Nederlands-IndiŽ door Japan, wisten vele Nederlanders Groot-BrittanniŽ en AustraliŽ te bereiken. Met een aantal van deze mensen werd onder de hoede van de RAF en de RAAF een aantal Nederlandse vliegtuig eskaders opgericht die de strijd tegen de bezetter voortzetten.


    B-25 toestellen No. 320 Squadron, RAF Lasham, 22 oktober 1943 Bron: NIMH 2182-026-007

    Geschiedenis

    Naast het tonen van vaderlandsliefde hadden deze eenheden een duidelijk politiek karakter. Het opzetten en onderhouden van eigen Nederlandse eenheden gaf naar de Duitse en Japanse bezetters en de onderdrukte bevolking aan dat Nederland weliswaar bezet, maar allerminst verslagen was. Daarnaast werd hiermee aan de geallieerden getoond dat binnen de geallieerde legers men rekening had te houden met een eigen Nederlandse inbreng. Als bijkomend voordeel wist men zo tijdens de oorlog de basis te leggen voor de Nederlandse strijdkrachten voor na de oorlog.

    Definitielijst

    geallieerden
    Verzamelnaam voor de landen / strijdkrachten die vochten tegen Nazi-Duitsland, ItaliŽ en Japan gedurende WO 2.

    Overzicht eskaders binnen RAF en FAA

    Coastal Command (RAF)


    No. 320 (Dutch) Squadron
    Alternatieve namen/Motto:
    Animo libre dirigimur
    (We are guided by the mind of liberty)
    Basiseenheid:
    Groep Vliegtuigen 2
    Groep Vliegtuigen 4
    1e Escadrille
    Onstaan:
    1 juni 1940
    Einde:
    2 augustus 1945
    Opvolger:
    No. 320 Squadron
    Bevelhebbers:
    Luitenant-ter-zee 1e klasse Jan Mattheus van Olm
    (juni 1940 - juni 1942)
    Hoofdofficier-vlieger 2e klasse Karel Jacobus Antonius Meester
    (juni 1942 - september 1943)
    Officier-Vlieger der Eerste Klasse Eduard Bakker
    (september 1943 - oktober 1943)
    Officier-vlieger der 1e klasse Jack Frederik Breedveld
    (oktober 1943 - december 1943
    Officier-Vlieger der 2e Klasse Hugo Victor Benjamin Burgerhout
    (december 1943 - juni 1944)
    Majoor-vlieger-waarnemer Johan Nicolaas Mulder
    (juni 1944 - september 1944)
    Officier-Vlieger der 2e Klasse Hugo Victor Benjamin Burgerhout
    september 1944  - december 1944
    Officier-vlieger der 1e klasse Arend Winter Witholt
    (december 1944 - april 1946)
    Kentekens:
    SP, TD, NO


    geen insigne tijdens Wo2
    No. 321 (Dutch) Squadron
    Alternatieve namen/Motto:
    Nulli secundis
    Nooit op de tweede plaats
    Basiseenheid:
    2e Escadrille
    Onstaan:
    1 juni 1940 (1e keer)
    15 augustus 1942 (2e keer)
    Einde:
    18 januari 1941 (1e keer)
    1945 (2e keer)
    Opvolger:
    No. 320 (Dutch) Squadron (1e keer)
    No. 321 Squadron (2e keer)
    Bevelhebbers:
    Luitenant-ter-zee 1e klasse Herman Kolff
    (juni 1940 - augustus 1940)
    Luitenant-ter-zee 1e Klasse Maurits Gerard Smalt
    (augustus 1940 - oktober 1940)
    Luitenant Kolonel Willem van Lier
    (oktober 1940 - januari 1941)
    Overste Willem van Prooyen
    (juli 1942 - 1945)
    Kenteken:
    JS


    Fighter Command (RAF)


    No. 322 (Dutch) Squadron
    Alternatieve namen/Motto:
    Niet praten maar doen
    (Actions not words)
    Basiseenheid:
    No. 167 (Gold Coast) Squadron
    Onstaan:
    12 juni 1943
    Einde:
    7 oktober 1945
    Opvolger:
    No. 322 Squadron
    Bevelhebbers:
    Squadron Leader A.C. Stewart
    (juni 1943 - september 1943)
    Major Keith Cowie Kuhlmann
    (september 1943 - september 1944)
    Reserve-1 Luitenant-vlieger Leendert Carel Marie van Eendenburg
    (september 1944 - november 1944)
    Squadron Leader Hugh Francis O'Neill
    (november 1944 - maart 1945)
    Squadron Leader Abraham Lambertus van der Stok
    (maart 1945 - oktober 1945)
    Kenteken:
    ZQ, VL, 3W


    Transport Command (RAF)

    geen insigne toegewezen
    No. 1316 Dutch Communication Flight
    Alternatieve namen:
    onbekend
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    7 juli 1944
    Einde:
    februari 1946
    Opvolger:
    KLM
    Bevelhebbers:
    Reserve-kapitein-vlieger M. Kamphuis
    (juli 1944 - april 1945)
    Reserve-kapitein-vlieger Koene Dirk Parmentier
    (april 1945 - ?)
    Reserve-majoor-vlieger T.M.J. Verhoeven
    (? - februari 1946
    Kenteken:
    onbekend


    geen insigne toegewezen
    No. 6 (Dutch) Auster Squadron
    Alternatieve namen:
    geen
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    16 april 1945
    Einde:
    17 juni 1946
    Opvolger:
    1e Oefen Artillerie Verkennings Afdeling (1e Oefen ArVA)
    1e Transport Vliegtuig Afdeling (1e Transva)
    Bevelhebbers:
    Reserve-kapitein-vlieger Harke Nienhuis
    (april 1945 - november 1945)
    Reserve-1e Luitenant-vlieger Johannes Marinus Adolph Collee
    (november 1945 - juni 1946)
    Kenteken:
    N


    Royal Navy Fleet Air Arm (FAA)

    geen insigne tijdens Wo2 No. 860 (Dutch) Squadron
    Alternatieve namen/Motto:
    Arcens affligo
    Afwerend tref lk.
    Basiseenheid:
    geen
    Onstaan:
    15 juni 1943
    Einde:
    1945
    Opvolger:
    No. 860 Squadron
    MARHELI
    Bevelhebbers:
    Luitenant-ter-Zee 1e Klasse Jan van der Tooren
    (juni 1943 - 1945)
    Basissamenstelling:
    O Flight (later F Flight)
    S Flight

    Definitielijst

    Artillerie
    Verzamelnaam voor krijgswerktuigen waarmee men projectielen afschiet. De moderne term artillerie duidt in het algemeen geschut aan, waarvan de schootsafstanden en kalibers boven bepaalde grenzen vallen. Met artillerie duidt men ook een legeronderdeel aan dat zich voornamelijk van geschut bedient.

    Overzicht eskaders binnen RAAF en in eigen beheer

    Royal Australian Air Force (RAAF)


    No. 18 (NEI) Squadron
    Alternatieve namen:
    geen
    Basiseenheid:
    geen
    Onstaan:
    4 april 1942
    Einde:
    26 juli 1950
    Opvolger:
    No. 118 Squadron
    Bevelhebbers:
    Kapitein-vlieger-waarnemer Willem Frans. Boot
    (april 1942 - mei 1942)
    Luitenant-kolonel Vlieger-waarnemer B.J. Fiedeldij
    (mei 1942 - juni 1943)
    Luitenant Kolonel J.J. Zomer
    (juni 1943 - april 1944)
    Luitenant Kolonel Everhardus Johannes Gerhard te Roller
    (april 1944 - juni 1944)
    Luitenant Kolonel Dirk Lucas Asjes
    (juli 1944 - oktober 1944)
    Luitenant-kolonel-vlieger M. van Haselen
    (7 oktober 1944 - 13 juni 1945)
    tijdelijk luitenant Kolonel-waarnemer Reinier Emil Jessurun
    (13 juni 1945 - 14 februari 1946)
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne onbekend No. 19 (NEI) Squadron
    Alternatieve namen:
    geen
    Basiseenheid:
    No. 1 NEI Transport Squadron
    No. 2 NEI Transport Squadron
    Onstaan:
    15 augustus 1945
    Einde:
    1 april 1948
    Opvolger:
    No. 119 Squadron
    Bevelhebbers:
    onbekend
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne toegewezen
    No. 119 (NEI) Squadron
    Alternatieve namen:
    onbekend
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    1 september 1943
    Einde:
    10 december 1943
    Opvolger:
    No. 18 (NEI) Squadron
    Bevelhebbers:
    Luitenant-kolonel-vlieger M. van Haselen
    (september 1943 - december 1943)
    Kenmerk:
    geen



    No. 120 (NEI) Squadron
    Alternatieve namen:
    onbekend
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    10 december 1943
    Einde:
    25 juli 1950
    Opvolger:
    No. 120 Squadron
    Bevelhebbers:
    Majoor-vlieger Hans Anton Maurenbrecher
    Kenmerk:
    C3


    geen insigne toegewezen
    Depot Vliegtuigafdeling ML-KNIL
    Alternatieve namen:
    geen
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    1940
    Einde:
    1942
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Kapitein Sam de Mul
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne toegewezen
    NEI Aircraft and Personnel Pool (APP)
    Alternatieve namen:
    APP
    Basiseenheid:
    geen
    Onstaan:
    1 september 1943
    Einde:
    april 1944
    Opvolger:
    NEI Personnel & Equipment Pool Squadron
    Bevelhebbers:
    Kapitein-vlieger P. Schelling
    Basissamenstelling:
    Fighter Section
    Bomber Section
    Maintenance Section


    geen insigne toegewezen
    NEI Personnel & Equipment Pool Squadron (NEI PEP)
    Alternatieve namen:
    NEI PEP
    Basiseenheid:
    NEI Aircraft and Personnel Pool
    Onstaan:
    1 april 1944
    Einde:
    1950
    Opvolger:
    onbekend
    Bevelhebbers:
    Kapitein-vlieger P. Schelling
    Kenmerk:
    geen


    geen innsigne toegewezen
    NEI Transport Section Brisbane
    Alternatieve namen:
    NEI-TSB
    Basiseenheid:
    KNILM
    Onstaan:
    16 januari 1943
    Einde:
    1 september 1944
    Opvolger:
    No. 1 NEI Transport Squadron
    Bevelhebbers:
    Adriaan de Stoppelaar (?)
    (1943 - mei 1944)
    Reserve-majoor-vlieger-waarnemer Renť Wittert van Hoogland
    (mei 1944 - juli 1944)
    Majoor Verwijs
    (juli 1944 - augustus 1944)
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne toegewezen
    NEI Transport Section Melbourne
    Alternatieve namen:
    NEI-TSM
    Basiseenheid:
    KNILM
    Onstaan:
    16 januari 1943
    Einde:
    1 september 1944
    Opvolger:
    No. 1 NEI Transport Squadron
    Bevelhebbers:
    Kapitein S. de Mul
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne toegewezen
    No. 1 NEI Transport Squadron
    Alternatieve namen:
    NEI TS
    Basiseenheid:
    NEI Transport Section Brisbane
    NEI Transport Section Melbourne
    Onstaan:
    september 1944
    Einde:
    ?
    Opvolger:
    No. 19 (NEI) Squadron
    Bevelhebbers:
    Majoor S. de Mul
    Majoor W.C.J. Versteegh
    (april 1945)
    Kenmerk:
    geen


    geen insigne toegewezen
    No. 2 NEI Transport Squadron
    Alternatieve namen:
    onbekend
    Basiseenheid:
    onbekend
    Onstaan:
    september 1944
    Einde:
    ?
    Opvolger:
    No. 1 NEI Transport Squadron
    Bevelhebbers:
    Majoor Verwijs
    Kenmerk:
    geen


    In eigen beheer

    Insigne toevoegen
    Royal Netherlands Military Flying School (RNMFS)
    Alternatieve namen:
    geen
    Basiseenheid:
    geen
    Onstaan:
    8 mei 1942
    Einde:
    15 februari 1944
    Opvolger:
    geen
    Bevelhebbers:
    Generaal-majoor Ludolph Hendrik van Oyen
    Kenmerk:
    geen

    Informatie

    Artikel door:
    Wilco Vermeer
    Geplaatst op:
    08-04-2023
    Laatst gewijzigd:
    04-03-2024
    Feedback?
    Stuur het in!

    Nieuws

    Bemanning van de Wageningen kwam nooit meer thuis

    dec2020

    Bemanning van de Wageningen kwam nooit meer thuis

    WAGENINGEN/RHENEN - De naam Wageningen is onlosmakelijk verbonden met het einde van de Tweede Wereldoorlog. Maar in de vroege oorlogsjaren blijkt Nederland al te hebben gevlogen met een bommenwerper die de naam van de stad droeg.

    Lees meer

    Gerelateerde bezienswaardigheden

    Gerelateerde boeken